استاندار و برنامه های هفته دولت در کرمانشاه

استاندار کرمانشاه گفت: بارها از دولت بخاطر بی‌توجهی به مسکن مهر انتقاد شده، در صورتی‌که نیمی از واحدهای مسکن‌مهر استان در این دولت افتتاح شده است.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، هوشنگ بازوند در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، از افتتاح و کلنگ زنی 810 پروژه اقتصادی و عمرانی با اعتباری بالغ بر 3971 میلیارد تومان در هفته دولت امسال خبر داد وافزود: از این تعداد 135 پروژه در حوزه اقتصادی و 675 پروژه در حوزه عمرانی است که افتتاح و یا کلنگ زنی خواهند شد.
وی یادآور شد: افتتاح این پروژه ها 2425 نفر اشتغالزایی به همراه خواهد داشت.
ساخت و تعمیر 133 هزار واحد مسکونی و تجاری زلزله زده پرونده بازسازی «سیل» استان بسته شد
بازوند در ادامه در تشریح خدمات دولت در هفت سال گذشته، به سه بحران عظیم در استان طی دو سه سال اخیر اشاره کرد و افزود: زلزله سال 96 که با قدرت 7.3 ریشتر بزرگترین زلزله کشور در یک قرن اخیر به شمار می رفت، خرابی های بسیاری در استان به بار آورد و در کنار تلفات جانی، خسارات اقتصادی فراوانی به استان وارد کرد.
استاندار کرمانشاه گفت: خوشبختانه با حمایت های دولت در کمتر از سه سال بازسازی و نوسازی جدی در مناطق زلزله صورت گرفته و بیش از 133 هزار واحد مسکونی، تجاری، آموزشی و ... طی این مدت بازسازی و تعمیر شد.
وی افزود: همچنین در مدت هزار روز، هزار کلاس درس در مناطق زلزله زده احداث شد که کار عظمی محسوب
می شود.
وی یادآور شد: از مجموع اعتبار 280 میلیارد تومانی برای ساخت این تعداد کلاس درس، 125 میلیارد تومان آن توسط مردم و خیرین و 145 میلیارد تومان دیگر آن هم توسط دولت تامین شد.
بازوند به سیل سال گذشته هم اشاره کرد وافزود: سیل سال گذشته هم بحرانی عظیمی بود که پشت سر گذاشتیم و تنها 4.3 میلیارد متر مکعب آب را در جریان این بحران مدیریت کردیم که کار بسیار بزرگی بود و همین امر موجب شد تلفات و خسارات سیل به حداقل برسد.
وی با اشاره به تخریب 2185 واحد مسکونی در استان در جریان این حادثه گفت: در حال حاضر کار ساخت 2034 واحد به پایان رسیده و کمتر از 100 واحد باقی مانده نیز درگیر مشکلاتی از جمله مشکلات حقوقی و ... هستند و خوشبختانه ظرف کمتر از یک سال با حمایت های دولتی توانستیم پرونده بازسازی واحدهای سیل زده در استان را هم ببندیم.
استاندار کرمانشاه به بحران ملی فعلی در کشور اشاره کرد وافزود: کرونا حالا چندماهی است تمام کشور را درگیر کرده و خوشبختانه با مدیریت خوب بیماری در استان، توانستیم پیک آن را به تاخیر بیندازیم و همین امر موجب شد با آمادگی بیشتری با پیک بیماری مقابله کنیم.
وی افزود: در بحث کرونا هم حمایت ها و تسهیلات برای آسیب دیدگان کرونا طی این مدت در نظر گرفته شده و این حمایت ها ادامه دار است.
نیمی از واحدهای «مسکن مهر» استان در این دولت ساخته شده
بازوند در ادامه به تشریح اقدامات دولت در حوزه مسکن در استان پرداخت و افزود: بارها از دولت به خاطر بی توجهی به پروژه های مسکن مهر انتقاد شده، حال آنکه از 50 هزار و 676 واحد مسکن مهر استان، 24 هزار و 947 واحد آن در این دولت به بهره برداری رسیده است.
وی با اشاره به افتتاح 19 هزار و 645 واحد مسکن مهر در استان در دولت های نهم و دهم، گفت: در حال حاضر در مجموع حدود شش هزار واحد مسکن مهر در سطح استان باقی مانده که از این تعداد 1800 مورد آن فاقد متقاضی بوده و 1600 واحد آن نیز آماده بهره برداری است.
وی به اقدامات دولت در حوزه سدسازی استان هم اشاره کرد وافزود: در حال حاضر از 12 سد موجود در استان، شش مورد آن در دولت فعلی به بهره برداری رسیده که آخرین مورد آنها مربوط به افتتاح سد «شرفشاه» است که 45 روز پیش توسط رییس جمهور و بصورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.
استاندار کرمانشاه یادآور شد: در روزهای اخیر افتتاح بزرگ دیگری بصورت ویدئوکنفرانس توسط رییس جمهور صورت گرفت و آن افتتاح بخشی از طرح عظیم سامانه گرمسیری بود که 22 هزار هکتار از اراضی استان را دربرمی‌گیرد.
بازوند از سامانه گرمسیری به عنوان یکی از دستاوردها و اقدامات ماندگار نظام برای غرب کشور یاد کرد وافزود: این طرح یکی از بزرگترین و در عین حال پیچیده ترین پروژه های عمرانی کشور است که تنها در یک بخش آن رودخانه‌ای به طول 90 کیلومتر ایجاد شد که 45 متر مکعب بر ثانیه آب را از خود عبور می دهد.
استاندار کرمانشاه به دیگر خدمات دولت در حوزه کشاورزی استان هم اشاره کرد وافزود: تا پایان سال 92 تنها 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان از آبیاری تحت فشار برخوردار بودند و طی هفت سال گذشته این میزان به 110 هزار هکتار افزایش یافته است.
بازوند به افزایش تعداد روستاها گازرسانی شده استان در این دولت هم اشاره کرد وافزود: تا پیش از این دولت، تنها 209 روستای استان گازرسانی شده بود که این تعداد در هفت سال گذشته به 1342 روستا افزایش یافته است.
وی از بهره برداری از سه نیروگاه با ظرفیت هزار مگاوات در استان در این دولت اشاره کرد وافزود: در حال حاضر شش نیروگاه با ظرفیت تولید 2200 مگاوات برق در استان فعال است که سه مورد آن در این دولت به بهره برداری رسیده است.
پیشرفت 80 درصدی «باند دوم» فرودگاه کرمانشاه
بازوند به وضعیت فرودگاه بین المللی استان هم اشاره کرد وافزود: در حال حاضر با حمایت های دولت باند دوم فرودگاه کرمانشاه در حال ساخت است تا بتواند به عنوان فرودگاهی که مرکزیت غرب کشور را برعهده دارد، خدمات رسانی بهتری انجام دهد.
وی یادآور شد: کمتر مرکز استانی است که فرودگاه آن دو باند پرواز داشته باشد، اما با پیگیری های صورت گرفته این اتفاق در فرودگاه کرمانشاه رخ داد و هم‌اکنون باند دوم فرودگاه 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بازوند در ادامه به فرصت سازی های ایجاد شده در استان طی این مدت اشاره کرد وافزود: خوشبختانه مرز خسروی پس از سالها، سال گذشته بازگشایی شد و همچنین سه مرز «شوشمی»، «شیخ صله» و «سومار» هم رسمی شدند و در حال حاضر پنج مرز رسمی در استان داریم که فرصت و ظرفیت بسیار خوبی برای رونق صادرات و تجارت استان محسوب می شود.
استاندار کرمانشاه از راه‌اندازی بندرخشک هم به عنوان یک ظرفیت اقتصادی مهم دیگر برای استان یاد کرد و افزود: خوشبختانه از میان پنج استان غرب کشور، مجوز راه اندازی بندر خشک به استان داده شد که فرصت و ظرفیت خوبی برای توسعه استان خواهد بود.
بازوند با اشاره به تقسیم بندی کشور به پنج منطقه گفت: خوشبختانه مرکزیت و دبیرخانه منطقه چهارم کشور که استانهای کرمانشاه، خوزستان، مرکزی، همدان، ایلام و لرستان را شامل می شود به کرمانشاه داده شده است.
«آناهیتا» و پتروشیمی اسلام آبادغرب امسال
اجرایی می شوند
«اورامانات» در راهِ جهانی شدن
استاندار کرمانشاه در ادامه از آغاز عملیات اجرایی دو پروژه عظیم در استان تا پایان امسال خبر داد وافزود: پالایشگاه آناهیتا یکی از آرزوهای دیرینه مردم کرمانشاه است که 12 سال است علی رغم پیگیری های صورت گرفته اقدام خاصی در خصوص آن انجام نشده است.
وی افزود: یک نهاد عمومی قوی در این زمینه پای کار آمده و امیدوار هستیم به زودی عملیات اجرایی این پروژه عظیم شروع شود.
بازوند همچنین از آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی چهارم استان در آینده ای نزدیک خبر داد وافزود: خوشبختانه بعد از دوسال پیگیری توانستیم مجوز راه اندازی این پتروشیمی را از کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد بگیریم و با اخذ این مصوبه به زودی عملیات اجرایی این پروژه هم آغاز می شود.
استاندار کرمانشاه از قرارگیری منطقه اورامانات در لیست انتظار ثبت جهانی به عنوان اقدام بزرگ و ارزشمند دیگر در استان یاد کرد وافزود: این منطقه در لیست ثبت جهانی قرار گرفته و به زودی کارشناسان مربوطه از یونسکو برای بازدید از منطقه به کرمانشاه می آیند.
«بیکاری» کرمانشاه تا 2 سال دیگر به میانگین کشوری می رسد
بازوند در ادامه نگاهی هم به تغییر شاخص های اقتصادی استان طی دوسال گذشته داشت و افزود: یکی از شاخص‌های مهم، نرخ بیکاری استان است که خوشبختانه اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته و از سال 1396 که استان را با نرخ بیکاری 22 درصد تحویل گرفتیم، در پایان سال گذشته به 15.8 درصد رسید.
وی یادآور شد: نرخ بیکاری 15.8 درصد هم بالا است، اما کاهش بیش از 6.2 درصدی طی دوسال قطعا اتفاق خوبی است که باید ادامه پیدا کند.
بازوند به انتقاد برخی افراد در استان در خصوص نرخ بالای بیکاری اشاره کرد و افزود: برخی از همین افراد سال 1396، مسئول بودند که آن زمان نرخ بیکاری استان 22 درصد بود و حالا در حالی انتقاد می کنند که نرخ بیکاری استان کاهش محسوسی داشته است.
استاندار کرمانشاه یادآور شد: اشتغال در کشور آن‌هم در این شرایط کار بسیار دشواری است، اما ما توانستیم موانع را از سر راه برداریم و تنها سال گذشته نرخ بیکاری استان را سه درصد کاهش دهیم.
وی افزود: برای امسال و سال آینده باید هرسال 2.5 درصد کاهش نرخ بیکاری را داشته باشیم تا بتوانیم به میانگین کشوری برسیم، اما به همه مدیران تاکید کرده ایم که روی کاهش سالانه سه درصدی نرخ بیکاری استان تمرکز کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 68 = 69