پنجشنبه , ۸ اسفند ۱۳۹۸
آخرین خبرها

«کرمانشاه» در تب و تاب «آنفلوآنزا»

image_print

1400101_969

کرمانشاه مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: آنفلوآنزای شایع شده سویه H1N1 بوده که هیچ ارتباطی با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ندارد.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، امید حاج‌محمدی با بیان اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دو سویه H5N9  و H5N5  دارد، گفت: آنفلوآنزای شایع شده سویه H1N1 بوده که هیچ ارتباطی با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ندارد. این سویه بیماری چندان هم سویه کشنده‌ای نیست، هرچند در کشور و استان مواردی از فوت گزارش شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه آخرین مورد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه را در سال ۱۳۹۶ داشته‌ایم، گفت: از آن زمان تاکنون هیچ کانونی از بیماری در استان شناسایی نشده است.
وی  سپس با اشاره به اینکه احتمال ناقل بودن پرندگان کنار آبزی دور از انتظار نیست، گفت: این پرنده ها که از اقصی نقاط سیبری به استان مهاجرت می کنند، می توانند ناقل بیماری باشند، لذا توصیه می شود مردم اکیدا از شکار پرندگان کنار آبزی صرف نظر کنند.
این مسئول ادامه داد: مردم همچنین باید از خرید مرغ زنده که سابقه مشخصی ندارد خوداری کنند، چراکه این مرغ‌های بی‌هویت علاوه بر اینکه مشکلات بهداشتی دارند، ممکن است ناقل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم باشند.
حاج محمدی از مردم خواست هرگونه تلفات مشکوک طیور بومی و یا پرندگان را برای بررسی و حضور کارشناسان دامپزشکی و انجام اقدامات لازم با شماره تلفن ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اطلاع دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

5 + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>