آیت ا… آل آقا: ریشه همه مشکلات به مجلس بر می گردد

132424

آیت ا... آل آقا در ابتدای درس خارج فقه خود در مدرسه آیت ا... العظمی بروجردی کرمانشاه با اشاره به این جمله مرحوم حضرت امام(ره) که « مجلس در رأس همه امور است» بیان داشتند که این بدان معناست که مجلس خوب همه چیز را خوب و مجلس بد همه چیز را بد می کند .
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه فرمودند: اگر نمی توانیم خانه بخریم یا اگر حتی بعضی ها نمی توانند خانه ای را اجاره کنند، اگر یک ماشین چهار یا پنج میلیونی به شصت میلیون رسیده، اگر مشکلات اقتصادی سالهاست که سامان پیدا نکرده ، اگر مشکل ازدواج و اشتغال همچنان در جامعه ما پابرجاست، اگر معضلات بی شمار فرهنگی و اجتماعی داریم، اگر سیاست های خارجی کشورمان را نمی پسندیم  و به آن انتقاد داریم، بدانیم که ریشه همه این مشکلات به مجلس بر می گردد.
عضو بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم با اشاره به قانون اساسی کشور افزودند: که 37 اصل از اصول قانون اساسی در ارتباط با مجلس است و بر طبق این اصول نمایندگان مجلس حق تحقیق و تفحص از همه امور کشور را دارند .
حق قانونگذاری و نظارت بر تمام امور کشور را دارا هستند، حق اظهار نظر در همه مباحث ملی و بین المللی را دارند، یک نماینده می تواند با سوالش یک وزیر را مورد بازخواست قرار دهد، اگر به ده نفر برسند می توانند وزیری را استیضاح کنند  و در نهایت برکنار نمایند.
نمایندگانی که با چند ده هزار رأی به مجلس راه یافته اند، می توانند رییس  جمهوری را که با چند  میلیون رأی به میدان آمده، استیضاح و در نهایت برکنار کنند.
هیچکس نمی تواند یک نماینده را از منصبی که بدست آورده عزل و بر کنار کند، مگر اینکه از دنیا برود و یا استعفای او را مجلس بپذیرد و یا با انتخابات بعدی فرد دیگری جایگزین او شود.
بر طبق دو اصل از اصول قانون اساسی، کشور حتی یکروز هم نمی تواند بدون مجلس باشد چیزی که حتی در مورد ریاست جمهوری هم وجود ندارد، یعنی ممکن است کشور چند روزی را بدون رییس جمهور سپری کند، اما اگر خدای ناکرده بحرانی پیش بیاید و امکان برگزاری انتخابات مجلس نباشد، مجلس قبل به فعالیت خود باید ادامه دهد تا انتخابات برگزار و مجلس بعدی شکل بگیرد.
معنای تمام اینها همین است که مجلس در« رأس همه امور است» پس اگر در امور مملکتی شکایتی دارید و مشکلاتی را می بینید، بدانید که ریشه همه اینها به مجلس بر می گردد و انتخاباتی که در پیش رو داریم زمینه ساز انتقال این قدرت بزرگ به نمایندگان بعدیست و این ما هستیم که با انتخابمان مشخص می کنیم چه کسی لیاقت در اختیار داشتن این قدرت بزرگ را دارد.
پس همه در انتخابات شرکت کنیم و حضور فعال داشته باشیم و با انتخاب نمایندگانی مومن، انقلابی، شجاع، کارآمد، طرفدار عدالت و دارای روحیه جهادی، کشور خود را به پیش ببریم و در رفع مشکلات آن سهیم باشیم.
والسلام

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64 + = 68