«باختر» بررسی می کند؛ نگاه های متفاوت به «نون . خ»

سریال نون . خ که حدود یک هفته است از شبکه اول سیما، هر شب راس ساعت 22:15 پخش می شود به معرفی جاذبه های گردشگری، فرهنگی، اداب و رسوم و داشته های سرزمین سنگ و آب یعنی کرمانشاه سرفراز می پردازد اما در همین مدت یک هفته اخیر شاهد نگاه های متفاوتی از سوی مر دم و مسئولین به این سریال بوده ایم.
برخی آن را یک سریال سطح پایین و با هدف تخریب داشته های فرهنگی استان می دانند و در مقابل برخی دیگر به حمایت قاطعانه از آن پرداخته و معتقدند این سریال توانسته به خوبی معرف جاذبه های گردشگری و آد اب و رسوم این دیار به هم میهنانمان باشد.
روزنامه باختر نیز در این گزارش قصد دارد که به دور از حواشی مرسوم جامعه به بررسی نگاه های موافق و مخالف این سریال بپردازد.
مهندس رازانی استاندار سابق کرمانشاه یکی از افرادی بود که با نوشتن یادداشتی به نقد این سریال پرداخت.
او در یادداشت خود آورده است.
بعد از سريال نسبتاً موفق پايتخت اين روزها سريال طنز نون خ مهمان شبهاي بينندگان شبكه اول سراسري است . سريال در استان كرمانشاه تهيه شده و بويژه با مساعدت مالي كه از استانداري آن استان دريافت داشته انتظار اين بود به معرفي جاذبه ها ، زيبائيها و سرمايه هاي طبيعي و فرهنگي آن استان بزرگ و فرهنگي و تاريخي بپردازد . استاني كه فقط يكي از داشته هاي تاريخي آن كتيبه هاي بيستون از دوران با شكوه هخامنشي در ايران و بي نظير در كل جهان است و مردمي كه در ميان همه اقوام ايران به پهلواني زبانزدند و حقيقتاً پهلواني و قهرماني خود را در ادوار مختلف تاريخ ايران از جمله در جنگهاي عثماني، در جريان انقلاب مشروطيت، در جنگ با جدايي طلبان دهه بيست و در جريان جنگ تحميلي هشت ساله اثبات كرده اند . آنچه اما اين سريال طي چهار قسمت اول از مردم اين استان نشان داده تصويري است از مشتي مردم بدوي كه هنوز بوجود مردآزما و دوال پا باورمندند و دغلكاري و حقه بازي و بلاهت در تار و پود مناسبتهای اجتماعي شان از جمله در خواستگاريهاي سفارشي و ساير نمونه ها ريشه زده و فراگير است . محيطهاي روستايي كرمانشاه كه در همه كشور نمونه اعلاي نظافت و سليقه اند در اين سريال بعنوان نمونه آشفتگي و بهم ريختگي معرفي مي شوند و تا اينجاي سريال در كل اين مجموعه يك آدم كه سمبل شخصيت و خردمندي باشد ديده نميشود . بعنوان فردي كه افتخار بستگي خانوادگي با آن استان سرافراز را دارم و دو سال هم توفيق خدمت بمردم آن استان در كسوت استانداري را داشته ام و به اين سبب تعلق خاطر خاص به آن خطه از ميهن عزيزمان دارم صادقانه عرض ميكنم كه شبها با ديدن اين صحنه هاي و تصاوير كه بجاي زينت موجب لكه دار شدن چهره و شخصيت مردم آن استان شده اند رنج ميكشم و آزرده هستم و اميدوارم صدا و سيما و رسانه ملي پخش اين سريال بي ارزش را متوقف و از مردم عزيز كرمانشاه بواسطه اهانتهاي صورت گرفته دلجويي كند.
کنار مردمت بمان!
در ادامه سیل نقدها و حمایتها از این سریال به یادداشت فریبرز نجفی مهر مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه برخوردیم که او چنین نوشته است.
سخت است که به عنوان یک هنرمند کرد برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر باشی و تمام ایرانیان تو را به عنوان یکی از خوش فکر ترین کارگردانان طنز ایرانی قبول داشته باشند، اما همین که همت کنی در مجموعه ای به نام ( ن . خ ) زیبایی های سرزمین کرد نشین کشورت را به تصویر بکشی، لباس های فاخر کردی را بر تن مردان و زنان خوش قامت کرمانشاه و کردستان از رسانه ملی به ایرانیان عرضه بداری.
بازیگران با استعداد محلی را در سطح ملی بنمایانی و صدای سحر انگیز اساطیر آواز کرد را از شبکه یک به منزل ایرانیان هدیه کنی به ناگهان از همان خطه به جای حمایت و همراهی چنان مورد هجمه قرارت دهند که انگار گناهی نابخشودنی مرتکب شده ای .
سخت است ببینی حتی آنهایی که هیچگاه بابت مدیریت ضعیف و بی برنامه شان در مدت صدارت خویش در این استان از مردم عذر خواهی نکردند و نگفتند که خود برای برای ارتقاء فرهنگ و هنر این دیار چه کردند، همچون دایه ای دلسوز تر از مادر خواهان دلجویی از همان مردم بابت پخش سریالت می شوند .
سخت است فرزند فرهیخته ای از میان نخبگان کرد باشی و ببینی برخی از همزبان ها و همولایتی هایت کار طنز تلویزیونی را با سینمای معناگرا اشتباه می گیرند و مثل آب خوردن خود گزنی می کنند.
سخت است اما تو کنار مردمت بمان .
حضور بازیگران محلی در رسانه ملی
اما ماشاءالله وروایی، بازیگر نام آشنای کرمانشاهی و یکی از بازیگران این سریال نیز با ارسال یادداشتی به روزنامه باختر به حمایت از این سریال پرداخته است.
نورالدین خانزاده و خانواده در خانه کوچکتری نسبت به قبل زندگی می کنند ... چند هفته ای از فوت مامان مهلقا می گذرد ... در خانه نوری همه اهالی روستا جمع شده اند و طبق وصیت مهلقا کسی لباس مشکی نپوشیده و همه لباس های رنگ و وارنگ پوشیده اند...
دلیل جمع شدن اهالی روستا؛ بساط هر ساله نذری مهلقا خانوم است که بعد از فوتش هم با همت نوری و خانواده این سفره احسان پهن شده و باعث شده تا همه دور هم جمع شوند ... نوری از فرصت استفاده می کند و بخشی از پول طلبکاران خود را به آنها می دهد ...
قضیه از این قرار است که بعد از فوت مامان مهلقا؛ نوری به وصیت او عمل کرده و خانه ی او را فروخته و بخشی از پول را صرف خرید خانه کوچکتری کرده و بخش بیشتر پول را هم به طلبکاران می پردازد ...
فردای آن روز طبق صنوات گذشته؛ هر ساله در تاریخ معین شده در روستا جشن انار به پا می شود و اهالی محصول خود را به میان می آورند و جشن باشکوهی برگزار می شود... همه چی خوب پیش می رود که در یک لحظه زمین لرزه اتفاق می افتد و همه اهالی پا به فرار می گذارند ...
انگار قرار نیست آقا نوری هیچوقت رنگ آرامش را به خود ببیند ...
این خلاصه ای از داستان است که در چند شب اولیه نمایش از شبکه های سراسری پخش شده .
در یک کلام ( ن . خ ) با هدف معرفی آثار باستانی، هویت و شناسایی زیبایی های منطقه کرمانشاه، آداب و رسوم و فرهنگ والای مردم منطقه ساخته شد که فی نفسه اقدامی ارزنده و موثر بوده است .
توانایی کارگردان این سریال در خلق زیبایی های منطقه جدای از عدم رعایت وحدت مکانی خوب و سنجیده است، بکارگیری هنرمندان کرمانشاهی در کنار هنرمندان کشوری هم کاری ماندگار است که هنرمندان ما بخوبی نشان دادند چیزی کم از هنرمندان کشوری ندارند، بخصوص بازی درخشان هنرمندان به ویژه بانوان کرمانشاهی در این سریال یک سر و گردن بالاتر از بازی دیگران به شمار می رود.

نگاهی به نکته نظرات بینندگان
این سریال
* کرمانشاهیان فرهنگ غنی دارند که متاسفانه در این سریال کمتر به آن پرداخته شده ، تنها نشستن و تخمه شکستن و خوردن، کار کرمانشاهیان نیست، این صحنه ها نمی تواند از الگوی فرهنگی ما ، مایه داشته باشد .
* مناظر زیبای سریال نشان از آن دارد که منطقه کرمانشاه جایگاهی بکر است و سرشار از نعمت های خدادادی ، به راستی این مناظر می تواند در آینده تاثیر بسیاری در امر گردشگری داشته باشد .
* بازی خوب و سنجیده هنرمندان کرمانشاهی در جوار هنرپیشه های مرکز قابل توجه است، استعداد آنها در خلق صحنه های زیبا قابل تمجید است .
* من یک بانوی کرمانشاهی هستم، از دست این سریال بسیار آزرده خاطر هستم، استان ما در 8 سال دفاع مقدس جانانه دفاع کرد و سپری برای در امان ماندن استان های دیگر شد، حق ما بالاتر از این سریال است، زن کرمانشاهی هرگز چوب به دست نمی گیرد و حالت پرخاشگری و جنگجویی ندارد ، نویسنده در این باره دچار اشتباه شده است .
* آنچه تا به حال دیده ایم، صحنه هایی بوده که تماشگر را دچار سردرگمی می کند . جشن انار در بیستون است و زلزله در منطقه دیگر، گاهی با خانه های گلی روبرو هستیم و یک باره خانه ای لاکچری نشان داده می شود، هماهنگی در این سریال دیده نمی شود .
سخن درباره ( ن . خ ) بسیار است که آن را به وقت دیگر که قسمت های پایانی به نمایش درآمد موکول می کنیم و در اینجا فقط به چند اظهار نظر درباره سریال می پردازیم .
نکته نظرهایی هم مثبت و هم منفی درباره ساخت این سریال و قضاوت را به شما خواننده عزیز میسپاریم و  منتظر نقدهای منصفانه شما می مانیم زیرا معتقدیم مردم خود بهترین نقاد هستند و بخوبی می توانند درباره یک اثر هنری نظر دهند .
بنابراین در این صفحه به نظرات مخالف و موافق در عین بی طرفی می پردازیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

21 + = 22