برگزاری یادواره شهدا و گردهمایی معاونین و مدیران فرهنگی «سما» کشور در کرمانشاه

مشروح خبر

یادواره شهدا و گردهمایی معاونین و مدیران فرهنگی سما کشور با حضور 35 نفر از خانواده‌های شهدای سما به میزبانی کرمانشاه برگزار شد.
به گزارش باختر، علیرضا منظری‌توکلی معاون دانشگاه آزاد و رئیس سازمان سما در این مراسم كه در تالار بهمن دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه برگزار شد، تاریخ اسلام را مظلوم ترین و تکرارناشدنی ترین تاریخ عنوان کرد و ادامه داد: ائمه اطهار(ع) توسط شمشیرهایی به شهادت رسیدند که روی آنها آیات قرآنی حک شده بود و امروز نیز دشمن بااستفاده از امکانات و فضای مجازی به دنبال وارونه کردن حقایق اسلام است.
وی تاکید کرد: دراین راستا، هرکس در هرجایگاهی باید نسبت به انجام کارهای فرهنگی فاخر که مورد تاکید مقام معظم رهبری است برای معرفی اسلام واقعی تلاش کند.
منظری توکلی به شناسایی 465 خانواده شهید و ایثارگر درمجموعه سمای کشور که طی یک فراخوان انجام گرفته اشاره و اظهارکرد: مجموعه سما کشور تاکنون 13 شهید مدافع حرم را نیز تقدیم انقلاب و اسلام کرده است.
امام جمعه کرمانشاه:
درس مقاومت در وجود ملت ایران نهادینه
شده است
آیت ا... مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه نيز در اين مراسم گفت: دشمنان تلاش می کنند تا با تحریم و جنگ روانی برای ما مشکل درست کنند، اما به نتیجه نمی رسند.
وي، به در پیش بودن هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: 30 سال از جنگ می گذرد، اما شهدا هنوز زنده‌اند و به ما درس و پیام مقاومت می‌دهند.
علماء ایستادگی رزمندگان دفاع مقدس در برابر دشمن را عامل اقتدار امروز ایران خواند و اظهار کرد: اینکه آمریکایی‌ها با ما دشمنی کرده و تحریم‌های سخت را برقرار می کنند، ناشی از قدرت ایران است.
امام جمعه کرمانشاه به تاثیرگذاری ایران در منطقه و جایگاه آن به عنوان یک ابرقدرت اشاره کرد و افزود: دشمنان تلاش می کنند با تحریم، دروغ و جنگ روانی برای ایران مشکل درست کنند، اما به نتیجه نمی رسند.
وی با بیان اینکه مدافعان حرم در خارج از مرزهای کشور جنگیدند تا به آرامش و آسایش برسیم، عنوان کرد: درس مقاومت در وجود ملت ایران نهادینه شده، پس دشمنان کاری از پیش نمی‌برند.
آیت ا... علما تصریح کرد: دشمن نمی‌‌خواهد ملت ایران به جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی برسد، اما توانی برای جلوگیری از این را ندارد.
وی در ادامه به تعداد کم نیروهای امام حسین(ع) در مقابل کفر درکربلا اشاره کرد و گفت: نیروهای جبهه حق درکربلا 72 نفر بودند که در مقابل 30 هزارنفر و بنا به برخی روایات تا 90 هزار نفر نیروی دشمن ایستادند، در این نبرد امام حسین(ع) به فکر موازنه نیروها نبودند، بلکه به فکر جلوگیری از تحریف اسلام بودند.
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه اضافه کرد: در شرایط کنونی نیز استکبار با تمام امکانات و تجهیزات هجمه های خود را علیه این نظام انجام می‌دهد، اما ما ایستاده‌ایم.
وی بابیان اینکه اسلام حق و منطق است و نمی شود با این دو وارد نبرد شد، اظهار کرد: رضاخان در ایران، صدام در عراق و استکبار در یمن با برهم زدن مراسم عزاداری محرم در تلاش بودند تا اسلام را محو کنند، لذا از آنجایی که اسلام دین حق است، درکارشان موفق نشدند.
آیت ا... علما اضافه کرد: تاکنون جنگ های بسیاری در دنیا رخ داده و جمعیت های میلیونی در این جنگ ها کشته و فراموش شدند و تفکرات آنها نیز محو شده، اما 30 سال از جنگ تحمیلی می گذرد و شهدای ما و تفکر آنها زنده است، چراکه یک دفاع مقدس با محتوا داشتیم.
وی رمز ماندگاری قیام امام حسین(ِع) را محتوای این قیام عنوان کرد و افزود: باید سعی کنیم تا محتوای اسلام زنده، باقوت و قدرت باقی بماند.
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه یادآورشد: اگر اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محتوا نداشت، دنیا ما را بلعیده بود. در این راستا اگر نقطه ضعفی در کشور داریم، ناشی از عدم مدیریت ها است.
نماینده مردم کرمانشاه:
باید اقتدار فرهنگ جبهه و جنگ را در دانشگاه‌ها بسط دهیم
سیدقاسم جاسمی نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نيز در اين مراسم گفت: باید تلاش کنیم تا صلابت، شایستگی و اقتدار فرهنگ جبهه و جنگ را در دانشگاه ها بسط و گسترش دهیم.
جاسمي، بابیان اینکه در جنگ تحمیلی شهدا، جانبازان و ملت ایران فرهنگ عاشورایی و آزادگی در مقابل زیاده خواهی را سرلوحه کار خود قرار دادند، گفت: دشمنان ایران با تجهیزاتی که در اختیار صدام قرار داده بودند،
می خواستند دو روزه به تهران برسند، اما این دو روز به 2889 روز معادل 95 ماه یا هشت سال تبدیل شد.
وی ادامه داد: از مجموع 95 ماه جنگ، 90 ماه ابتکار عملیات ها در اختیار فرماندهان ایرانی بود.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه تصریح کرد: در طول تاریخ هر زمان که دشمنان به ایران حمله کرده اند، بخشی از سرزمین ایران رابه تصرف خود درآورده اند، اما در جنگ تحمیلی توانستیم به عمق خاک عراق وارد شویم و این افتخاری بود که جوانان غیور ایرانی با دست خالی بدست آوردند.
وی بابیان اینکه اولین تیر جنگ به سمت استان کرمانشاه شلیک شد، افزود: دوسال پیش از آن نیز مردم کرمانشاه شروع جنگ را با تحرکات دشمن و مناقشات داخلی که در منطقه کردستان ایجاد کرده بودند، لمس کردند.
جاسمی یادآورشد: در 31 شهریور سال 59 حدود 140 فروند از هواپیماهای دشمن نقاط مختلف کرمانشاه را بمباران کردند و در طول هشت سال جنگ نیز 16 تا 17 هزار بار آژیرقرمز در این شهر به صدا درآمد.
وی با اشاره به شرایط سخت مردم کرمانشاه در زمان هشت سال دفاع مقدس، اظهارکرد: 15 تا 16 یگان رزم و پشتیبانی این استان در جنگ حضور داشتند، بیش از 9800 شهید تقدیم و بیشترین نقش را در جنگ ایفا کردیم.
نماینده مردم کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هرچند در طول چهل سال گذشته، مسئولین به مردم این استان جفا کردند و شرایط سختی برای مردم کرمانشاه
رقم خورد، اما کرمانشاهیان همیشه سرافراز بوده و در تمام عرصه های دفاع از نظام و انقلاب حضوری همه جانبه داشته اند.
وی در پایان یادآور شد: در بحث نگاه به آینده باید تلاش کنیم تا صلابت، شایستگی و اقتدار فرهنگ جبهه و جنگ را در بخش دانشگاهی کشور و استان بسط و گسترش دهیم.
رئیس سازمان سما اعلام کرد:
افزایش 2 برابری تعداد مدارس سما کشور تا سال 1400
همچنین رییس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه این مراسم و در گفتگو با خبرنگاران افزود: تعداد مدارس سما کشور تا سال 1400 از 577 مدرسه به هزار مدرسه افزایش خواهد یافت.
علیرضا منظری توکلی، با اشاره به فعالیت 120 آموزشکده سما در کشور، اظهارکرد: 86 هزار و 974 دانشجو در این آموزشکده‌ها مشغول به تحصیل هستند.
وی همچنین از فعالیت 577 مدرسه سما در کشور خبرداد و گفت: طبق هدف گذاری انجام شده تا سال 1400 تعداد این مدارس را به هزار مدرسه افزایش خواهیم داد.
رئیس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: برای سالجاری نیز براساس برنامه ریزی صورت گرفته 241 مدرسه را به تعداد مدارس سما موجود اضافه می کنیم که تاکنون 186 مورد راه اندازی شده و تا ابتدای سال تحصیلی جدید 15 مورد دیگر راه اندازی خواهد شد.
به گفته این مسئول تا سال 1400 رشد دانش آموزان مدارس سما در کشور ادامه داشته و از نیم درصد سهم از تعداد دانش آموزان کشور به 10 درصد خواهد رسید.
وی بابیان اینکه درکنار توسعه کمی، توسعه کیفی نیز در سازمان سما کشور مورد تاکید قرار دارد، گفت: این موضوع بویژه در تقویت حوزه های پرورشی و فرهنگی مدنظر است.
منظری توکلی یادآورشد: درگردهمایی که طی روزهای هفدهم و هیجدهم شهریور با حضور 74 مدیر مدرسه سما کشور در تهران برگزارشد، سیاست های جدید سما کشور را به این مدیران ابلاغ و کارگاه هایی را نیز در این رابطه برگزار کردیم.
وی همچنین به اهمیت و جایگاه آموزش های مهارتی درکشورهای توسعه یافته اشاره کرد و گفت: از آنجایی که تربیت نیروی تکنسین ماهر از مهمترین رسالت های سازمان سما درکشور است، 75 درصد از آموزش در آموزشکده های تحت پوشش خود را مبتنی بر آموزش های مهارتی قرار
داده ایم.
وی همچنین بااشاره به برگزاری دو روزه یادواره شهدا و گردهمایی معاونین ومدیران فرهنگی سما کشور در کرمانشاه، عنوان کرد: پس از انتصاب ریاست جدید هیات موسس دانشگاه آزاد کشور، توجه به مسائل فرهنگی در سرلوحه فعالیت های این دانشگاه قرار گرفت.
معاون دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در این راستا از اسفند سال گذشته فراخوانی را به منظور شناسایی تعداد خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران مراکز سما کشور اعلام کردیم.
وی بابیان اینکه براساس اطلاعات بدست آمده از این فراخوان مجموعه سما کشور 465 خانواده شهید، جانباز و ایثارگر دارد، افزود: همچنین تاکنون 13 شهید مدافع حرم از دانشجویان آموزشکده های سما کشور تقدیم انقلاب و اسلام شده است .
منظری توکلی اضافه کرد: در این یادواره از هر استان کشور یک خانواده شهید بویژه خانواده های شهدای مدافع حرم حضور دارند که مراسم تجلیل از آنان را برگزار کردیم.
به گفته این مسئول برگزاری کارگاه هایی به منظور ابلاغ سیاست ها، برنامه ها و اهداف فرهنگی سازمان سما برای معاونین و مدیران فرهنگی آموزشکده های سما کشور از دیگر برنامه های این یادواره و گردهمایی خواهد بود.
وی یادآورشد: در روز پایانی گردهمایی نیز از آموزشکده های برتر فعال درحوزه فرهنگی کشور تقدیر خواهدشد.
این گردهمایی طی روزهای 24 و 25 شهریور به میزبانی کرمانشاه در حال برگزاری است.
دكتر حبيبي:
نسل جدید، سفیران فرهنگ عاشورایی هستند
در ادامه این نشست، محمدرضا حبیبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه نیز طی سخنانی امام حسین(ص) را اسوه و اسطوره بشریت توصیف کرد و گفت: توکل، رضا و تسلیم در برابر اوامر خداوند، عمل به تکلیف، امر به معروف و نهی از منکر، آزادگی، پایبندی به اصول انسانی و ...
از جمله مهمترین عوامل انجام حرکت تاریخی امام حسین(ع) بود که باید آنها را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهیم.
وی اضافه کرد: امام حسین(ع) از سست عهدی کوفیان اطلاع داشتند، اما وقتی نامه دعوت کوفیان دریافت شد، مهیای رفتن شدند چون آن را تکلیف می دانستند، تکلیف کنونی ما نیز برافراشته نگه داشتن پرچم علم و دیانت در دانشگاه هاست.
وی برلزوم اختصاص وقت کافی برای تربیت نسل جدید تاکید کرد و افزود: نسل جدید سفیرانی هستند که باید فرهنگ عاشورایی را به آنها منتقل کنیم چراکه اینگونه است که عاشورای کربلا به عاشورای خرمشهر و عاشورای مدافعان حرم تبدیل می شود.
حبیبی به اهمیت جنگ فرهنگی که دشمنان به راه انداخته‌اند اشاره کرد و افزود: دانشگاه ها باید در این بخش بیشتر وقت بگذارند.
رشد 28 درصدی دانش آموزان سما در کرمانشاه
سیروس
احمدی رئیس مرکز فرهنگی آموزشی سما مرکز استان کرمانشاه نیز دیگر سخنران این مراسم بود که از در دستورکار قرارگرفتن توسعه مدارس سما کرمانشاه خبرداد و اظهارکرد: مدارس سما استان کرمانشاه از جمله مدارس سودده هستند و پروژه های عمرانی بسیاری را در آنها درحال اجرا داریم.
وی تاکید کرد: راه اندازی و توسعه سه پردیس در شهرستان های دالاهو، سرپل ذهاب و پاوه را داریم که در شهر سرپلذهاب این آموزشکده با همکاری سایر نهادها در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع احداث می شود.
رئیس سما مرکز استان کرمانشاه بابیان اینکه آموزشکده های سما در کرمانشاه از مجهزترین و بزرگترین آموزشکده های کشور هستند، گفت: در راستای ارتقاء برند سما در استان گام های خوبی را با تعامل صورت گرفته با دستگاه های مختلف برداشته ایم.
وی از راه اندازی انستیتو زبان در کرمانشاه برای اولین بار باهمکاری ارتش یادکرد و افزود: تمام مدارس سما کرمانشاه هوشمند بوده و در سطح بسیار مطلوب کیفی قرار دارند.
احمدی به نقش خیرین در توسعه کمی مدارس سما اشاره کرد و گفت: همچنین سما کرمانشاه طی دوسال گذشته در بخش‌های پژوهشی و فرهنگی حائز رتبه های برتر کشوری شده است.
وی اضافه کرد: علاوه براین، طی سه سال گذشته در بحث نرخ ماندگاری دانش آموز و دانشجو جزء سماهای برتر کشور بوده ایم.
رئیس سما مرکز استان کرمانشاه از رشد 28 درصدی دانش آموزان مراکز سما کرمانشاه در سالجاری خبرداد و عنوان کرد: هرچند که دربحث اهداف سازمانی برنامه ها در حد مطلوبی اجرا می کنیم،اما هنوز راه درازی در پیش داریم تا به فرزندان این سرزمین ارائه خدمت کنیم.
گفتني است: در این همایش دو روزه تعدادی از خانواده های شهدای سمای کشور مورد تجلیل قرار گرفتند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + نه =

+ 34 = 43