اعتراف به اقتدار ایران در مناظرات انتخابات آمریکا

photo_2020-10-04_12-21-58
مشروح خبر

حسین خوش اقبال

اگر چه در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ادعای واهی نام ایران با عنوان دخالت در انتخابات پیش کشیده شد اما تکرار نام ایران در دو مناظره، نشان دهنده میزان نقش آفرینی و جایگاه محاسباتی جمهوری اسلامی در اذهان سیاستمداران قدرتهای بزرگ دنیاست. هنگامی که در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با داشتن میلیون ها بیننده و صدها تحلیل گر رسانه ای و سیاسی نام جمهوری اسلامی ایران در کنار قدرت های رقیب آمریکا در شرق یعنی روسیه و چین آورده می شود از زاویه استراتژیکی، قدرت تعیین کنندگی و توان اثر گذاری نظام اسلامی را نشان می دهد. این توان و قدرت تا اندازه ای بوده که دو کاندیدای انتخابات آمریکا با نام «ایران» سعی در به چالش کشیدن یکدیگر را داشتند و چنین جایگاهی حاصل مقاومت 42 ساله ملت ایران و برآمدن نظامی مستقل، آزاد و با اقتدار پس از سالها وابستگی و پسرفت در دوران حکومت پهلوی بوده است. علاوه برآن، آنچه که در غوغای رسانه ای دشمنان و جریان تحریف دستاوردهای نظام اسلامی مشهود بوده گفتار اقتدار و ایستادگی ایران در بیان هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکاست. آمریکای پر ادعا که از ابتدای انقلاب اسلامی با انواع و اقسام دسیسه ها از جمله تحریم سعی در ساقط کردن نظام و شکستن مقاومت مردم را داشته، امروز در مواجهه با ملت ایران به ایستگاه معادله سخت و دیوار مستحکم رسیده است. آنچنان که جو بایدن ترامپ را به شکست سیاست فشار حداکثری برای شکست نظام اسلامی سرزنش می کند و ترامپ نیز در مقابل، اقدام از توافق و سازش با ایران را به عنوان جرم نابخشودنی دموکراتها یاد می کند.
آنچنان که در کلان نظام اسلامی تاکید شده نتیجه و انتخاب هر کدام از کاندیداهای انتخابات آمریکا تفاوتی برای جمهوری اسلامی نخواهد داشت اما آنچه که در این مناظره ها عیان شد، زدوده شدن غبار تحریف از چهره با اقتدار ایران اسلامی با دست دشمن بود.
جایگاه کنونی ایران اسلامی در مناسبات منطقه ای و بین المللی را نمی توان با وضعیت ابتدای انقلاب محاسبه و ارزیابی کرد. به گواه ناظران ایران با وحدت حول اصل مردم سالاری دینی، مقاومت و ایستادگی در طول چهار دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی از نقطه تاثیر پذیری به جایگاه مهم تاثیرگذاری و تعیین کنندگی در معادلات منطقه و بین المللی بدل شده است.
از ایستادگی و حفظ انقلاب اسلامی در مقابل قائله های تجزیه خواه تا مقاومت هشت ساله در جنگ تحمیلی که سخت ترین آزمون ملت ایران در دوران معاصر بوده است. پس از آن نیز در مقابل تحریم های ظالمانه و تروریستی آمریکا تا به امروز مقاومت کرده که البته این مقاومت نتیجه بهره گیری از تجارب تاریخی، خرد حکمرانی و اراده ایمانی بوده که به ایران عزت بخشیده است.
به گواه ناظران و سابقه تاریخ، هر ملتی اگر تنها یک مقطع از حوادث ایران پس از انقلاب اسلامی را به خود می دید تاب مقاومت اش شکسته می شد اما چه شد که انقلاب اسلامی نوپا در آستانه دهه پنجم حیات پر افتخار خود با وجود مجموعه ای از تهدیدها و تحریم ها قرار گرفته است؟
این نکته ای است که جریان تحریف سعی در تاریک کردن آن با درشت نمایی موانع و مشکلات را دارد اما جریان مناظره های انتخابات آمریکا بار دیگر نشان داد که ایران علیرغم ادعاهای واهی ترامپ نه به ستوه آمده و نه پاپس کشیده است.
تجارب گرانسنگ سالهای پس از انقلاب اسلامی به خوبی قدرت زیستن در جامعه بین المللی همراه با اقتدار برآمده از توان دفاعی، پشتوانه مردمی و هوشمندی دیپلماتیک را پیش روی ایران قرار داده است.
بر اساس این رهیافت ارزشمند و درخشان است که قدرت سخت و قدرت نرم ایران اسلامی ماجراجویان و بهانه طلبان برای ساقط کردن نظام اسلامی را ناکام گذاشته و امروز ناچارند ایران را در ردیف کشورهای تعیین کننده منطقه و دنیا قرار دهند تا جایی که توان مداخله ایران در انتخابات پر ادعاترین قدرت دنیا را در ذهن خود پذیرفته اند.
ایران از سویی مسیر مقاومت را به مرزهای سرزمین های اشغالی برده و از سوی دیگر آمریکا را با صبر استراتژیک و هوشمندانه خود درعرصه دیپلماسی ناتوان از اتفاق و اجماع و تصویب قطعنامه ها کرده است.
این جایگاه ارزشمند در مقابل حملات ناجوانمردانه جریان تحریف و برخی نابخردان در داخل به پایه هاو دستاوردهای نظام اسلامی، مظلومیت همراه با اقتدار ایران عزیز را گویاست.
شاید این جمله «فهوی حسین» روزنامه نگار مصری تبار در شرق الاوسط بیشتر گویای نقش و موقعیت ایران اسلامی باشد که این روزها در پرده تحریف و مشکلات پوشیده مانده است:
« ما و ایرانی ها بیش از سی سال پیش در فضای بین الملی در یک سطح بودیم .
ایرانی ها راه مبارزه و مقاومت در برابر ابر قدرتها ، بخصوص آمریکا را انتخاب کردند و ما مسیر سازش را برگزیدیم .
ما هر سال مزد خیانت مان به اعراب را از طرف آمریکا در قالب 4 میلیارد کمک بلاعوض می گرفتیم و ایرانی ها از همان اول، فشار سیاسی، اقتصادی ،تحریم، جنگ داخلی و جنگ نابرابر را تجربه کردند .
امروز ایران از یک قدرت منطقه ای به یک قدرت جهانی تبدیل شده که هیچ مشکلی در سطح منطقه و جهان بدون جلب نظر ایران قابل حل نیست.کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا 64 بار هر کدام عبارت ایران را در مناظره تلوزیونی خود بکار میبرند.گویی حریفی جز ایران در سطح جهان ندارند».
حسین خوش اقبال

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پانزده =

5 + 5 =