با همت ستاد ديه صورت گرفت؛ گلریزان خيرين كرمانشاهي در هتل پارسيان

DSC_1894-300x200

مراسم گلریزان آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد استان کرمانشاه با حضور بیش از 200 نفر از خیرین كرمانشاهي در هفتمين شب از ماه مبارك رمضان در هتل پارسيان كرمانشاه برگزار شد كه ستاد دیه استان کرمانشاه در اين جشن گلریزان با کمک و همت خیران توانست مبلغ 210 میلیون تومان برای آزادی زندانیان کرمانشاهی جمع‌آوری کند.
رمضان كه ماه بندگي خداست، بهترين فرصت ممكن براي كمك به خلق خدا نيز هست از اين رو ستاد مردمي ديه به عنوان تنها متولی آزادی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد كه یک نهاد مردمی است و با حمایت نیکوکاران تشکیل و با مساعدت‌های عمومی آن‌ها نجات‌بخش خانواده‌هایی است که عضوی از آن‌ها به ناخواسته در حبس به سرمی‌برد، در اين ايام بار ديگر با برگزاري جشن هاي گلريزان به ياري دربندماندگان مي شتابد.
ستاد دیه، دادرس زندانی‌هایی است که به خاطر جرایم غیر عمد راهی زندان شده اند. جرایمی مانند ایراد صدمه یا قتل غیرعمد ناشی از تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، محکومیتهای مالی غیرکلاهبرداری، مهریه‌های معقول و نفقه. آنها وقتی برای پرداخت بدهی متهم وارد عمل می‌شوند هیچ تعرفه‌ای را در نظر نمی‌گیرند. ملاک و معیار آن میزان بدهی مددجو نیست و هر چه توان داشته باشند در جهت گرفتن رضایت و پرداخت بدهی جمع می‌کنند.
این سازمان مردمی تنها یک هدف دارد شاد کردن دلی و آزادی یک زندانی جرایم غیر عمد، از زندان. از طرفی این را هم نباید نادیده گرفت که هر بدهکاری در چارت و چهارچوب این ستاد قرار نمی‌گیرد. کارها با حساب و کتاب صورت می‌گیرد، این‌طور نیست که هر کسی با این ادعا که نمی‌تواند بدهی‌اش را پرداخت کند تحت پوشش ستاد در بیاید. این ستاد چهارچوب خاص خود را دارد، پس از بررسی‌های لازم و مشخص شدن اینکه واقعا مددجو توانایی پرداخت را ندارد، شرایط آزادسازی مددجو فراهم می شود.
به گزارش خبرنگار روزنامه باختر، جشن گلریزان ستاد دیه استان کرمانشاه با کمک و همت خیران کرمانشاهی شامگاه دوشنبه 23 ارديبهشت ماه و مصادف با هفتمين شب از ماه مبارك رمضان در تالار قصرشيرين هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد.
بر اساس این گزارش، در این مراسم که با حضور آیت‌ا… شیخ‌مصطفی علما امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان، جمعی از خیران کرمانشاهی، رضا سلیم‌ساسانی رئیس اتاق اصناف استان، بابک ترابی دبیر ستاد دیه استان و… با جمع‌آوری 210 میلیون تومانی کمک خیران، تعدادی از زندانیان جرائم غیرعمد استان کرمانشاه به‌زودی آزاد می‌شوند.
ستاد دیه استان با همراهی اتاق‌های بازرگانی و اصناف کرمانشاه و همت بلند خيرين استان با هدف بازگشت زندانیان جرائم غیرعمد و افراد آبرومند به کانون خانواده همچون سنوات گذشته اقدام به برگزاری مراسم مذکور کرد که نتیجه آن کاهش آسیب‌های اجتماعی و برانگیختن حس نوعدوستی در بین مردم دیار پهلوانان بود.
امام جمعه کرمانشاه:
«خیرین» زندانیان جرایم غیرعمد را فراموش نکنند
آیت ا… مصطفی علما در مراسم گلریزان آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، با اشاره به تاثیرات مثبت روزه داری در روح انسان، گفت: یکی از نام های ماه مبارک رمضان «شهرالطهور» است، بدان معنا که این ماه باعث طیب و طاهر شدن انسان می‌شود.
وی تصریح کرد: از جمله عواملی که باعث مطهر شدن انسان در این ماه می شود، خدمت به مردم و کمک به نیازمندان است که انسان را قلبا و جوهرا پاک می‌کند.
نماینده ولی فقیه در استان به ماندگاری روح و جوهره انسان پس از مرگ اشاره کرد و گفت: جسم انسان پس از مرگ فانی می‌شود، اما جوهره انسان ماندگار است و آنچه که حفظ این جوهره را رقم می زند و آن را بالنده می کند، عبادت و انجام کارهای خیر است.
وی در ادامه بابیان اینکه طبق حدیثی از پیامبر اکرم(ص) خداوند در روز قیامت از انسان در خصوص چگونگی صرف عمر و اموالش سوال و بازخواست خواهد کرد، افزود: عمر و تمام اموال و امکاناتی که انسان در اختیار دارد، همه مربوط به خداست، لذا مومن هوشیار کسی است که اینها را در راه خدا مدیریت کند.
آیت ا… علما عنوان کرد: تلاش برای آزادسازی زندانیانی که بصورت غیرعمد و ناخواسته اسیر زندان شده اند علاوه بر شاد کردن وصف ناپذیر خانواده زندانی و پاک کردن روح انسان، از کارهایی است که در راه خدا انجام می گیرد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: باتوجه به اهمیتی که انجام امور خیر در کسب رضایت خداوند و پاکیزگی روح دارند، لذا انسان باید به نفع خود گام بردارد و از اموال خود در این راه صرف کند تا خداوند نیز ده ها برابر آن را به خود انسان بازگرداند.
نایب رئیس ستاد دیه کشور:
امسال برای آزادی 10 هزار زندانی جرائم غیرعمد برنامه داریم
نایب رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور از برنامه ریزی این ستاد برای آزادسازی 10 هزار زندانی جرائم غیرعمد طی سالجاری خبر داد.
همچنين در ادامه اين مراسم اکبر یساقی نایب رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور، با بیان اینکه ستاد دیه کشور سال گذشته موفق به آزادسازی 7930 زندانی جرائم غیرعمد شد، اظهار کرد: میزان بدهی که این زندانیان داشتند حدود 1500 میلیارد تومان بود که 700 میلیارد تومان آن را از شکات گذشت گرفتیم و مابقی توسط ستاد دیه کشور و باهمت مردم پرداخت شد.
وی افزود: از این تعداد زندانی آزاد شده، حدود 2900 نفر زندانی مهریه بودند که با تلاش هایی که انجام دادیم و رقم قابل توجه گذشت هایی که از شکات گرفتیم، از زندان آزاد شدند.
نایب رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور به افزایش قیمت سکه طی سال گذشته و افزایش زندانیان مهریه نیز اشاره کرد و گفت: پس از نوساناتی که در قیمت سکه در کشور بوجود آمد، با استفاده از بخشنامه «اعسار در پرداخت» میزان پرداخت اقساط زندانیان مهریه تعدیل شد که این امر کاهش تعداد این دسته از زندانیان را در کشور بدنبال داشت.
وی همچنین در خصوص تعداد زندانیان جرائم غیر عمد کشور نیز اعلام کرد: درحال حاضر حدود 12 هزار زندانی جرائم غیرعمد در کشور وجود دارد که برای آزادسازی آنها به کمک خیرین احتیاج داریم.
یساقی خاطرنشان کرد: ستاد دیه کشور امسال برای آزادسازی حدود 10 هزار زندانی جرائم غیرعمد کشور با کمک مردم و خیرین برنامه ریزی کرده است.
همچنين مدیرعامل ستاد دیه استان کرمانشاه در این مراسم، زندانیان جرایم غیرعمد را بدهکار معرفی کرد نه بزهکار و در این خصوص اظهار داشت: جشن گلریزان هر ساله در طول ماه مبارک رمضان در استان به منظور حمایت از زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردار برگزار می‌شود.
بابک ترابی در توضیح وظیفه ستاد دیه مردمی استان کرمانشاه، اضافه کرد: این ستاد طبق اساس‌نامه خود کار رسیدگی به 16 مورد جرایم غیرعمد مانند پرداخت دیه، نفقه، بدهی‌های مالی غیرکلاهبرداری، حوادث کارگاهی و قطع اشجار و… را برعهده دارد.
مدیرعامل ستاد دیه استان کرمانشاه، بااشاره به تشکیل 266 پرونده جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در کرمانشاه طی سال گذشته، اظهار کرد: پس از تشکیل جلسات و بررسی هایی که داشتیم، از این تعداد 186 پرونده جهت پیگیری مورد تصویب قرار گرفت.
وی افزود: در نهایت نتیجه فعالیت های ستاد دیه استان در سال گذشته منجر به آزادسازی 159 زندانی جرائم غیر عمد شد که از این تعداد 29 زندانی را با انجام مذاکره و بدون پرداخت پول به شکات آزاد کردیم.
مدیرعامل ستاد دیه استان رقم کل بدهی 130 زندانی دیگر را 174 میلیارد و 500 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: باتوجه به تاکیدی که روی بحث ترویج روحیه گذشت و عفو بین مردم داشتیم، از این مبلغ نزدیک به 50 میلیارد ریال را از شاکیان تخفیف گرفتیم.
وی اضافه کرد: همچنین ستاد دیه کشور نیز در سال گذشته یک میلیارد و 900 میلیون ریال جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد به استان کمک کرد.
ترابی در ادامه گفت: میزان تسهیلاتی که از طریق بانک های عامل به زندانیان جرائم غیرعمد پرداخت کردیم تا با آن بدهی خود به شکات را پرداخت کنند نیز 16 میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است.
وی جمع شدن چنین مبلغی را حاصل‌جمع مبالغ کم و زیادی دانست که مردم در طول سال به ستاد دیه استان کمک می‌کنند و خاطرنشان ساخت: در بین مبالغ پرداختی سال گذشته از یک هزار تومان تا ۵۰۰ میلیون تومان مشاهده می‌شود که نشان از گستردگی حامیان ستاد دیه استان کرمانشاه است.
وی در پایان تاکید کرد: ما به رسم امانت داری تنها پرونده‌هایی را که جرائم غیر عمد است مورد توجه قرار می دهیم و هیچ گونه کمکی برای پرونده‌های کیفرخواست نخواهیم داشت.
گفتني است: ستاد دیه استان کرمانشاه در جشن گلریزان با کمک و همت خیران کرمانشاهی مبلغ 210 میلیون تومان برای آزادی زندانیان کرمانشاهی جمع‌آوری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 42 = 44