آخرین اخبار مرگ پیرزن حاشیه نشین؛ از ورود رییس کل دادگستری تا برکناری سه مدیر شهرداری

1399030609094672620486534
مشروح خبر

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه باتاکید براینکه اعمال قانون باید با کمترین هزینه باشد، درباره تخریب خانه خانم «آسیه پناهی» گفت: بررسی‌هایی که تاکنون صورت گرفته نشان می‌دهد تخریب این مکان غیرقانونی نبوده اما نحوه اقدام ماموران شهرداری در این موضوع توسط دادستانی در حال بررسی و پیگیری است.
به گزارش باختر، پرویز توسلی زاده در حاشیه بازدید از محل خانه تخریب شده خانم پناهی در جمع خبرنگاران گفت:
ماموران اجراییات شهرداری کرمانشاه در راستای وظیفه ذاتی خود، این ساخت و ساز غیرمجاز را تخریب کردند و خانم پناهی، سازنده آن را به مکان دیگری منتقل کردند اما متاسفانه وی فوت می کند و این حادثه بازتاب زیادی در رسانه های داخلی و خارجی پیدا کرده است.
سه شنبه هفته گذشته (۳۰ اردیبهشت) یک زن آلونک نشین پس از تخریب محل سکونتش و انتقال به کمپ ترک اعتیاد «چشمه سفید» کرمانشاه توسط ماموران اجراییات شهرداری، جان خود را از دست داد.
توسلی زاده با بیان اینکه قوه قضاییه حساسیت ویژه ای بر روی این پرونده دارد، گفت: دستگاه قضایی خواستار برخورد با عواملی هستند که ممکن است نقض قانون کرده باشند و این کار باعث مرگ خانم پناهی شده باشد.
تخریب، غیرقانونی نبوده است
او با بیان اینکه این حادثه ۲ بُعد دارد، اظهار داشت: نخست اینکه آیا رابطه ای بین اقدام نیروهای اجراییات و مرگ خانم پناهی وجود دارد یا خیر؟ که در این باره باید پزشکی قانونی اعلام نظر کند و بی شک ما بدون اغماض، باجدیت و رعایت قانون و شرع و بدون هیچ کوتاهی موضوع را پیگیری می کنیم.
به گفته رییس کل دادگستری استان کرمانشاه، موضوع دیگر این است که آیا عوامل اجراییات مرتکب تخلف قانونی شده اند یا خیر که طبق اعلام شهردار منطقه، زمین این محوطه اوقافی بوده و هرگونه تصرف بدون اجازه اداره اوقاف غیرقانونی است؛ همچنین محل ساخت خانه خانم پناهی در حریم فضای سبز و برق فشار قوی بوده است.
بازدید رییس کل دادگستری از آلونک تخریب شده آسیه پناهی او افزود: بررسی هایی که تاکنون صورت گرفته نشان می دهد که تخریب خانه خانم پناهی غیرقانونی نبوده است.
توسلی زاده در عین حال گفت: اکنون سوال این است که آیا ماموران شهرداری می توانستند بهتر از این عمل کنند که اقدام آنان به نتیجه فعلی نرسد؛ در این باره هم دادسرای مرکز استان با جدیت در حال پیگیری است و بدون هیچ اغماضی با عوامل ناقض قانون برخورد می کند و سعی می کنیم امروز با فردا نتیجه اولیه این موضوع را به اطلاع عموم برسانیم.مقام ارشد قضایی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه نباید درباره این‌گونه موضوعات بزرگنمایی شود، گفت: بهتر است شهروندان موضوع را از مسوول بشنوند و ما هم نتایج پیگیری خود را بزودی اطلاع رسانی می کنیم.
اعمال قانون باید کم‌هزینه باشد
خبرنگار ایرنا از رییس کل دادگستری استان کرمانشاه پرسید که «شاید مهمترین دلیل بازتاب گسترده تخریب خانه خانم پناهی این باشد که به اعتقاد مردم، شهرداری با قاطعیت قانون را برای افراد ضعیف اجرا می کند اما برای برج سازان متخلف خیر. چرا این‌ گونه است؟»
توسلی زاده در پاسخ به این موضوع گفت: شهرداری مسوولیت برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز را دارد و باید به این وظیفه عمل کند چنانچه سازمان جهاد کشاورزی مسوول مستقیم مقابله با تغییر کاربری اراضی کشاورزی است و با ورود دادگستری در ۱.۵ ماه گذشته با ۵۰۰ تا ۶۰۰ مورد تغییر کاربری مقابله شده است.
او افزود: همه دستگاه ها باید قانون را با کمترین هزینه اعمال کنند از جمله در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز.
باید با تخلف برج‌ها هم برخورد قانونی شود توسلی زاده تاکید کرد: این طور نیست که با تخلف برج های ساختمانی مماشات شود و ممکن است تخلفات جزیی هم در این ساخت و سازها باشد که باید قانون درباره آن اعمال شود و خواهد شد.
سه مدیر شهرداری کرمانشاه در پی ماجرای مرگ پیرزن کپرنشین برکنار شدند
شهردار کرمانشاه گفت: رئیس اداره اجرائیات و قائم مقام وی، همچنین مسؤول امور حقوقی شهرداری منطقه سه برکنار شدند و شهردار منطقه سه نیز تعلیق شد.
به گزارش باختر، سعید طلوعی، شهردار کرمانشاه در این خصوص در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: سه نفر از مدیران شهرداری به دنبال مرگ آسیه پناهی پس از تخریب آلونک غیرمجازش در حاشیه شهر، برکنار شدند.
وی ادامه داد: رئیس اداره اجرائیات و قائم مقام وی، همچنین مسؤول امور حقوقی شهرداری منطقه سه برکنار شدند و شهردار منطقه سه نیز تعلیق شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + پانزده =

+ 60 = 70