باغات سراب قنبر احیاء می شود؛ «جمعه باغ» در سراب قنبر

DSC00029

متاسفانه بعضی آز طلبی ها می رفت که باغ های قدیمی و پربار و باصفای سراب قنبر را بسوزاند
و از میان ببرد تا با تغییر کاربری و ایجاد ساخت و ساز برج و آپارتمان، این ریه های اکسیژن ساز و سلامت آور را از کرمانشاه بگیرد وسراب قنبر برای همیشه به تاریخ سپرده شود.
هنوز مردم مناطق فردوسی و کسری و اوایل محدوده ی سراب تفریح گذرانی های جمعه را درباغ های سراب قنبر و میوه های معروف این باغات که شهرت و آوازه ای فراموش نشدنی داشت، از یاد نبرده اند. متاسفانه در سال های اخیر دو عامل موجب تخریب این باغ های بزرگ و قدیمی شد.
یکی آنکه در ساخت و سازهای تاسیسات در محدوده ی دریاچه و سراب قنبر حقابه این باغات قطع شد و بخودی خود درختان مثمر چندین ساله روبه خشکی ونابودی گذاشت.
دوم آنکه برخی کسانی که به نحوی خود را صاحب باغ ها می دانستند از فرصت پیش آمده سوء استفاده کرده و به خشک کردن بیشتر باغات دست زدند تا موقعیت را برای آپارتمان سازی و سودجویی بیشتر فراهم کنند و این در حالی بود که مسوولان اجرائی به ویژه شهرداری کرمانشاه هر نوع ساخت وساز را در این محدوده ممنوع و با خشکاندن باغ ها به شدت مبارزه کرد و در تدارک برنامه ریزی وسیع و گسترده ای برای وجود یک تاقبستان دوم در جنوب شهر دست به اقداماتی زد، به گونه ای که در چند نوبت برنامه درختکاری در محدوده سراب و تپه قدیمی آن نیز از سوی دوستداران طبیعت و نهادهای دولتی در اطراف دریاچه سراب قنبر شکل گرفت.
آبادگری
از تبار خیّران طبیعت دوست
حساب کنید وقتی بخش اعظمی از باغات سراب متروکه می شود این احساس به انسان دست می دهد که دیگر کار از کار گذشته و امیدی به احیاء درختان قدیمی و مثمر چندین ساله که از بی آبی و تخریب عمدی سوخته نیست و سرابی از نومیدی است، اما به قول معروف در نومیدی بسی امید است اگر نیّت خیر باشد وخدمت، همت می خواهد و گام های بلند و استوار و ذوق و اشتیاقی که عاشقانه گام برداری، که خوشبختانه در سراب قنبر این اتفاق افتاد.
علی حجتی که از جنس همین مردم است و از تبار نیک اندیش و دوستدار طبیعت، آستین همت بالا زده و بقول قدیمی ها بند کفش ها را محکم بست و قدم اول را برداشت گام هائی برای رسیدن به احیاء باغات سراب قنبر، سه هکتار باغ( زمین) متروکه ای که شاید حدود 50 نفر ورثه هم صدا وهم عهد برای تخریب باغ و ایجاد ساخت وساز بودند که جناب حجتی با هزینه ای
معادل هشت میلیارد تومان و خریداری باغ های
مذکور با خرید حدود 1800 اصله درخت آماده ثمر از کرج جای جای باغ های سوخته را از نو درختکاری و احیاء کرد، درختانی که هم اکنون در حال به بار نشستن ومیوه دادن است. این جهش فکری و کنش فراموش نشدنی جناب حجتی به یکباره همه چیز را تغییر داد، دوباره باغ های سراب جان گرفت و خود را نشان داد، آب و هوای منطقه کاملاً تغییر کرد ، مطلوب ودلپذیرتر از پیش شد به گونه ای که همسایه های نومید از آنچه به سراب قنبر آمده است از پدیده جدید در این منطقه ابراز رضایت وخشنودی کردند و می کنند.
علی حجتی معتقد است با اجرای این طرح می خواهیم با همراهی و همگامی شهرداری ومردم علاوه بر آنکه باغ های سراب را ازخشکی و بی آبی نجات بدهیم تفرجگاهی به عنوان تاقبستان دوم در این قرینه شهر کرمانشاه به وجود بیاوریم تاسراب قنبر برای همیشه بماند وجلوه گری کند.
می خواهیم مردم را تشویق کنیم که بیایند وبرای ایجاد فضای دلپذیر و زیبای منطقه سرمایه گذاری کنند چراکه الان موقعیت فراهم و حقابه استفاده از دریاچه سراب دوباره برقرار شده.
« نباید زحمت ها، رفت و آمدها وهزینه های جناب حجتی را برای برقراری حقابه نادیده گرفت.»
باز می خواهیم میوه های خوش عطر و طعم سراب را داشته باشیم، مردم محدوده فردوسی، زیبا شهر،کسری و دلگشا می خواهند بار دیگر شادی ها و سلامتی شان را در سبزه زار و درختان پر ثمر باغات سراب تجربه کند.
می خواهیم جمعه باغ را در سراب قنبر بگذاریم همان سرابی که نیاکان ما نهال های کوچکش را کاشتند و حالا سر به آسمان خدائی کشیده و ریه های شهر را پر از اکسیژن وانرژی می کند وناب ترین میوه ها را به شهروندان هدیه می دهد
شهروندان کرمانشاهی که خاطرات زیادی از تفرج های باغات سراب دارند، بد نیست این روزها حتی همین جمعه سری به جاده زیبای سراب قنبر جنب بزرگراه خلیج فارس بزنند ببینند از سه هکتار باغ های متروکه سراب چه حاصل شده است.
جناب حجتی یکی از دلایل موفقیتش را در ایجاد و احیاء باغات سراب همکاری و همراهی مسوولان به ویژه شهرداری می داند که لازم به است از مقام ارشد استان ومدیران اجرایی تشکر و قدردانی بشود.
به هر حال بیائید برنامه های حجتی را در باغ های
سراب قنبر حمایت وتکمیل کنیم کاری که تا ابد پایدار و ماندگار خواهد شد.
جمعه باغی در این سوی کرمانشاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 3 =