آیا انتخابات کرمانشاه به دوره دوم کشیده می شود؟

11389620_635
چیزی به دوم اسفند 98 و برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است و این دوره از انتخابات غیر از اهمیت های خاص مربوط به انتخابات از ویژگی‌های دیگری هم برخوردار است.
انتخابات مجلس یازدهم اولین انتخابات جمهوری اسلامی ایران بعد از بیانیه هفت فصلی گام دوم انقلاب به شمار می رود. خلاصه بیانیه گام دوم انقلاب که سال گذشته منتشر شد را می توان اینگونه بیان کرد: افتخار به 40 سال گذشته انقلاب و امید به آینده آن با محوریت جوانان.
انتظارها بر آن است تا این بیانیه بعنوان نسخه شفابخش کشور در این انتخابات تجلی یابد.
از سوی دیگر و پس از اعمال شدیدترین تحریم ها و فشارهای ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برجام، با هدف تسلیم کردن ایران، همه بر انتخابات دوم اسفند تمرکز کرده اند و مشارکت پایین در این انتخابات می تواند باعث افزایش فشارها بر ایران شود.
همچنین در شرایط فعلی و با توجه به عملکرد ضعیف مجلس کنونی، کشور نیازمند مجلسی قوی برای کاهش مشکلات است و حال همه نگاهها به انتخابات پیش رو دوخته شده است.
اما در استان کرمانشاه حدود 150 نامزد انتخاباتی در 6 حوزه رقابت می کنند یعنی با احتساب هشت کرسی سهم استان در مجلس حدود 19 نفر رقابت خواهند کرد.
هرچند بر اساس نظرسنجی ها و شواهد میدانی، فضای انتخابات در استان پس از آغاز تبلیغات قانونی گرمتر شده اما نسبت به دوره های قبل تا حدی سردتر است و انتظار می رود این فضا در روزهای آینده گرمتر شود و این در حالیست که متوسط مشارکت مردم استان در 10 دور گذشته انتخابات مجلس حدود 60 درصد بوده است.
در شهرستان کرمانشاه که احتمال به دور دوم کشیدن انتخابات وجود دارد رقابت اصلی بین حدود 10 نفر است و در دیگر حوزه های استان هم رقابت اصلی عمدتا بین 2 تا سه نامزد است.
اما در کرمانشاه که هنوز مسائل موسوم به قومی قبیله ای نقش بیشتری در نتیجه انتخابات دارد بد نیست به فعالیت جریانها و احزاب سیاسی هم نگاهی شود شود .
اصلاح طلبان تاکنون لیستی ارائه نداده اند و هنوز در این باره تردید وجود دارد و باید منتظر ماند.
اصولگرایان که شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی را تشکیل دادند از بین هشت نامزد اصلی و در سه فرآیند یعنی رای گیری، نظرسنجی و نشست ویژه تعیین لیست نهایی، در شهرستان کرمانشاه لیست سه نفره را منتشر کردند و قرار است در حوزه های دیگر هم نامزدهایشان مشخص شود.
اما پیش بینی ها مبنی بر ایجاد اختلاف و چند دستگی بین گروههای مختلف اصولگرایی به مانند دوره های قبل درست از آب در آمد چراکه در کنار شورای ائتلاف گروههای دیگر مانند جبهه پایداری. جبهه پیشرفت، عدالت و توسعه. ستاد مردمی گام دوم. جبهه آبادگران جوان، جبهه سوم نیروهای انقلاب هم لیست منتشر کردند و تاکنون نیز از میان هشت نامزد شورای ائتلاف کسی به سود لیست سه نفره انصراف نداده است و این گویای آن است که هنوز احزاب تا رسیدن به استانداردهای لازم و احزاب واقعی فاصله زیادی دارند.
جدای از این موارد و چند دستگی احزاب و اختلاف سلیقه اما همه آنها در یک مورد وحدت نظر دارند و آنهم حضور گرم در انتخابات در این روزهای سرد زمستان است و امید دارند تا با شروع کار مجلس یازدهم در بهار 99، هوای بهارستان؛ بهاری تر شود و مجلسی در تراز انقلاب تشکیل شود.
رسول مرادی فعال رسانه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =