بازخوانی یک سخنرانی جذاب از پروفسور گلزاری: به جای کرمانشاه، بگوییم کرماشان

1648517
مشروح خبر

استاد تاریخ و باستان شناس برجسته ایران با اشاره به نیم قرن تحقیق خود در خصوص کُردها و منطقه غرب ایران، گفت: هیچ استانی به لحاظ تاریخی به پای کرمانشاه نمی رسد.
پروفسور مسعود گلزاری با اشاره به نیم قرن تحقیق خود درباره کرد و کُرد زبانان گفت: از سال 1328 با کُردها آشنا شده و از همان زمان شیفته کُردها و غرب ایران شدم.
گلزاری افزود: از همان زمان مطالعه و تحقیقاتم در خصوص فرهنگ کُرد و تاریخ غرب ایران شروع شد و اولین کتابم را در این زمینه با همکاری محمدحسین جلیلی از بزرگان کرماشان نوشتم.
این محقق برجسته تصریح کرد: امیدوارم روزی برسد که ما واژه کرماشان را تلفظ کنیم نه واژه کرمانشاه که ساخته و پرداخته بهرام چهارم است و چنین چیزی وجود ندارد.
گلزاری با بیان اینکه حرف درباره کرمانشاه بسیار است، گفت: تنها اگر بخواهم به عظمت تاریخ کرمانشاه اشاره کنم این نکته بس است که بگویkordro نشاه از 125 هزار سال پیش تا به امروز تاریخ و تمدن داشته و آثار تمامی دوره های تاریخی در آن موجود است.
گلزاری افزود: سال 1338 با هیات انستیتو شرقی دانشگاه شیکاگو به محلی بین گیلانغرب و نفت شهر سفر کردیم و در آن محل تبر سنگی یافتیم که متعلق به دوره آشوری در 125 هزار سال پیش است و در هیچ منطقه ای از ایران نمی توان این تاریخ را دید.
وی اظهار کرد: کرمانشاه از 125 هزار سال پیش تا اواخر دوره پهلوی، غرق در آثار تاریخی و باستانی است.
گلزاری با بیان اینکه کهن ترین روستاهای دنیا در کرمانشاه قرار دارد، گفت: تپه ای در روستایی از توابع دینور وجود دارد که با تجزیه کربن 14 آثار به جای مانده قدمت آن به 9800 سال پیش از میلاد برمی گردد که در هیچ کجای دنیا چنین قدمتی نداریم.
این باستان شناس برجسته با بیان اینکه نخستین دهکده های جهان در کرمانشاه به وجود آمده، گفت: دومین دهکده تاریخی جهان نیز چیا خزینه قیسوند در گنج دره هرسین و پس از آن تپه سراب حصارسفید کرمانشاه است. این آثار در کرمانشاه و این قدمت به پیش از دوران تاریخی برمی گردد و در دوران تاریخی نیز که به دو دوره تاریخ پیش از اسلام و پس از اسلام تقسیم می شود، کرمانشاه سهم بسیاری از آثار را به خود اختصاص داده است.
گلزاری با یادآوری اینکه زاگرس نشینان بسیار پیش تر از آریایی ها در زاگرس سکنی داشتند، گفت: در دوره مادها دو ماد کوچک و بزرگ وجود داشت که ماد بزرگ قسمت اعظم ایران را در برداشته و ماد کوچک آذربایجان و مناطق دیگر را شامل می شده است. در دوران مادها کرمانشاه هسته اصلی مقر ماد بزرگ بوده و تمام قدرت این حکومت در کرمانشاه متمرکز بوده است.
این محقق با بیان اینکه بزرگترین سند ملیت ایرانیان در دل کوه بیستون قرار گرفته، گفت: سنگ نگاره داریوش که 522 سال پیش از میلاد نگارش شده پرافتخارترین سند ملی ماست، چرا که خط برای نگارش آن در دوره هخامنشی اختراع شده است. ایران در دوره هخامنشیان چهارمین سرزمینی است که خط در آن اختراع شد و کتیبه بیستون با خط میخی هخامنشیان نگارش شده است.در این سند پرافتخار بند به بند آن به نام خداوند نگارش شده و داریوش در ابتدای هر بند عنوان کرده که به خواست اهورامزدا این کار انجام شده است.
این باستان شناس برجسته تصریح کرد: در دوران پس از اسلام نیز دو سلسله کرد حسنویه و بنو عناذ را داریم که در هیچ کتب درسی اسمی از آنها آورده نشده که این دو هر کدام حدود 130 سال حکومت کردند و تعداد زیادی مسجد در استان کرمانشاه در این دوره ساخته شد.
وی افزود: کرمانشاه از دوران هخامنشیان تا به امروز از هر دوره تاریخی آثاری دارد و در زمینه آثار تاریخی هیچ استانی در ایران نیست که پا به پای کرمانشاه قدم بردارد، زیرا آثار تاریخی تمام استان ها مشخص است و به طور معمول بیشتر استان ها تنها از برخی دوره های تاریخی اثر دارند و این کرمانشاه است که از همه دوره های تاریخی آثاری در دل خود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

2 + 4 =