«اورامانات» در آستانه جهانی شدن/پست پرونده به یونسکو

مشروح خبر

N3695506-7025526

پرونده جامع ثبت جهاني منطقه اورامانات به سازمان جهاني يونسكو ارسال گرديد.
بي شك ثبت جهاني اورامانات تحولي عظيم دراين منطقه زيبا به وجود مي آورد و نام اورامانات با ثبت جهاني،‌جهاني مي شود و گامي است بسيار بلند براي پيشرفت منطقه غرب.
گفتني. است با اين اقدام اساسي اورامانات از حمايت هاي سازمان جهاني يونسكو نيز برخوردار مي گردد.
مدير پايگاه منظر فرهنگي ـ تاريخي اورامانات طي گفتگويي با ايرنا كرمانشاه از تكميل كارهاي مطالعاتي ثبت جهاني به همت كارشناسان پايگاه و دفتر ثبت جهاني وزارت ميراث بر اساس فرم هاي استاندارد جهاني براي بررسي و انجام مقدمات ثبت جهاني ارسال شد.
پويا طالب نيا ديروز به ايرنا گفت : 80 كارشناس و متخصص در حوزه هاي مختلف كار جمع آوري اين پرونده را انجام دادند.
وي همچنين اظهار داشت : مديران كل ميراث فرهنگي استان هاي كردستان و كرمانشاه، همراهي وحمايت مستمري دراين خصوص داشته اند.
طالب نيا با اشاره به دستور ويژه رييس جمهوري براي ثبت جهاني اورامان از لزوم همراهي مديران استاني براي تحقق اين مهم خبر داد.
با ثبت جهاني اورامانات افق روشن و درخشاني براي اين منطقه متصور است، زيرا اورامانات از لحاظ گردشگري و زيبايي هاي طبيعي در جهان بي نظير است.
ايرنا درباره اورامانات مي نويسد : هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.
منطقه اورامانات در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.
واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.
اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.
به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، ۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

71 + = 72