اجراي پروژه های کلان و مطالعات ناکافی

emkan
مشروح خبر

emkan

دکترتورج لطفی فر - دکترای تخصصی  ژئومورفولوژی و هیئت علمی
دانشگاه اجرای پروژه های کلان و ملی در سطح کشور بدون مطالعات کافی و مناسب نه تنها موجب توسعه و آبادانی نمی شود بلکه پیامدهای زیست محیطی و زیانهای جبران ناپذیری در تمام جنبه های انسانی، اقتصادی و غیره در پی خواهد داشت.
طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان که این روزها از سوی برخی از مسئولان محترم کشور در محافل و رسانه ها مطرح می گردد پروژه ای غیرضروری بوده و هیچ گونه توجیه علمی و اقتصادی نداشته و اجرای آن در درازمدت تبعات سنگین و غیر قابل جبرانی را بر جای خواهد گذاشت.
آب دریای خزر با داشتن محلول نمک حدود 34 گرم در لیتر در حال حاضر قابلیت استفاده در بعضی از بخش های کشاورزی  به ویژه مزارع پنبه در گرگان را دارد. استفاده از آب شیرین کن ها باعث افزایش غلظت نمک و رسوب هر چه بیشتر آن در دریا و از بین رفتن
قابلیت استفاده از آن در این بخش می گردد و از طرفی این افزایش نمک به تدریج، حیات آبزیان را به خطر انداخته و نابودی حیات تمام گونه های جانوری دریای خزر به ویژه ماهی خاویار را در پی خواهد داشت و احتمال آن می رود که در آینده ای نه چندان دور مرگ این اکوسیستم متنوع دریایی، شبیه آنچه در بحرالمیت اردن افتاده است را به  دنبال داشته باشد. از طرفی حرارت بالای دستگاه های آب شیرین کن و تولید گازهای گلخانه ای تأثیرات نامطلوب و تغییرات اقلیمی در این مناطق را سبب گردد.
نکته دیگر آنکه اختلاف ارتفاع سطح آب دریای خزر که حدود ٢٨ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد است و ارتفاع ١٣۶۵ متری در شاهرود، حکایت از صرف میلیاردها دلار هزینه از سرمایه ملی جهت انتقال آب از خزر به سمنان است که با تخصیص مبالغ بسیار کمتر از آن در زمینه آبخیزداری اصولی و مدیریت سیلاب و استفاده از منابع موجود آبی، می توان مشکل کمبود آب را به راحتی حل نمود.
در صورت اجرای چنین پروژه ای به منظور انتقال خط لوله از خزر به سمنان، به ناچار ده ها هکتار (حدود تقریبی 700 هکتار) از جنگلهای سه و نیم میلیون ساله هیرکانی در شمال کشور نیز تخریب می گردد که خود موجب افزایش سیلابها و کاهش و تواتر زمانی سیل در این مناطق از کشور می گردد.
با چنین تفاصیلی به طور مسلم اجرای چنین پروژه ای در جهت منافع ملی کشور عزیزمان ایران نخواهد بود و قدر مسلم پرداختن به راهکارهای جایگزین جهت تأمین منابع آب، عقلانی تر می نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =

8 + 2 =