download

ارتفاعات حساس بازی دراز در سرپل ذهاب خانقاه عشق و عرفان و یادآور عملیاتی به همین نام است که از دوم تا دهم اردیبهشت ماه سال 1360 ادامه داشت و در نتیجه رشادتهای رزمندگان در این عملیات غرورآفرین، این ارتفاعات حساس از اشغال دشمن بعثی و متجاوز آزاد شد.
به گزارش باختر و به نقل از ایرنا، 2 گردان از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و 2 گردان از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات بازی دراز حضور داشتند که رشادت های بسیاری در این عملیات از خود نشان دادند.
ارتفاعات بازی دراز برای ما اهمیت بسیاری دارد از این رو است که شهید والامقام بهشتی در این خصوص جمله معروف «عرفان واقعی خانقاهش بازی دراز است» را بیان کردند.
ارتفاعات بازی دراز با قله های بلند و شیب های تند و بریدگیهای ممتد، از مناطق حساس غرب کشور و استان کرمانشاه، تابلوی رشادت و جانفشانی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس است.
دشمن بعثی با تصرف ارتفاعات مهم بازی دراز، از یک سو بر دشت و شهر سرپل ذهاب و پادگان ابوذر (مهمترین پادگان مرزی در جبهه غرب) و راه های ارتباطی آن به طور کامل مسلط بود و از سوی دیگر یک مانع طبیعی عالی برای دفاع عراق از شهرهای قصرشیرین و خانقین محسوب می شد.
ارتفاعات بازی دراز درون مثلث قصرشیرین – گیلانغرب و سرپل ذهاب واقع شده و با توجه به تسلط کافی بر منطقه، دشمن بعثی از آن در روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی برای دیده بانی استفاده می کرد.
ویژگی های این ارتفاعات باعث شد با فعالیت های مهندسی روی آن، جاده سازی شود و یگان های عراق در آنجا مستقر شوند که با افزایش سلطه بر قصرشیرین، سرپل ذهاب را نیز زیر دید خود بگیرند.
اهمیت این ارتفاعات باعث شد تا نبردهای سختی برای آزادسازی آن، بین رزمندگان اسلام با نیروهای دشمن بعثی متجاوز در گیرد که عملیات بازی دراز یکی از مهم ترین این نبردهاست.
عملیات بازی دراز نخستین همکاری مشترک ارتش و سپاه
عملیات بازی دراز یکی از نخستین تجربه های همکاری مشترک دلاوران سپاه و ارتش بود که در سایه بی اعتمادی روزافزون به شخص بنی صدر شکل گرفت و در این عملیات، نیروهای عمل کننده از شمال و جنوب دشت ذهاب به ارتفاعات بازی دراز یورش بردند.
با توجه به عکس العمل نیروهای بعثی عراق برای حفظ ارتفاعات، یک نبرد شدید چند روزه انجام شد و عاقبت نیروهای ایران موفق به آزادسازی قله های جنوبی ارتفاعات شدند اما قله های شمالی همچنان در دست دشمن باقی ماند.
آزاد نشدن بخش شمالی بازی دراز باعث شد تا نیروهای ایران برای کاهش تلفات از بخشی از غرب دشت ذهاب عقب نشینی کنند.
گرفتن این امتیاز مهم از نیروهای عراقی، باعث شد تا پس از سه ماه کار شناسایی نیروهای سپاه پاسداران و ارتش، نخستین عملیات نیمه گسترده ای در منطقه طرح ریزی شود که با نام عملیات بازی دراز در دوم اردیبهشت سال 60 آغاز شد و پس از هشت روز نیروهای ایرانی و عراقی بارها به تک
و پاتک متقابل پرداختند.
در این عملیات هوانیروز ارتش نقش به سزایی ایفا کرد و در آن خلبان قهرمان «علی اکبر شیرودی» سرانجام پس از رشادتهای فراوان در راه پاسداری از وطن به شهادت رسید.
در این عملیات 54 دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، 2 فروند بالگرد، 2 دستگاه ادوات مهندسی از تجهیزات دشمن منهدم شد و 12 دستگاه تانک و نفربر، پنج دستگاه ادوات مهندسی به عنوان غنیمت جنگی به دست رزمندگان دلاورمرد کشورمان افتاد، ضمن اینکه یک هزار و 500 تن از نیروهای دشمن بعثی در این عملیات کشته و زخمی شدند و 700 نفر از نیروهای متخاصم بعث نیز به اسارت در آمدند.
برگزاری آیین بزرگداشت عملیات بازی دراز در 12 و 13 اردیبهشت
همه ساله در اردیبهشت ماه به واسطه یادآوری رشادت های بی شمار رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس و اهمیت این عملیات غرورآفرین، با حضور جمع زیادی از یادگاران سال های دفاع مقدس، کاروان های راهیان نور، بسیجیان سراسر کشور و مردم شهید پرور از سراسر ایران اسلامی آیین بزرگداشتی در ارتفاعات بازی دراز اجرا می شود.
در این آیین شرکت کنندگان با صعود سراسری به ارتفاعات بازی دراز، یاد و خاطره دلاورمردی های رزمندگان و شهدای این عملیات را گرامی می دارند.
امسال نیز در روز جمعه 13 اردیبهشت صعود سراسری هزاران بسیجی باعنوان کاروان های راهیان نور به منطقه بازی دراز انجام می شود.
همچنین یادواره شهدای عملیات غرورآفرین بازی ‌دراز نیز پنجشنبه 12 اردیبهشت با حضور مردم مقاوم استان کرمانشاه و کاروان های راهیان نور سراسر کشور در سرپل ذهاب برگزار خواهد شد.
حرکت راهیان نور همزمان با عملیات بازی دراز آغاز می شود
معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه با اعلام اینکه حرکت راهیان نور کشور همزمان با برگزاری یادواره عملیات بازی دراز آغاز می شود، گفت: مراسم افتتاح امسال این حرکت عظیم همزمان با شروع برگزاری گرامیداشت عملیات بازی دراز برگزار می شود.
سرهنگ مجتبی بیاتی در جلسه اخیر شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس که در سرسرای امید استانداری کرمانشاه برگزار شد، پیش بینی کرد در سال جاری بیش از 32 هزار نفر در بزرگداشت عملیات بازی دراز کرمانشاه شرکت کنند و همزمان مراسم با این بزرگداشت حرکت کاروان های راهیان نور کشور نیز افتتاح خواهد شد.
او گفت: کمیته هایی برای برگزاری بزرگداشت سالگرد عملیات بازی دراز تشکیل شده که برنامه های زیرساختی اعم از برق، آب آشامیدنی، راه و جاده، اسکان، اطلاع رسانی و پوشش خبری این بزرگداشت مهم استان را برعهده دارند.
عملیات بازی دراز باید به نماد ملی کرمانشاه تبدیل شود
محمدابراهیم الهی تبار معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت و سرنوشت سازی عملیات بازی دراز در دوران دفاع مقدس گفت: این عملیات باید با فرهنگ سازی و برگزاری مسابقات ورزشی ملی با نام بازی دراز به عنوان نماد مردم کرمانشاه معرفی شود.
سرپل ذهاب در غرب استان کرمانشاه با بیش از 90 هزار تن جمعیت در دوران هشت سال دفاع مقدس 803 شهید ، 163 آزاده و 840 جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *