به بهانه ثبت ملی شدن ؛ میدان شهرداری سابق اصالت کهن کرمانشاه

157082982
مشروح خبر

با وجود آثار تاریخی و مذهبی بسیار ارزشمند در خطه ی شهر و دیارمان که می توان آنها راهویت کرمانشاه نامید و شهرت جهانی هم دارند اما از لحاظ شهری و تاریخچه آن و اصالت شهر کرمانشاه، میدان کهن شهرداری سابق آینه تمام نمای این شهر محسوب می شود که تولد آن شاید به اوایل قرن چهاردهم و شاید بیش آن هم برسد.
این میدان کوچک اما پر ابهت از همان روزهای نخستین کرمانشاه امروز نماد شهر تاریخی ما بوده است و تا امروز رویدادهای تاریخی، اجتماعی، فرهنگی بسیار به یاد دارد.
اگرچه ثبت آن به عنوان آثار ملی ایران دیر انجام گردید، اما ثبت آن که به تازگی با همت میراث فرهنگی و همکاری اهالی و کسبه این میدان انجام یافته اقدامی بسیار سزاوار و در خور توجه است.
میدان شهرداری سابق مرکزیت کرمانشاه بوده است و پس از ساخت اهمیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن سیری صعودی داشته است که شاید بتوان ادعا نمود اولین میدان مرکزی شهر کهنسال کرمانشاه است که هر کرمانشاهی خاطره های بسیار دلنشینی از آن به یاد دارد.
اگر چه امروز این میدان به جبر روزمرگی تغییراتی داشته است اما می توان ادعا کرد که این تغییرات نتوانسته در هویت آن خدشه ای وارد سازد و اهمیت آن تا به امروز علیرغم گسترش بی حد شهر کرمانشاه حفظ شده است.
پیشنهاد می شود میراث فرهنگی با همکاری شهرداری و استانداری تدبیری اندیشیده شود تا بافت قدیمی آن همچنان برای آیندگان حفظ شود که این کار می تواند برای همیشه از شناسنامه کرمانشاه با حفظ آن میدان صیانت نمود.
کرمانشاهیان دیروز و امروز که همواره از این میدان به عنوان مرکزیت شهر کرمانشاه در کنار بازارهای قدیمی شهر یاد کرده اند خاطرات بسیار ارزنده ای به خاطر دارند که اگر این خاطرات نوشته شود بی شک ارزش بسیار بالایی از لحاظ قدمت و تاریخ میدان می توان داشته باشد.
حیف و دریغ است که کسبه و صاحبان اماکن اولیه این مرکز با گذشت ایام از یادها محو شوند و نامی از آن به جای نماند.
بی شک مردم کهنسال ما هنوز به خوبی به یاددارند که مسجد معتضدی این میدان قبلا ساختمان شهرداری شهر بود و سپس تبدیل به دبیرستان دخترانه پروین اعتصامی شد و آنگاه مسجد زیبای معتضدی در آن ایجاد گردید. که علاوه بر مجالس عزاداری و اعیاد مذهبی اکثر مجالس ترحیم در آن برگزار میگردید. باید در این محل یادی شود از کبابی صفا به مدیریت مرحوم زنده یاد حاج عباس عصری که میزبان اکثر مهمانان شهر و خانواده با کباب کوبیده بود. جالب توجه اینکه دیواره های این کبابسرا با کاشی های بسیار زیبا از مردان و شخصیت های تاریخی و اجتماعی ایران پوشیده بود که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نمود.
مردم ما به خوبی دفتر مسافرتی« تی بی تی» را در این میدان بیاد می آورند که هر روز صبح ( 5صبح) در این محل مسافران را با اتوبوس های دماغ دار خود راهی تهران می کرد و جالب آنکه در آن زمان اکثر فامیل ها و دوستان مسافران در آن هنگام صبح برای بدرقه عزیزان خود در این جایگاه جمع می شدند.
یاد هتل بنفشه در این میدان بخیر باد که رستورانی با غذای خورشت سبزی معروفش پذیرای مردم می بود.
بیاد آورید درگوشه دیگر این میدان مغازه بستنی سنتی دو برادر که اکثر مردم عصرهای تابستان در آن جا جمع می شدند و از بستنی نمی گذشتند. خداوند بیامرزد مرحوم احسان منش را که یک عمر با عرضه قند و چای و حبوبات درجه یک آذوقه خانواده های کرمانشاهی را تامین می کرد.
در نبش این میدان به سوی خیابان مدرس مطب دکتر مرزبانی وجود داشت که عاشقانه به معالجه و درمان بیماران می پرداخت و در ابتدای اجلالیه حمام قدیمی سارابی (عمومی ونمره) پذیرای مردم ما بود و آنسوی میدان چندین مغازه نجاری وجود داشت که علاوه بر ساخت مصنوعات چوبی، ساخت اسباب بازی کامیون چوبی برای بچه ها را به عهده داشتند که ساخت این نوع اتومبیل چوبی ویژه آنان بود و من در هیچ کجای ایران نظیر آن را ندیدم. در نبش دیگر این میدان به سوی خیابان آیت اله کاشانی ( مصدق) مغازه کوچک مرحوم جاهد قرار داشت که هر روز روزنامه و مجلات ایران را به دوستداران فرهنگ و هنر ارائه می کرد. امروز در این مکان این عزیزان نیستند و دیگران آمده اند تا پویایی این میدان را همچنان حفظ کنند یاد آنان که همگی به نوعی خدمتگزار مردم بودند، همواره گرامی باد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 9 =

1 + 5 =