اميدبخش بودن تلاش محققان كرمانشاهي براي آزمودن داروي كرونا

به گفته مدیر پروژه کارآزمایی داروی MAB98، فاز دوم کارآزمایی این دارو نتایج رضایت بخشی روی بیماران سرپایی و بستری کووید19 داشته است.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، دکتر علی مصطفایی مدیر پروژه کارآزمایی داروی MAB98 گفت: در فاز دوم کارآزمایی بالینی، تاثیر این دارو بر بیش از 100 بیمار بستری با علایم شدید و بیش از 200 بیمار سرپایی کووید 19 با علایم متوسط تا شدید بررسی شد و نتایج امیدوارکننده ای در درمان این بیماری بدست آمد.
این استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: داروی MAB98 تاثیر قابل توجه و معنی داری در کاهش پیامدهای اولیه بیماران بستری کووید19 از جمله درصد موارد مرگ، طول مدت بستری بیمار در بیمارستان، موارد نیازمند بستری در بخش مراقبت های ویژه و موارد نیازمند درمان و یا بستری مجدد، نسبت به گروه شاهد دارد.
وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت در این مطالعه، اثر MAB98 در افزایش معنی دار لنفوسیت‌ها و نسبت لنفوسیت‌ها به لوکوسیت‌ها خون محیطی بخصوص در بیماران لنفوپنیک و همچنین کاهش معنی دار سطح فاکتورهای التهابی و سرعت بهبودی عوارض ریوی بود. همچنین اثر MAB98 در سرعت بهبودی عوارض ریوی، سرعت کاهش علایم بالینی و نرمال شدن فاکتورهای آزمایشگاهی بیماران سرپایی کووید19 نسبت به گروه شاهد کاملا معنی دار و محسوس بود.
مصطفایی افزود: ترکیبات عمده مسئول اثرات دارویی MAB98 شامل کلشی سین، مونوترپن‌های فنلی و گروهی از فلاونوئیدها هستند که اثرات مناسبی در جهت درمان جنبه های پاتولوژیک کووید 19 دارند. شناخته ترین اثرات این فرمولاسیون دارویی، اثر ضدالتهابی و آنتی اکسیدان، اثر ضد ویروسی، اثرات ضد درد و تسکینی، اثر ضد انعقادی، اثرات تعدیل کننده سیستم ایمنی و اثر ضد رگزایی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: با توجه به عوامل آسیب زا در کووید 19 که عمدتا عوامل التهابی ناشی از سیستم ایمنی ذاتی است، MAB98 با توجه به اثر قوی در مهار واکنش های التهابی و اثر آنتی ویرال، کارایی مطلوبی در کنترل و درمان اشکال خفیف تا بسیار شدید بیماری کووید 19 دارد.
مصطفایی اظهار کرد: طبیعی بودن اجزای MAB98 ، بی عارضه یا عوارض بسیار ناچیز آن در تجربه درمان و پیگیری صدها بیمار کرونایی، در کنار اتکا کامل ساخت دارو در هر مقیاس بر منابع داخل کشور، نوید بخش پروتکل درمانی موفقی برای درمان بیماری کووید 19 و کاهش مشکلات و عوارض این معضل بزرگ بهداشتی است.
این پروژه توسط شرکت دانش بنیان زیست تولید رازی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و پارک علم وفناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه انجام گرفته و در مرحله بعدی، با اخذ مجوز تولید و ساخت دارو در مقیاس صنعتی، طیف وسیع‌تری از بیماران کووید 19 می توانند از آن استفاده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =