افتتاح جشنواره لباس با عزم طراحان بومی 90 درصد درآمد مد و لباس کرمانشاه در جیب دیگران

مشروح خبر

به گزارش باختر به نقل از ایرنا، سومین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی فجر استان کرمانشاه با عرضه حدود صد اثر، روز سه شنبه در مجتمع شهید آوینی مرکز استان افتتاح شد و تا روز 26 بهمن پذیرای علاقه مندان بود.این جشنواره با حمایت بنیاد ملی مد و لباس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار شد اما بخش خصوصی در این جشنواره حضور فعالی نداشته است.
مجری جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی فجر استان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا گفت: در این جشنواره طرح‌های طراحان مطرح و استادان این حرفه کمتر استفاده شده و هدف اصلی ما ایجاد زمینه برای حضور جوانان مستعد و طراحان نوپا بوده است.
آنچنان که لیلا نوری‌الاصل بیان کرد: در بخش ‹مسابقه زنده› این جشنواره نیز 10 تیم سه نفره به رقابت در طراحی و دوخت لباس‌پرداختند.
نوری که دبیر موسسه مد و لباس ‹لیلین› هم هست، عنوان کرد: از مدتی پیش تصمیم به ایجاد یک انجمن با هدف ایجاد پل ارتباطی میان تمام شاخه های مد و لباس از طراحی، دوزندگی و بافندگی لباس، کیف و کفش و حوزه فروش گرفتیم تا این چرخه تکمیل شود اما متاسفانه هنوز این حلقه ایجاد نشده است.
تزیین ویترین مغازه‌ها با طراحی داخلی
او ابراز امیدواری کرد که با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی بنیاد ملی مد و لباس در مراسم اختتامیه این جشنواره و دیدار با اتحادیه فروشندگان، دوزندگان و طراحان استان کرمانشاه، پل ارتباطی لازم بین این حلقه ایجاد شود و این چرخه به گِل نشسته به حرکت درآید.
به گفته نوری، در دنیا بیش از 70 درصد ارزش بازار در شاخه های مد و لباس از جمله پوشاک، کفش و کیف، زیورآلات، عطر، ادکلن و... محدود شده اما متاسفانه بازار داخلی در اختیار کالاهای کم کیفیت خارجی است.
به اعتقاد او، اگر در زمینه طراحی زیبا، کیفیت و قیمت تمام شده کالاها بیشتر کار کنیم با حمایت مسئولان می‌توان ویترین بخش قابل توجهی از مغازه ها و فروشگاه های داخلی را با کالاهای خودمان تزیین کنیم زیرا در زمینه مد و لباس تاریخ بلندی داریم و حتی لباس های ایرانی از نظر تعدد مدل و رنگ در دنیا کم ‌نظیر هستند.
نوری بر این باور است که شادابی رنگ و نوع پوشش قوم کرد اگر در طراحی لباس ها لحاظ و حمایت شود، توان جایگزینی کالاهای خارجی را دارد اما متاسفانه بودجه طراحی لباس در استان کرمانشاه یک پنجم بودجه موسیقی و مبلغی ناچیز است.
آنچنان که مجری جشنواره مد و لباس استان کرمانشاه بیان کرد: تولیدکنندگان این استان طرح های بُرش ‌خورده از استان هایی مانند تهران و مشهد را تحویل می‌گیرند و در برابر دستمزد ناچیزی آنها را دوخت می کنند؛ در واقع ما تولیدی در استان کرمانشاه نداریم و 90 درصد درآمد کرمانشاه از این استان خارج می شود.
هنوز جوایز پارسال را نداده اند!
طاهره مرادی پور، از دیگر مجریان جشنواره مد و لباس کرمانشاه هم به ایرنا گفت: جشنواره جهانی مد و لباس تهران ششم اسفند برگزار می شود و ما با سه تیم در آن شرکت می ‌کنیم.
به گفته او، طراحان استان کرمانشاه در جشنواره سال گذشته تهران موفق به کسب 6 ‹نشان شیما› شدند البته هنوز جوایز خود را دریافت نکرده‌اند.
نشان شیما (شناسه یکپارچه مد و لباس اسلامی ایرانی) یک تاییدیه است که از طرف بنیاد ملی مد و لباس به لباس های طراحی شده توسط طراح داده می شود و بعد از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان ثبت می شود.
مرادی پور گفت که مسئولان قول هایی برای حمایت از طراحان پارچه و لباس کرمانشاه داده اند
که امیدواریم عملیاتی شود.
استان 2 میلیون نفری کرمانشاه، مرکز عرضه انواع لباس و پوشش های تزیینی غرب کشور محسوب می شود و یک بازار بزرگ برای تولید کنندگان است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهار =

+ 78 = 83