اتمام حجت نمايندگان با مديران استان

photo_2020-06-28_12-37-06
مشروح خبر

نمایندگان استان کرمانشاه در جلسه شورای اداری استان مهمترین دغدغه‌های خود پیرامون مسائل استان را مطرح کردند.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی،پنجم تیر، مهمان نشست شورای اداری استان بودند و در کنار تشریح مهمترین دغدغه‌های خود درخصوص مسائل کشور و استان، نکات جالبیرا هم در بحث مدیران و مسائل مدیریتی استان عنوان کردند.
عادت کرده‌ایم «مدیران» استان را دفن کنیم «تنگ نظری‌ها» کرمانشاه را بیچاره کرده عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه و رییس مجمع نمایندگان استان در این جلسه معیشت، مسکن و اشتغال را سه مشکل اساسی مردم و سه اولویت اصلی نمایندگان مجلس این دوره عنوان کرد وافزود: نمایندگان هم جزیی از این مردم هستند واین مشکلات را درک می کنند و تمام تلاش ما این است با همدلی بتوانیم این مشکلات را تا حدی از سر راه مردم برداریم.
مصری تصریح کرد: اینکه در جلسات مدام مدیران مشکلات را تکرار کنند کاری صورت نمی گیرد و انتظار این است که در جلسات مدیران گزارش مشکلاتی که رفع شده و یا می تواند رفع شود را ارائه کنند.
این نماینده مجلس بر تقویت مدیران استان و فرستادن‌آنها به مراکز کشوری تاکید کرد وافزود: متاسفانه در استان هر مدیرکلی پس از پایان مسئولیتش در استان به جای ارتقا در مسئولیت های کشوری، در اتاقی در گوشه اداره ای در استان مشغول به کار شده و ارتقا داده نمی‌شود که جای تاسف است.در مسئولیت های کشوری از تمام استان ها مدیرانی داریم، ولی متاسفانه ازکرمانشاه کمتر مدیری در این پست ها فعالیت می کند که تاسف آور است.
وی تصریح کرد: متاسفانه ما عادت کرده ایم مدیران را در استان دفن کنیم و زمانی که می خواهیم جای مدیری را بگیریم، به جای اینکه باعث ارتقا رتبه او به مسئولیت های کشوری بشویم، او را در استان به زیر می کشیم و همین باعث شده مدیران کرمانشاهی را کمتر در مسئولیت های کلیدی و مرکزی کشور داشته باشیم.
مصری تاکید کرد: همین تنگ نظری ها مانع پیشرفت و توسعه استان شده و تا زمانی که این شرایط باشد واقعاً راه به جایی نخواهیم برد.
وی افزود: تنگ نظری باعث فراری دادن سرمایه از استان هم می شود. باید اجازه کار به سرمایه گذاران را بدهیم و اگر کسی در استان از راه مشروع ثروتمند می شود همه باید خوشحال شویم و شرایطی فراهم کنیم که این ثروت در همین استان تبدیل به سرمایه گذاری شود.
مصری در ادامه به قوانین مزاحم بر سر راه مدیران هم اشاره کرد وافزود: ما به عنوان نماینده مجلس کاری که از دستمان بر می آید اصلاح قوانین و حذف قوانین مزاحم است، بنابراین از مدیران انتظار داریم لیست قوانین مزاحمی که مانع کار آنها شده و مانع فعالیت سرمایه گذاران می شود را در اختیار ما قرار دهند.
وی افزود: در دوره گذشته مجلس، یک لیست از قوانین مزاحم تهیه کرده و به مجلس بُردم و این قوانین با موافقت نمایندگان حذف شد و انتظار از مدیران این است که لیست قوانین مزاحم دیگر را دراختیار ما قرار دهند.
مدیران «آمار ده» و «آمار ساز» نمی خواهیم
محمد رشیدی نماینده مردم کرمانشاه هم در این جلسه به انتصابات اتوبوسی مدیران انتقاد کرد وافزود: متاسفانه در برهه های زمانی مختلف شاهد انتصابات سلیقه‌ای و اتوبوسی مدیران هستیم و هیچ نظارتی بر صلاحیت مدیران به کار گرفته شده صورت‌نمی گیرد.
وی تدوین «نظام جامع انتصابات» را نیاز امروز کشور عنوان کرد و افزود: با وجود این نظام قطعا مدیران با صلاحیت رأس کار آمده و با تغییر دولت ها و استانداران و ... شاهد جابجایی اتوبوسی مدیران نخواهیم بود.
رشیدی در ادامه ایجاد جهش تولید در کشور و استان را نیازمند مدیران با اراده و کارآمد دانست و تاکید کرد: جهش تولید هرگز با پشت میزنشینی به دست نمی آید و مدیران باید وارد میدان کار شده و مردم را نیز همراه خود به میدان بیاورند.
وی تصریح کرد: مهمترین کمکی که مدیران در راه ایجاد جهش تولید می توانند انجام دهند برداشتن موانع از سر راه تولید است و اینکه از تولید کنندگان دستگیری کنند.
رشیدی به آمارهای ارائه شده از سوی برخی مدیران دستگاه ها هم اشاره کرد و افزود: مجمع نمایندگان استان کرمانشاه مدیران آمارده و آمارساز را قبول ندارد و مهم برای ما نتیجه و اثرات کار است.
وی افزود: زمانی آمارها را قبول داریم که واقعا اثرات آنها را به چشم و در سطح جامعه ببینیم و اگر مدیری نمی تواند مشکلات را حل کند بهتر است این مسئولیت را بگذارد و کنار برود.
استفاده بهینه ای از مرزهای استان نمی‌شود

جاده های اورامانات اوضاع خوبی ندارد
آرش زره تن لهونی نماینده اورامانات نیز در این جلسه با اشاره به ضربه کرونا به اقتصاد جهان گفت: متاسفانه تمام کشورهای جهان از این ویروس و اثرات آن دچار خسارت شدند و ایران هم در این زمینه مستثنی نیست.
وی افزود: ایران‌ در کنارآسیب های اقتصادی کرونا، از آسیب های ناشی از تحریم هم رنج می برد و در همین راستا چاره ای جز حرکت به سمت تولید داخل و بهره گیری از توان داخل نداریم، موضوعی که مقام معظم رهبری هوشمندانه آن را با نامگذاری امسال به نام سال «جهش تولید» به خوبی به همه ما یادآور شدند.
لهونی با اشاره به ظرفیت های بسیار استان در حوزه اقتصادی گفت: یکی از این ظرفیت های مهم ما مرزهای مغفول مانده ماست که متاسفانه استفاده بهینه ای که باید از آنها نداشته ایم.
وی افزود: استان کرمانشاه با دو بخش مرکزی و اقلیم کردستان کشور عراق هم مرز است و این موضوع ظرفیت ویژه ای برای استان در بحث صادرات و استفاده از بازارهای این کشور ایجاد کرده است که باید از آن بهره گیریم.
لهونی تصریح کرد: در کنار مرز، کرمانشاه از ظرفیت های خوبی در سایر حوزه های از جمله کشاورزی، گردشگری و ... برخوردار است و می‌توان با برنامه ریزی صحیح از این ظرفیت ها در راه توسعه استان بهره گرفت.
این نماینده مجلس به نرخ بالای بیکاری استان و رتبه اول استان در کشور در این زمینه اشاره کرد وافزود: واقعا زیبنده استان کرمانشاه با این همه منابع خدادادی
نیست که در صدر بیکاری کشور قرار گیرد.
لهونی در ادامه به تشریح بخشی از مشکلات حوزه
انتخابیه خود پرداخت و با اشاره به وضعیت نامناسبت زیرساخت های ارتباطی منطقه اورامانات گفت: سالانه 70 نفر در جاده های اورامانات کشته می شوند که آمار وحشتناکی است و باید فکر جدی برای اصلاح زیرساخت های این منطقه صورت گیرد.
نماینده مردم اورامانات به وضعیت نامناسب کرونا در این منطقه هم اشاره کرد وافزود: بحث کرونا در اورامانات جدی و نگران کننده است و باید تقویت امکانات و لوازم محافظتی، درمانی و تشخیصی برای مقابله با کرونا در این منطقه صورت گیرد.
می‌خواهیم از مدیران «دستگیری» کنیم، نه «مچ گیری» سید جواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر و کلیایی هم در این جلسه با تاکید بر اینکه نمایندگان به دنبال دستگیری از مدیران هستند و نه مچ گیری از آنها گفت: برای این دستگیری و یاری رسانی به مدیران نیازمند اطلاعات دقیق و درست هستیم و باید اطلاعات در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم پیگیری مناسبی در بحث رفع مشکلات استان داشته باشیم.
حسینی کیا هم از عملکرد مدیران در بحث حمایت از سرمایه گذاران انتقاد کرد وافزود: سرمایه گذاری نیاز جدی و ضروری امروز استان است و مدیران باید همراهی کرده و صدور مجوزها را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.
وی به تعطیلی بسیاری واحدهای تولیدی استان اشاره کرد وافزود: حال واحدهای تولیدی خوب نیست و بسیاری از آنها تعطیل یا نیمه تعطیل هستند و باید فکر جدی دراین زمینه صورت گیرد.
وی با یادآوری دوباره مشکلات استان که نمایندگان دیگر هم به آن اشاره کردند، به مشکلات دیگر مردم در حوزه تمدید دفترچه های بیمه سلامت اشاره کرد وافزود: در حال حاضر امکان سنجی مالی در بحث تمدید این دفترچه ها صورت می گیرد و افرادی که تا دیروز 20 تا 30 هزار تومان برای تمدید دفترچه پرداخت می کردند، الان باید حدود 800 هزار تا یک میلیون تومان پرداخت کنند که این مسئله برای مردم استان که اغلبا کم درآمد هستند بسیار سنگین است و باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی شود.
حسینی کیا به مشکلات حوزه انتخابیه سنقر هم اشاره‌ای داشت و با انتقاد از وضعیت راه های روستایی این شهرستان گفت: در حال حاضر 140 کیلومتر از راه های روستایی سنقر خاکی است و این امر مشکلات بسیاری برای مردم این روستاها ایجاد کرده است.
منابع کرمانشاه می تواند اقتصاد 5 میلیون نفر را بچرخاند
ثمره سامانه «گرمسیری» چه شد؟
شهریار حیدری نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب نیز در این جلسه به موقعیت و ظرفیت های بی نظیر استان اشاره کرد وافزود: کرمانشاه اقلیم واقعی چهار فصل داشته و پتانسیل آبی هفت میلیارد متر مکعبی دارد که بی نظیر است و تاکنون تنها از 2.3 میلیارد مکعب ظرفیت آن بهره برداری شده است.
وی افزود: استانی هستیم که 4300 اثر تاریخی دارد که 2200 مورد آن ثبت ملی شده و این تعداد به اندازه آثار تاریخی چهار کشور اروپایی است و این نشان از ظرفیت بالای استان در بحث گردشگری است.
حیدری تصریح کرد: امروز در استان شش مرز داریم که موقعیت خوبی در بحث صادرات و بهره گیری از بازارهای کشور همسایه فراهم کرده است و استفاده از این ظرفیت ها به راحتی می‌تواند استان را از وضعیت نامناسب اقتصادی که دارد، عبور دهد.
این نماینده مجلس هم از عملکرد مدیران در برخورد با سرمایه گذاران انتقاد کرد و افزود: متاسفانه بسیاری از سرمایه گذارانی که در استان جهت سرمایه گذاری حاضر می شوند، همراهی که باید از سوی مدیران استان مشاهده نمی کنند و برای همین از استان فراری می شوند.
وی افزود: این یک نقیصه و یک نگرانی بزرگ برای استانی است که به شدت به این سرمایه گذاری ها جهت ایجاد اشتغال نیاز دارد.
حیدری خاطرنشان کرد: شرایط اقتصاد دولتی خوب نیست و باید به سمت استفاده از بخش خصوصی برویم و مدیران باید با جان و دل پذیرای سرمایه گذاران باشند.
وی با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی گفت: امسال بصورت هوشمندانه از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید نامگذاری شده و باید همه مسئولان سراغ ظرفیت های داخلی رفته و استفاده از توان داخلی را اولویت کار خود قرار دهند.
حیدری تصریح کرد: با مطالعه‌ای که داشته‌ام، کرمانشاه می‌تواند به تنهایی اقتصاد پنج میلیون نفر را بچرخاند و کافی است از نعمت های خدادادی که در استان موجود است به خوبی استفاده کنیم.
این نماینده مجلس هم به مشکلات حوزه انتخابیه خود اشاره ای داشت و افزود: متاسفانه ورودی مرزهای کشور در استان که نماد اقتدار ملی محسوب می‌شود وضعیت خوبی ندارند و جاده های آن نیازمند روکش و آسفالت است.
وی افزود: سیستم آبرسانی سرپل ذهاب نیم قرن قدمت دارد و در زلزله هم دچار آسیب های فراوان شد و این آسیب ها با مشکلات کم آبی مناطق مختلف سرپل ذهاب خود را نشان می‌دهد که باید جهت رفع آن اقدام شود.
حیدری به تاخیر در بهره برداری از مزایای سامانه گرمسیری هم اشاره کرد وافزود: قرار بود با راه اندازی این سامانه تمام مشکلات کشاورزی شهرستان های مرزی مرتفع شود که متاسفانه تاکنون این اتفاق رخ نداده و از 54 هزار هکتار زمینی که قرار بود از این سامانه بهره مند شوند تاکنون چند هزار هکتار بهره مند شده اند.
برخی مدیران سرمایه گذاران را فراری می‌دهند
شهرستان های شرقی عقب ماندگی تاریخی در حوزه «زیرساخت» دارند
علی رضایی نماینده کنگاور، صحنه و هرسین هم دراین جلسه از معیشت به عنوان مهمترین دغدغه نمایندگان مجلس یاد کرد وافزود: تامین مناسب معیشت مردم، سرمایه اجتماعی کشور را تقویت می کند و در همین راستا همه مسئولین و نمایندگان باید بهبود معیشت مردم را اولویت اول کاری خود قرار دهند.
رضایی تعامل مسئولان و نمایندگان را عامل مهمی در دستیابی به این مهم دانست وافزود: در سال پایانی عمر دولت باید همه در کنار هم تلاش کرده و معیشت مردم را ارتقا دهیم و اگر این همکاری صورت گیرد تحریم ها و دشمنی هایی که علیه کشور وجود دارد و اعمال می شود، راه به جایی نخواهد برد.
رضایی در ادامه به نیاز استان به جذب سرمایه گذاران اشاره کرد وافزود: در شرایط اقتصادی فعلی دولت چاره ای جز حرکت به سمت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه استان نداریم و برای این کار باید تمام شرایط را برای حضور سرمایه گذاران در استان فراهم کنیم.
وی با انتقاد از مدیران استان در بحث تاخیر در صدور استعلامات و مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری، گفت: متاسفانه سرمایه گذارانی که با هزار بدبختی به استان می آوریم، به خاطر عملکرد نامطلوب برخی مدیران در صدور استعلامات و مجوزهای لازم عملا فراری می شوند. مدیران باید در این زمینه همکاری بیشتری داشته و کمتر سخت گیری کنند.
نماینده کنگاور، صحنه و هرسین در ادامه گریزی هم به مشکلات حوزه انتخابیه خود زد و از ضعف زیرساخت های ارتباطی به عنوان مهم ترین این مشکلات یاد کرد و افزود: متاسفانه حوزه شرقی استان در حوزه زیرساختی دچار یک عقب ماندگی تاریخی است و عملا زیرساخت ها در این شهرستان ها در حد صفر است و باید تلاش بیشتری برای جبران این کاستی‌ها صورت گیرد.
این نماینده مجلس به مشکلات کمبود آب در این حوزه انتخابیه هم اشاره داشت و افزود: در حوزه انتخابیه هرسین، کنگاور و صحنه حدود 400 روستا وجود دارد که عمده آنها هنوز پیک گرما از راه نرسیده با مشکل آب مواجه هستند و باید مسئولان مربوط به این مشکل در اسرع وقت رسیدگی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

6 + 3 =