افرادی که زیاد می‌ایستند مراقب این «بیماری» باشند

مشروح خبر

یک فوق تخصص جراحی قلب و عروق معتقد است، افرادی که مدت زمان زیادی ایستاده فعالیت می‌کنند در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند.
به گزارش باختر، دکتر معصومعلی معصومی در گفت و گو با ایسنا، واریس را بیماری با زمینه ژنتیکی عنوان کرد و افزود: در بیماری واریس بطور معمول رگ‌هایی که خون را از انتهای بدن (پاها) به قلب
بر می‌گردانند آسیب می‌بیند و این امر موجب اختلال در سیستم خون رسانی بدن می‌شود.
معصومی با بیان اینکه سیاهرگ‌ها وظیفه بازگرداندن خون به قلب را برعهده دارند، گفت: قلب برای خون رسانی به اندام های مختلف بدن خون را با فشار پمپاژ می‌کند، اما برای بازگشت دوباره خون به قلب چنین فشاری وجود ندارد و بازگشت خون به سمت قلب به خصوص از اندام‌های تحتانی سخت‌تر است و برای همین بازگشت خون نیازمند وجود دریچه‌هایی جهت تسهیل این فرآیند است.
این فوق تخصص جراحی قلب و عروق با تاکید بر اینکه آسیب دریچه‌های
«لانه کبوتری» که در سیاهرگ‌های پا هستند موجب اختلال در روند بازگشت خون می‌شود، گفت: با آسیب دریچه‌های لانه کبوتری، خونی که باید برخلاف جهت جاذبه زمین به قلب بازگردد به خوبی این مسیر را طی نمی‌کند و موجب بروز مشکلاتی در بدن می‌شود و از طرفی این روند به مرور باعث می‌شود دیواره سیاهرگ نازک‌تر شده و دریچه‌ها نارساتر شود.
وی یادآور شد: اختلال در مسیر بازگشت خون به قلب که با نام بیماری «واریس» شناخته می‌شود موجب ایجاد ورم و سنگینی در پا شده و دردهای عضلانی هنگام شب، تغییر رنگ ‌پا و سفت شدن پا برای فرد بیمار پیش می‌آید.
معصومی با بیان اینکه بیماری واریس زمینه ارثی دارد، ایستادن‌های طولانی مدت را هم در بروز این بیماری دخیل دانست و یادآور شد: این دلیل قطعی نیست که اگر فردی که زیاد سرپا بایستد حتما واریس
می گیرد، زیرا این بیماری زمینه ارثی دارد و افرادی که زمینه ارثی دارند و مدت زمانی طولانی سر پا می ایستند، بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند.
وی در خصوص ایستادن طولانی مدت هشدار داد و افزود: افرادی که مجبور هستند مدت زمان طولانی در یک مکان سر پا باشند، لازم است بین ایستادنشان کمی راه بروند.
معصومی افزود: همچنین این افراد باید پس از ایستادن های طولانی مدت در زمان استراحت دراز کشیده و شی‌ء را زیر
پای شان بگذارند که گردش خون سرعت پیدا کند و نشستن به حالت چهار زانو برای این افراد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
این فوق تخصص جراحی قلب و عروق استفاده از جوراب واریس را درمان اولیه واریس دانست و افزود: اگر درمان با جوراب واریس موفقیت‌آمیز نباشد لازم است تزریق یا عمل جراحی صورت بگیرد و با تزریق مواد خاصی به داخل رگ‌ها و یا انجام عمل جراحی بازگشت خون به سمت قلب تسهیل می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + چهارده =

+ 82 = 86