سه شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

با وجود «کرونا» به دندان پزشکی مراجعه کنیم؟

image_pdfimage_print

index

به اعتقاد یکی از محققان جراحی دندانپزشکی، بهداشت دهان و دندان رابطه مستقیمی با سلامت افراد دارد و افرادی که نیازمند درمان‌های اورژانسی هستند و به دلیل ترس از ابتلا به بیماری کرونا، درمان‌های خود را به تعویق می‌اندازند، اقدام آن‌ها در واقع نوعی «خودکشی از ترس مرگ» است.
ترس ابتلا به ویروس کرونا و پرهیز از حضور در اماکن عمومی این روز‌ها به شدت گسترش یافته، به طوری که بیماران مبتلا به دندان درد‌های شدید، عفونت لثه‌ای و حتی بیمارانی که روند درمان آن‌ها نیمه‌کاره باقی‌مانده، به دلیل هراس از ابتلا به کرونا از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می‌کنند.
سارگل زراستوند، جراح دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست در خصوص هراس از ابتلا به کرونا در زمان مراجعه به دندانپزشکی توضحاتی ارائه کرد:
برخی از بیماران با وجود نیاز به درمان اورژانسی همچنان از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند و این مصداق «خودکشی از ترس مرگ» است! و این موضوعی است که رسانه‌ها باید به شکل گسترده آن را به جامعه آموزش دهند.
ایجاد ترس و استرس، تنها سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود و در نتیجه اگر حتی یک ویروس ضعیف هم وارد بدن شود، برای میزبان خطرناک بوده و بیماری شکل پیشرونده می‌گیرد؛ زیرا دفاع بدن برای مقابله با این ویروس کاهش می‌یاید، بنابراین توصیه به آرامش و ذهن آرام و در کنار آن توجه به مسائل پزشکی و رعایت کنترل عفونت جزو مهمترین و اصلی‌ترین راه‌های جلوگیری از انتشار عفونت است.
بر اساس پروتکل‌های درمانی و بهداشتی، فضای دندانپزشکی‌ها قبل از ورود و بعد از خروج بیمار کاملا استریل و ضدعفونی می‌شوند و باید به مردم اطمینان داد افرادی که به هر دلیلی نیازمند خدمات اورژانسی دندانپزشکی هستند می‌توانند روند درمان خود را طی کنند.
فضای دندانپزشکی‌ها قبل از ورود و خروج هر بیمار، ضدعفونی می‌شوند و وقت بیماران طوری ترتیب‌بندی می‌شود که پس از خروج هر بیمار، بیمار بعدی حضور پیدا کند تا اتاق انتظار از تجمع بیمار و ازدحام آلوده نشود.
ترس از کرونا بزرگتر از واقعیت‌های آن شده است و شکی نیست که ویروس خطرناکی است؛ ولی این به معنای خودداری از درمان نیست و بیمارانی که نیازمند خدمات اورژانسی دندانپزشکی هستند، می‌توانند روند درمان خود را طی کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*