بازار داغ گیاهان بهاری در کرمانشاه

n3625634-6400106

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: از حدود ۲۰۰۰ گونه گیاهی در منطقه زاگرس، ۸۰۰ گونه در استان کرمانشاه می‌روید که ۲۰۰ گونه آن جزو گیاهان دارویی و خوراکی است.
به گزارش باختر، مراد شیخ‌ویسی در گفتگو با مهر، با اشاره به استقبال فراوان مردم در فصل بهار برای استفاده از گیاهان خوراکی و دارویی، اظهار داشت: عده‌ای با برداشت غیراصولی و بی‌رویه این گونه‌ها را با خطر نابودی مواجه کرده‌اند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه افزود: از حدود ۲۰۰۰ گونه گیاهی در منطقه زاگرس، ۸۰۰ گونه در استان کرمانشاه می‌روید و از این ۸۰۰ گونه، ۲۰۰ گونه آن جزو گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی است.
شیخ ویسی گفت: از دیرباز مردم از گیاهان بهاری استفاده می‌کرده‌اند. گرایش مردم به برداشت این گونه‌ها به صورتی که گیاه را از ریشه و پیاز از خاک جدا سازند سبب شده تا بسیاری از این گونه‌ها در معرض انقراض قرار گیرد.
وی تأکید: تقاضای ما این است که مردم از بهره‌برداری بی‌رویه و غیراصولی خودداری کنند زیرا بسیاری از این گونه‌ها در معرض انقراض قرار دارند و بسیاری از این گونه‌ها امروز دیگر در مناطق صعب‌العبور یافت می‌شوند.
شیخ ویسی با اشاره به اینکه این گونه‌های گیاهی به صورت تازه‌خوری یا بسته‌بندی و فرآوری شده، استفاده می‌شود، گفت: موسیر، کنگر، پیچک، سورانه، پاغازه، آویشن، زو، گل نرگس و … در طبیعت وجود دارند و خوشبختانه امروز با کمک مردم بسیاری از این گونه‌ها بومی و کشت می‌شوند.
وی با بیان اینکه بسیاری از گونه‌ها جنبه صادراتی دارند، اظهار کرد: طی روزهای اخیر ۲۰ تن کنگر فقط از مزارعی که با کمک مردم ایجادشده، به عراق صادر شده است لذا این مهم می‌تواند درآمد خوبی ایجاد کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =