پنجشنبه , ۸ اسفند ۱۳۹۸
آخرین خبرها

رُب‌های خانگی دیوار را هم گرفته‌اند!

image_print

index

چند وقتی است از کوچه پس کوچه‌های کرمانشاه بوی رب گوجه‌ به مشام می‌رسد و در خیلی از خانه‌ها دیگ‌های بزرگ بار گذاشته‌اند و در آن آب گوجه را می‌جوشانند تا به رب تبدیل شود و دیگر نیازی به خرید رب گوجه‌های گران بازار نداشته باشند.
به گزارش باختر و به نقل از  ایسنا، از حدود یک سال اخیر که موج گرانی اکثر کالاها را فراگرفت، یکی از مهمترین کالاهایی که با افزایش قیمت مواجه شد رب گوجه بود که قیمت آن یکباره از قوطی شش تا هفت هزار تومان تا مرز ۱۸ تا ۱۹ هزار تومان هم رسید.
دلیل اصلی این گرانی نیز بالا رفتن قیمت گوجه بود و بالا بودن قیمت‌ها تا چندی قبل هم ادامه داشت.
اکنون گوجه در بازار بسیار زیاد و ارزان شده، اما قیمت رب متناسب با آن پایین نیامده و این امر باعث شده  بسیاری از خانوارها سراغ تهیه رب خانگی از گوجه تازه بروند.
اگرچه علت اصلی گرایش به رب‌های خانگی قیمت تمام شده پایین آن است، اما کیفیت رب گوجه خانگی و نداشتن مواد افزودنی و به عبارتی طبیعی بودن آن نیز مزید علت است.
برخی از خانوارها رب گوجه را فقط برای مصرف خود تهیه می‌کنند و برخی دیگر حتی آن را در بازار به فروش می‌رسانند و کار به جایی رسیده که تبلیغ فروش رب گوجه خانگی به فضای مجازی و سایت‌هایی مانند «دیوار» هم رسیده و آگهی فروش رب گوجه خانگی با قیمت هر بطری حدود ۲۰ هزار تومان در این سایت ها مشاهد می‌شود.
این شرایط به کاهش فروش رب گوجه‌های صنعتی در بازار منجر شده، بگونه‌ای که رئیس اتحادیه خواربارفروشان کرمانشاه نیز این کاهش فروش را تایید می‌کند.
حسن موسوی با اشاره به اقبال مردم به تهیه رب گوجه‌ خانگی، گفت: این اقبال باعث شده خرید رب گوجه صنعتی در بازار راکد شود و حتی کاهش بیش از ۱۰ درصدی فروش آن را هم شاهد هستیم.
وی دلیل این امر را ارزانی  و فراوانی گوجه دانست و خاطرنشان کرد: اکنون گوجه تازه در بازار با قیمت کیلویی ۸۰۰ تومان هم وجود دارد و حتی خود بوستان‌داران نیز وارد بازار شده‌اند تا گوجه‌هایشان را بفروشند.
رئیس اتحادیه خواربارفروشان کرمانشاه با بیان اینکه این شرایط احتمالا تا ۱۵ روز آینده ادامه دارد، تاکید کرد: پس از آن گوجه در بازار کمتر می‌شود و مردم نیز دیگر سراغ رب‌گیری نمی‌روند.
به گفته موسوی بر خلاف تصوری که مردم دارند تهیه رب گوجه خانگی صرفه اقتصادی چندانی ندارد و از سوی دیگر قیمت رب گوجه‎های صنعتی هم در بازار پایین آمده و به حدود ۱۳ هزار تومان رسیده است.
رئیس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه نیز بر  افزایش اقبال مردم به خرید گوجه برای تهیه رب گوجه صحه گذاشت و گفت: فروش گوجه فرنگی تازه در میدان بار به میزان قابل توجهی زیاد شده و اکثر مردم به صورت صندوقی گوجه می‌خرند تا از آن رب بگیرند.
عیسی حاج‌علیانی پایین بودن قیمت گوجه در بازار را دلیل اصلی افزایش فروش آن دانست و افزود: هم اکنون قیمت هر کیلو گرجه فرنگی در بازار از ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان آغاز می‌شود و نهایتا به هزار تومان می‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: مردم هم به دلیل ارزانی و همچنین سالم و طبیعی بودن رب خانگی بیشتر سراغ این نوع رب گوجه می‌روند.
به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه، تعداد زیادی از مغازه‌های سطح شهر نیز دستگاه آب گوجه‌گیری تهیه کرده اند و این کار نیز مانند گرفتن آبلیمو و آبغوره بین مردم جا افتاده است.
حاج‌علیانی با بیان اینکه هم اکنون اوج رب گوجه گیری است و کمی دیگر تب و تاب آن فروکش می‌کند، گفت: با سرد شدن هوا هم میزان گوجه در بازار کم می‌شود و هم گوجه سفیدتر شده و رنگ کمی پس می‌دهد و دیگر مناسب رب گیری نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 + 7 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>