با اجرای ابر پروژه «چهار راه آبی» کرمانشاه / طرحی نو دراندازیم

اکنون در آستانه تقدیم آخرین بودجه دولت «تدبیر و امید» برای سال 1400 به مجلس که اولین بودجه مجلس جدید و در واپسین سال قرن چهاردهم شمسی و ورود به قرن جدید و پانزدهم شمسی و آغازین سال شروع بیانیه گام دوم انقلاب و شروع برنامه هفتم توسعه و آخرین برنامه پنج ساله سند چشم انداز بیست ساله اول کشور در یک کلام در این دوران گذار و دگردیسی و دگرگونی که هم می توان ساده و بی تفاوت از کنار آن عبور کرد و هم اینکه می توان آن را به یک فرصت بسیار جدی جهت تحول و شکوفایی استان تبدیل کرد و درگرماگرم تحریم های ظالمانه در این خاتمه و آغازها امید است با انباشت و ذخیره کوله باری از تجربیات بسیار ارزشمند که با پشت سرگذراندن انواع و اقسام بحران های بسیار سنگین همچون زلزله مهیب 21 آبان 96 سرپل ذهاب همچنین سیل ویرانگر فروردین 98 و اخیراً بیماری کرونا و.. و آبدیده شدن بتوان بارهای نه چندان سنگین بر زمین مانده در سنوات گذشته که قابل مقایسه با آن بحران ها نیست را ان شاا.. به سر منزل مقصود برسانید و برگ زرین دیگری برکارنامه ارزشمند خود بیفزاییدکه ان شاا.. مورد قبول خدا و خلق خدا واقع شود و یکی از آنها که ده سال پیش توسط مهندس هاشمی استاندار اسبق کرمانشاه به صورت بسیار ناقص و ضعیف اجرا شد «طرح بهسازی، زیباسازی و.. رودخانه قره سو» است. براستی از این موهبت بسیار ارزشمند خدادادی که در طول مسیر برون و درون شهری به انواع و اقسام آلودگی های زیست محیطی دچار می شود چرا نباید بهترین بهره برداری را کرد؟ براستی اگر این رودخانه و قنات ها که در دل شهر کرمانشاه وجود دارد در دیگر کلان شهرهای کشورهمچون تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و.. وجود داشت آیا با آن اینگونه برخورد می شد؟ تحریم های ظالمانه و اضافه شدن بیماری کرونا به آن و بلعیده شدن مقداری از بودجه و انرژی مدیران برای کنترل آن متأسفانه شرایط را طی این یکسال اخیر به شدت سخت کرده است جدای از این واقعیات و تنگناها اما متأسفانه اعتماد به نفس و انگیزه مدیران استان برای پیگیری جدی و دفاع از «ابر پروژه ها و طرح های کلان و تحول آفرین» بسیار پایین است و به نوعی همگی خود را به روزمره گی عادت داده اند و در برابر هرگونه تغییر و دگرگونی مقاومت می کنند و تا حدی طرح های جسورانه را به بهانه های مختلف از جمله کمبود بودجه و.. بایکوت و به تمسخر می گیرند جدای از کم لطفی ها و نگاه ناعادلانه ای که ممکن است در مرکز نسبت به تخصیص بودجه به استان های غیر برخوردار و توسعه نیافته خصوصا مرزنشین خاصه استان کرمانشاه اعمال شود اما به واقع «سندرم چند وجهی راحت طلبی، عافیت طلبی، تنبلی و حاضری خوری و انفعال و فرار از زیر بار مسئولیت و فرصت سوزی توأمان با چاشنی خودزنی و خودگزی و..» همگی باعث شده تا کرمانشاه علیرغم داشتن فرصت ها و مزیت های بسیار بیشتر از سایر استانها ته جدول توسعه قرار بگیرد !!!؟
این آسیب شناسی واقع بینانه و منصفانه را اگر بپذیریم قطعا برای این قبیل معضلات مدیریتی که به عنوان یک بیماری مهلک از آن باید یادکرد و باید علاج و درمان و راه چاره بسیار اساسی همچون سیاست«تشویق و تنبیه و جزا و پاداش و..»برای آن به شدت در نظر گرفت و در اولویت خود قرار داد تا ان شاا.. کرمانشاه بتواند تمام ظرفیت های بالقوه خود را به فعلیت برساند.
لذا اینک در آخرین سال احتمالی حضور حضرتعالی به عنوان والی کرمانشاه امید است با عنایت به توجه ویژه حضرتعالی برای احیا جایگاه گردشگری کرمانشاه درکشور و جهان که پیگیری ارزشمندتان در خصوص به سرانجام رسیدن پرونده «ثبت جهانی اورامانات»که امید است هرچه زودتر ثبت قطعی در یونسکو شود نمونه بارز آن است.
همچنین میزبانی کرمانشاه برای«اجلاس جهانی گردشگری روستایی 2020» که متأسفانه کرونا مانع از تحقق آن شد و امید است البته با رایزنی با وزیر محترم میراث فرهنگی و سازمان جهانی گردشگری امتیاز این میزبانی برای کرمانشاه همچنان در سال آینده میلادی (2021) که مصادف با قرن جدید شمسی و سال 1400 خواهد بود به قوت خود باقی بوده و کرمانشاه «میزبان اجلاس جهانی گردشگری روستایی 2021» به همراه اجرای«طرح و ایده کرمانشاه 1400» باشدگرچه بنا به گفته سازمان جهانی گردشگری برای خروج از ضربه سنگینی که کرونا به اقتصاد دنیا خصوصا صنعت گردشگری وارد کرده که بنا به گفته مسولان صندوق بین المللی پول طی یک قرن اخیر بی سابقه بوده حداقل 4 سال زمان نیاز هست تا صنعت گردشگری دوباره به رونق گذشته خود بازگردد بنابراین این بلای ناگهانی و تهدید را باید به فرصتی بسیار ارزشمند برای پرداختن به زیرساخت های بسیار اساسی اما مغفول مانده گردشگری استان تبدیل کرد «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» تا انشاا.. با خروج از خسوف کرونا با دست پرتر و بسیار آماده تر از گذشته به پیشواز میهمانان داخلی و خارجی برویم و از مسیر صرف گردشگری و بدون هیچگونه فایده و عایدی اقتصادی و.. برای استان به مقصد واقعی گردشگری کشور تبدیل شویم و این به سادگی اتفاق نخواهد افتاد مگر با داشتن «نقشه راه، طرح و برنامه های بسیار قوی و متمایزتر از سایر استانها» در یک کلام «یا مکن با پیلبانان دوستی یا بنا کن خانه ای درخور پیل» همانطور که سال گذشته پیشنهاد شد عدالت، انصاف و مردانگی و پهلوان صفت بودن حکم می کند تا استان های برخوردار و توسعه یافته 5 تا 10 درصد از بودجه عمرانی خود را به استان های غیربرخوردار و توسعه نیافته اختصاص دهند تا آنها نیز شاخص های نه چندان مناسب توسعه خود در حوزه عمرانی را لااقل به متوسط شاخص های توسعه کشور برسانند.
از نمایندگان مردم در مجلس همچنین جناب آقایان دکتر حسینعلی امیری معاون حقوقی رئیس جمهور و جناب دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور علی رغم کم لطفی سال گذشته در عدم سفر به کرمانشاه جهت بحث رونق تولید ولی در سفر اخیرشان به کرمانشاه فرمودند من را هم به عنوان نماینده کرمانشاه بدانید و ان شاا... از هرگونه حمایت برای توسعه کرمانشاه دریغ نخواهم کرد و.. که البته اثر این قبیل دلسوزی های ان شاا.. واقعی و نه شعاری را باید در بودجه 1400 ببینیم به شدت می خواهیم که این خواسته بحق مردم کرمانشاه را محقق کنند گرچه در این راه حتما مقاومت هایی وجود خواهد داشت ولی قطعا حق دادنی نیست بلکه گرفتنی است.
با عنایت به مورد توجه جدی قرار گرفتن طرح گردشگری کریدور«مسیر تاریخ و تمدن ایران» در شهرهای«همدان، کرمانشاه، سنندج» توسط مدیرکل محترم دفتر یونسکو در ایران و انتخاب همدان به عنوان «شهر خلاق صنایع دستی» کرمانشاه «شهر خلاق غذا» و سنندج «شهر خلاق موسیقی» گرچه نسبت به این تقسیم بندی نقد بسیار جدی وارد است و هدف از این طرح درگیر کردن و مشارکت دادن این سه استان و فعال نمودن جدی صنعت گردشگری و اقتصاد و.. آنهاست اما واقعیت آن است که کرمانشاه به عنوان یک ابر استان خود به تنهایی ظرفیت تبدیل شدن به شهر خلاق در هر سه حوزه فوقبنا به سابقه و اسناد تاریخی که آن را گواهی می دهد دارد اما جهت تحقق آن مشکلاتی وجود دارد. با آسیب شناسی و نگاه عمیق به وضعیت فعلی شهرسازی و سیمای خسته و بی هویت شهر کرمانشاه و اقدامات نسنجیده بیش از نیم قرن اخیر و با اختراع ماشین،کرمانشاه نیز همچون دیگر شهرها شاید عجولانه و از سر ذوق زدگی دستخوش خیلی از تغییرات مثبت و منفی متأثر از آمدن این وسیله نقلیه شد و از این قاعده مستثنی نماند خیلی از آثار با هویت و هم سنخ با طبیعت را بدون مطالعه وکار کارشناسی جدی از جمله احداث سه خیابان (افشارطوس، مدرس و جلیلی) و قطع کردن پیوستگی بازار زیبا و قدیمی کرمانشاه که به عنوان طولانی ترین بازار خاورمیانه از آن یاد می شود از دست دادیم همچنین باعث شد باغ زیبای سراب قنبرکه تا حوالی پارکینگ شهرداری تداوم داشت و روزگاری یکی از بهترین تفرجگاه های مردم کرمانشاه بود آرام آرام با رشد جمعیت و غلبه زندگی ماشینی بر روی مسیر این آبراه زلال و باغ راه زیبای درون شهری تا اتصال آن به رودخانه قره سو هم باغ ها تخریب و به ساختمان تبدیل شود و هم اینکه با آلوده شدن رودخانه زلال سراب قنبر و چشمه روضان در طول مسیر به فاضلاب شهری، روی آن را بپوشانند و حق هم چنین بود چون استشمام و دیدن چنین منظره ای قطعا نه بوییدن داشت و نه دیدن و آن اهمال و بی کفایتی و شاید خیانت یا هرچه که آن را بنامیم باید سرپوش گذاشته می شد تا دیده و بوییده نشود و اینگونه این نعمت ارزشمند را به دست خود به مرگ و نیستی محکوم و نابود کردیم و راه تنفس و رسیدن اکسیژن تازه به شهر را بستیم و سرسبزی و طراوت وصدای آب زلال و پرندگان را از شهرگرفتیم تا به اصطلاح پیشرفت کنیم و راه عبور ماشین با صدای گوشخراش و دود و ساخت اماکن بی هویت را هموار کنیم و به مردمانی عبوس و کم حوصله و عصبی تبدیل شویم و از آن مردمان با صفا و خوش مشرب شهر و دیار کرمانشاه که روزگاری شهره آفاق بود فرسنگها فاصله بگیریم و تا حدودی هویت و صفای خود را از دست بدهیم!!؟ مگر نه اینکه مردم کرمانشاه به مردمداری و پهلوان صفت بودن و.. شهره بودند؟ البته خدا را شکر هنوز هم در ژنتیک مردم اصیل کرمانشاه نشانه هایی از این صفات ارزنده مشاهده می شود، گرچه اظهر من الشمس و توضیح واضحات است اما اثر محیط، سیما و منظر شهری و اکوسیستم محل زیست را نمی توان بر خلق و خو و روح و روان و رفتار فردی، خانوادگی و اجتماعی انسان ها نادیده گرفت و بی تأثیر دانست هم چنانکه علم ژنتیک نیز علاوه بر بحث «وراثت» بحث «محیط» را بر رفتار انسان ها موثر می داند.
با این توضیحات نسبتا مفصل امید است نسبت به پیشنهاد زیر جهت برطرف کردن وضع نامناسب موجود و گردشگرپذیرتر نمودن واقعی کرمانشاه گام های بسیار عملی و جدی تر بردارید تا انشاا... درپایان کار به خود فتبارک ا.. بگویید. لذا بدین وسیله ابر پروژه«چهارراه آبی» یا «طرح جامع و کامل تعریض، بهسازی، زیباسازی و.. رودخانه قره سو، سراب قنبر، چشمه روضان و چم بشیر کرمانشاه» به حضور تقدیم می گردد.
با توجه به خشکسالی های اخیر و برداشت بی رویه آب در طول مسیراز کامیاران و روانسر به عنوان سرچشمه قره سو و متاسفانه آلوده شدن به انواع آلودگی های زیست محیطی واقعا با رسیدن به شهر کرمانشاه با اضافه شدن فاضلاب انسانی و صنعتی شهرک صنعتی جاده سنندج و فاضلاب پالایشگاه کرمانشاه و.. به آن نه تنها دیگر هیچ حسن و لطف و ذوقی برای مردم کرمانشاه ندارد بلکه ضمن اینکه بوی بسیار نامطبوع و متعفنی در شهر منتشر می کند وچهره بسیار نامناسبی به شهر می دهد خود به عاملی جهت شیوع انواع بیماری ها می شود که هیچ کرمانشاهی رغبتی برای دیدن و استفاده کردن از قره سو را ندارد و باید فکر بسیار اساسی تر و انقلابی تر جهت حل و فصل آن به صورت ریشه ای به عمل آورد.
با این تفاصیل و از طرفی با توجه به کم عرض بودن رودخانه در حوالی ورود به شهر جهت حداکثر استفاده گردشگری از آن نسبت به تعریض دو برابر کردن رودخانه قره سو از حوالی شهرک آناهیتا چنانچه از نظر فنی و زیست محیطی و.. امکان تغییر مسیر رودخانه نیز وجود داشته باشد آن را به سمت تا حوالی شهرک نوکان جهت استفاده حداکثری از منظر گردشگری هدایت نمود و نسبت به تأمین آب آن با توجه به کم رمق بودن ورودی آب به رودخانه ضمن احداث و تعبیه سد پلاستیکی جهت مدیریت و تنظیم و کنترل همیشگی حجم آب در تمام فصول ورودی آب به آن را به میزان لااقل 5 تا 10 برابر وضع موجود از هر حوزه آبی که امکانپذیرباشد افزایش داد (به عنوان پیشنهاد از سد گاوشان، سد شیان، یا سد در حال ساخت بیستون و ..) و نسبت به تخریب پلهای ماشین رو فعلی بر روی رودخانه قره سو اقدام و به جای آن نسبت به ساخت و احداث پل هایی با طراحی و معماری و نور پردازی و.. بسیار زیبا که علاوه بر عبور مناسب و استاندارد ماشین محل عبور عابر پیاده و دوچرخه نیز در آن طراحی شده باشد و خود به یک نماد ارزشمند گردشگری کرمانشاه تبدیل شود اقدام کرد نکته بسیار کلیدی و اساسی این طرح وبه اصطلاح شاه کلید و شاه بیت آن تامین آب کافی و لازم است که اگر امکان تهیه آن به هر دلیل وجود نداشته باشد پر واضح است که باقی حرف ها بی فایده و بی معناست.
لازم به ذکر است با پیگیریهای فراوان حقیر در 10 سال پیش مصوبه شورای عالی شهرسازی درخصوص طراحی مسیر مخصوص عبور دوچرخه در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت (مصوب مورخ 25/10/1368 «بند3») که مقاومت های زیادی جهت اجرایی شدن آن وجود داشت با حمایت جناب آقای شعبانی نماینده اسبق کرمانشاه در مجلس و رایزنی با مهندس نیکزاد وزیر وقت راه و شهرسازی و درخواست عملیاتی کردن مصوبه مربوطه و موافقت ایشان و ابلاغ آن نامه(به شماره 02/100/32369 مورخ 27/5/89) به مهندس نجار وزیر محترم کشور نهایتا مصوبه مربوطه بعد از 21 سال توسط وزیر کشور به نامه (شماره 33/3/1/110723 مورخ 21/7/89) به استانداران سراسر کشور جهت اجرا ابلاغ شد(مصوبه مربوطه و دو نامه وزیران محترم نامبرده به پیوست است).
جناب آقایان دکتر ابراهیم عزیزی معاون وقت رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دکتر مصری وزیر وقت رفاه و هر دو از نمایندگان فعلی کرمانشاه در مجلس در جریان موضوع و پیگیری های بنده در این خصوص هستند که متاسفانه هیچکدام اقدام خاصی در آن زمان برای آن انجام ندادند و فقط یک تماس تلفنی تشکر توسط جناب دکتر بنکداری از طرف جناب آقای مصری گرفته شد و جناب آقای عزیزی اما..!!؟که امیدواریم این بار در قامت نماینده مردم در مجلس و قانونگذار انشاءا... جبران کنند و به شدت جهت تحقق و اجرایی شدن آن اقدام نمایندمنتها چون تا آن موقع هنوز «آیین نامه اجرایی» آن تدوین نشده بود و بعید است که تا حالا نیز تدوین شده باشد هنوز به صورت جدی به آن توجه نشده و عملیاتی نشده!؟ و چه خوب است جهت تحقق و آماده شدن آیین نامه اجرایی از مسئولان کشور خصوصا وزیر محترم کشور پیگیر موضوع شدگرچه طی 10 سال اخیر به صورت خودجوش اقدامات نسبتا قابل توجهی در شهرداری چندین کلان شهر کشور از جمله تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و اخیراً شیراز در این خصوص صورت گرفته ولی تا رسیدن به جایگاه مطلوب همچون کشورهای پیشرو چون دانمارک، هلند، چین، ژاپن و.. فاصله بسیار داریم و با عنایت به گسترش شهر کرمانشاه که بیشتر به صورت طولی و در محور شمالی _ جنوبی است و پل های فعلی احداث شده بر روی رودخانه قره سو هیچکدام برای این مهم طراحی نشده و کاری صورت نگرفته و ظرفیت و امکان عبور ایمن و با سلامت کامل عابر پیاده و دوچرخه سوار در آن دیده نشده در نتیجه برقراری لینک پیوسته، سراسری و متصل به هم مسیر عبور دوچرخه در شهر عملا امکانپذیر نخواهد بود لذا احداث این پل ها از هر جهت لازم و ضروری است. با انتقال و پمپاژ آب از هر حوزه آبی که امکان انتقال آن به محدوده مطرح شده در رودخانه قره سواشاره شد امکانپذیر باشد و از آن ضمن استفاده های متنوع گردشگری و.. باید به عنوان یک مخزن و انبار آب جهت پمپاژ دوباره به سمت سراب قنبر و چشمه روضان در جنوب شهر همچنین به سمت رودخانه کم رمق چم بشیر در طاق بستان اقدام کرد و سپس تمام ابنیه ساخته شده بر روی هر سه مسیر رودخانه های مزبور تخریب و مسیر کاملا رو باز و عاری از هرگونه پوششی شود مگر فقط برای پل های عابر پیاده، دوچرخه و ماشین. با انتقال آب به سراب قنبر ضمن تأمین آب برای درختان و فضای سبز پروژه پارک 400 هکتاری که یک دغدغه بسیار جدی برای مسئولان شهرداری کرمانشاه است انشاا.. می توان همچون دریاچه چیتگر تهران یک دریاچه بزرگ چندین هکتاری با نماسازی بسیار زیبا از آب و سنگ و نور و.. ایجاد و با بازیهای متنوع آبی آن منطقه را به طور کلی متحول کرد و چشم انداز بسیار زیباتری برای مردم کرمانشاه و گردشگران و میهمانان استان فراهم کرد ضمن اینکه گویا در انتهای رودخانه چم بشیر به قره سو نیز یک دریاچه آبی و ..طراحی شده که بدین ترتیب با معجزه وجود نعمت بسیار ارزشمند آب می توان در اقتصاد، گردشگری و .. کرمانشاه یک انقلاب واقعی ایجاد کرد و دو دریاچه شبیه دریاچه چیتگر در آن ایجاد کرد و شهر را از دلمردگی و خشکی و.. فعلی خارج کرد.
قطعا با به فعلیت درآوردن این فرصت ها و ظرفیت ها به بهترین شکل ممکن است که کرمانشاه می تواند به جایگاه واقعی خود برسد. همچنین در چشمه روضان نیز با انتقال آب به آن منطقه با توجه به محدودیت زمین و فضا جهت اجرای کارهای خاص و بزرگ برای نماسازی و.. متأسفانه مانور چندانی نمی توان داد و فقط می توان به یک فضای کوچک آب نما و.. اکتفا کرد ولی باید طول مسیر هر سه حوزه « سراب قنبر، چشمه روضان و چم بشیر» را به بهترین شکل ممکن و شیوه طراحی و فضاسازی و به «آب راه، باغ راه، پیاده راه و دوچرخه راه» تبدیل کرد و حتی در صورت کم عرض بودن معابر همچون ورودی خیابان سنگر (میدان مصدق) و ادامه آن تا پارکینگ شهرداری و... در صورت امکان املاک مورد نظر را تملک و تعریض صورت گیرد و با معبر با عرض مناسب دو طرف طول این سه مسیر 18 کیلومتری به مغازه ها و کارگاه هایی با معماری بسیار زیبای سنتی، ایرانی به روز و مدرنیزه شده به محلی برای تولید و فروش مستقیم و ارزان انواع و اقسام «صنایع دستی، غذا و سازهای سنتی موسیقی» تبدیل شود بدین ترتیب کرمانشاه به یک شهر زنده، فعال و پویا و خود بخود به «شهر خلاق در هر سه حوزه صنایع دستی، غذا و موسیقی» تبدیل خواهد شد و قاعدتا در طول این مسیر نسبتا طولانی 18 کیلومتری امکان هرگونه خلاقیتی جهت ارائه خدمات مناسب با توجه به فراهم شدن زیست بوم، اکوسیستم و اتمسفر بسیار مناسبی که از طبیعت نشأت و الهام گرفته شده وجود خواهد داشت و در کنار آب و فضای سبز مناسب و مسیر عبور آسان و راحت عابر پیاده و دوچرخه که مزاحمت های ماشین وآلودگی های صوتی، هوا و دغدغه جای پارک و.. آن دیگر وجود نخواهد داشت مردم می توانند همچون کشورهای پیشرو در عرصه گردشگری با خیال راحت و آسوده ساعاتی را به اتفاق خانواده و دوستان و میهمانان و صد البته با احساس آرامش، افتخار و رضایت خاطر به گشت و گذار و خرید و خورد و خوراک پردازند و تمدد اعصاب و روحیه کنند و از اینکه در چنین شهری زندگی می کنندیا مسافرت کرده اند احساس افتخار، شعف و رضایت واقعی نمایند.لازم به ذکر است در دریاچه چیتگر تهران جهت مدیریت و کنترل همیشگی حجم آب و جهت جلوگیری از کاهش حجم آن و فرو رفتن آب در زمین صد البته با لحاظ الزامات زیست محیطی خصوصا بحث وارد نشدن آسیب به حجم آب سفره هایزیر زمینی از ورق های ژئوممبران در بستر رودخانه استفاده شده لذا چنانچه این مهم مورد تأیید اهل فن قرار گیرد می توان تمامبستر طول تقریبا 10 کیلومتری غرب به شرق رودخانه قره سو (از کرناچی تا نوکان) همچنین بستر طول تقریبا 18 کیلومتری سه رودخانه سراب قنبر، چشمه روضان و چم بشیر تا اتصال به رودخانه قرسو را از ورق های ژئوممبران که عایق مناسبی جهت عدم نفوذ آب به داخل زمین است و تقریبا به مانند ایزوبام عمل می کند استفاده شود تا این به اصطلاح «چهار راه آبی» انشاءا... به صورت همیشگی و در تمام فصول سال پر آب و خروشان باشد همچنین جهت کنترل همیشگی سیلاب هایی همچون فروردین 98 با پمپاژ آب از محدوده ذکر شده 10 کیلومتری داخل شهر رودخانه قره سو (از کراناچی تا نوکان) یا هر نقطه ایی که بهتر تشخیص داده شود در سال های پر باران جهت کاهش خسارت های ناشی از سیل آب را به محل و حوزه ایی که کارشناسان تشخیص دهند که ظرفیت و توان جذب این حجم از آب را دارد پمپاژ و هدایت نمود تا از خسارتهای گاها جبران ناپذیر و سرسام آور مالی و جانی به شدت جلوگیری کرد بدین ترتیب می توان به صورت کاملا هوشمند و هدفمند آب را در داخل شهر کرمانشاه ضمن استفاده های بسیار ارزشمند و شایسته در حوزه های مختلف همچون موارد برشمرده فوق تحت کنترل و مدیریت همیشگی درآورد و مهار جدی کرد .
کرمانشاه و مردمان صبور و قانع آن طی 40 سال اخیر با پشت سر گذراندن انواع و اقسام آزمون ها، بحران ها و مشکلات همچون جنگ، زلزله، سیل و.. خسته از روزگار به آرامش، رفاه و پیشرفت بنا به ظرفیت های خدادادی خود نیاز دارند و این حق را دارند که در دولتی که داعیه دار «تدبیر و امید» است به معنای واقعی کلمه با روحیه بسیجی و انقلابی و مناعت طبع این پیشنهاد و طرح را دولت محترم انشاءا.. بپذیرد و با «تدبیر واقعی» روح «امید» را به مردم لایق این دیار که سربلند از تمام آزمون های روزگار بوده اند بدمند و هدیه دهند و ان شاا.. از هرگونه حمایت و همراهی خود را دریغ ننمایند.
لذا اکنون در خاتمه امید است انشاءا.. آستین همت را بالا بزنید و شهری را که به شدت خسته، بی هویت، آشفته، دچار هرج و مرج و آنارشی زیست محیطی، فضای سبز، بصری و .. شده است را با این طرح که شاید«ایده آل، بلندپروازانه و جسورانه» به نظر برسد انشاءا.. به هنجار و به سامان کنید و این میسر و ممکن نخواهد بود مگر با عشق، علاقه و دلسوزی، صرف انرژی فراوان، مدیریت بسیار جدی و قوی و پای کار آوردن تمام مسولان ذیربط و نهایتا چون این «ابر پروژه» یک طرح پیچیده و چند وجهی است قطعا باید از زوایای مختلف «زیست محیطی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی» مورد بررسی موشکافانه وکارشناسانه قرارگیردو قطعا اجرای آن باعث رونق و رفاه اجتماعی و اقتصادی و اشتغال قابل توجه خواهد شد که نهایتا باعث بالا رفتن سرمایه اجتماعی خواهد شد و فصل الخطاب را انشاءا.. بگذاریم خروجی طرح مطالعاتی شرکت مشاور بزندکه البته امیدواریم به سرنوشت طرح جامع طاق بستان و ثبت جهانی طاق بستان که سال ها کار مطالعاتی و ثبت موقت جهانی آن صورت گرفته ولی وجود یک هتل، روستا و تعدادی دنده کبابی مانعی برای ثبت قطعی جهانی آن شده و فعلا بلاتکلیف بحال خود رها شده دچار نشود.
این دو طرح جامع (ابر پروژه چهار راه آبی و طرح جامع طاق بستان) اگر درکرمانشاه انشاءا... عملیاتی و اجرا شوند می توانند کرمانشاه را انشاءا... به سوئیس ایران تبدیل کنند.« ابر پروژه چهار راه آبی» حتی اگر 1میلیارد دلار نیز هزینه در بر داشته باشد و به عنوان جراحی، ترمیم و احیا سینه شهر و همطراز با طرح انتقال آب به سامانه گرمسیری از آن یاد شود ولی واقعا اجتناب ناپذیر است و بهترین راه ممکن برای زنده و احیا کردن کرمانشاه می توان از آن یاد کرد و می توان از طرق مختلف نسبت به تامین سرمایه و مشارکت بخش خصوصی همچونBOT و اوراق مشارکت و .. برای تحقق آناقدام کرد.
این ابر پروژه 7 مرحله دارد که به اختصار تقدیم می گردد: (1ـ سر و سامان دادن بسیار جدی و برای همیشگی به مسائل زیست محیطی برون و درون شهری رودخانه قره سو همچنین سه رودخانه داخل شهر کرمانشاه 2ـ تامین آب لازم و کافی از هر حوزه و با هر شیوه ایی که امکانپذیر باشد برای تقویت بیشتر ورودی آب به رودخانه قره سو 3ـ تعریض دو برابری عرض رودخانه قره سو و حتی سه رودخانه نامبرده داخل شهر 4ـ احداث پل های جدید و بسیار زیبا جهت عبور ایمن ماشین، دوچرخه و عابر پیاده بر روی رودخانه قره سو و سه رودخانه دیگر 5ـ پمپاژ و انتقال دوباره آب از قره سو به سه رودخانه داخل شهر 6ـ ایجاد دو پارک و دریاچه بزرگ و زیبا شبیه دریاچه چیتگر تهران در سراب قنبر و انتهای رودخانه چم بشیر به قره سو 7ـ تبدیل مسیر سه رودخانه داخل شهر به «آب راه ، باغ راه، پیاده راه و دوچرخه راه و ایجاد و ساخت دو طرف این مسیر مغازه ها و کارگاه هایی جهت ارائه انواع و اقسام صنایع دستی و غذا و سازهای سنتی موسیقی و..)
کرمانشاه می تواند به عنوان«شهر ایده آل، خلاق و فوق هوشمند» تبدیل شود و انجام این مهم سرآغازی است انشاءا... برای زمینه سازی و بسترسازی عملی برای تبدیل شدن کرمانشاه به «استان برتر در خاورمیانه».چه خوب است در مبادی ورودی های استان با تابلو بزرگ بعد از سخنان رهبرانقلاب که در سفر 20 مهر سال 90 درباره کرمانشاه فرمودند «کرمانشاه سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی» همچنین بعد از جمله بسیار معروف پروفسور همزه ایی استاد و محقق برجسته و ارزنده کرمانشاهی که گفته اند «کرمانشاه گهوار تمدن» بنویسیم«به کرمانشاه سرزمین عشق و حماسه و پهلوانی_بهترین ها و زیباترین ها خوش آمدید» ولی آیا واقعا مسافران و میهمانان وارد شده به استان و خاصه شهر کرمانشاه می توانند تبلور واقعی و عینی این کلام و گفتار را در مردم و سیمای شهرکرمانشاه ببینند، لمس و حس کنند؟ پس باید آنقد تلاش کنیم تا انشاءا... عمل و شعارمان یکی شود.
در پایان ضمن تشکر از حوصله حضرتعالی و پوزش بخاطر طولانی شدن کلام امید است حق مطلب ادا شده باشد و انشاءا... در کوتاه ترین زمان ممکن برای این مهم که مطالبه عمومی و به حق مردم است و حضرتعالی نسبت به مطالبات عمومی بسیار حساس و دغدغه مند هستید جلسه ایی تشکیل دهید و نسبت به تعیین یک شرکت مشاور توانمند داخلی و احیانا به همراه یک شرکت خارجی اقدامات لازم را به عمل آورید.
ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید
هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند
نویسنده: رستگاری

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =