به زنان بازوبند پهلوانی نمی‌دهیم

رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای درباره تجمع اعتراضی عده‌ای از یپشکسوتان ورزش‌های زورخانه‌ای نسبت به حمایت فدراسیون از فعالیت زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای، اظهارکرد: فعلا تصمیمی گرفته نشده و باید ببینیم تصمیم نهایی چه می‌شود. البته این عده از دوستان که برای‌شان احترام هم قائلیم نمی‌توانند خود را به طور کامل نماینده جامعه انبوه پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای بدانند، چرا که در مجموع 20 تا 30 نفر در این اعتراض حضور داشتند که فقط 5 یا 6 نفر از آن‌ها پیشکسوت ورزش‌های زورخانه‌ای بودند. ما شورای پیشکسوتان را داریم که جمعیت آن‌ها در سطح کشور بالای یک هزار نفر است.
وی گفت : منتقدان فقط توهین کردند و حتی تهمت‌های ناروایی را در فضای مجازی بر زبان آوردند که به هیچ وجه در شأن یک پیشکسوت آن هم در رشته زورخانه‌ای نیست.
زنان شایسته فعالیت در ورزش‌های زورخانه‌ای هستند رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای با تاکید بر اینکه زنان نیز به عنوان نیمی از جامعه ایران همانند حضور فعال در بسیاری از رشته‌های ورزشی، شایسته حضور در ورزش‌های زورخانه‌ای به عنوان ورزش کهن و ملی ایرانیان هستند، گفت: ما در سطح ایران بیش از 20 هزار باشگاه ورزشی خصوصی داریم که از این تعداد بیش از 9 هزار باشگاه متعلق به فعالیت بانوان ورزشکار است. بیش از 9 هزار باشگاه نیز هم توسط آقایان و هم بانوان فعالیت می‌کنند و حدود 2300 تا 2400 باشگاه بصورت اختصاصی در اختیار آقایان است. بنابراین در 18 هزار باشگاه ورزشی در کشور بانوان ما بصورت جدی فعالیت های ورزشی انجام می‌دهند.
وی تصریح کرد: در تمام این باشگاه‌ها بانوان به ورزش‌های وارداتی مثل پیلاتس و بسیاری از رشته‌های دیگر فعالیت می‌کنند که عموما همراه با آهنگ‌های غربی است که با فرهنگ ما همخوانی ندارند اما بدون مشکل به این رشته‌ها مشغول هستند. خب چرا بانوان ما نباید در رشته‌های زورخانه‌ای که همراه با اشعار عرفانی، آیینی و حماسی و همراه با زنگ و ضرب زورخانه است ورزش کنند؟
مراجع اعلام کردند ورزش زنان در زورخانه با حفظ شئونات مانعی ندارد جوهری در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موافقت تعداد زیادی از مراجع عزیز تاکید کردند فعالیت بانوان در ورزش‌های زورخانه‌ای به شرط حفظ شئونات اسلامی و به صورت مجزا از مردان هیچ اشکال شرعی ندارد. همه این مراجع اعلام کردند اگر مفسده‌ای در انجام این ورزش صورت نگیرد هیچ ایرادی ندارد. برخی هم گفتند هیچ تفاوتی میان مردان و زنان در انجام این ورزش نیست و بانوان می‌توانند با رعایت موارد لازم این کار را انجام دهند.
نمی‌توانم جواب غیرمنطقی به بانوان بدهم رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای، ادامه داد: وقتی این بانوان علاقمند که تعدادشان هم کم نیست می‌آیند و پاسخ مراجع را روی میز من می‌گذارند و می‌گویند فعالیت ما در این رشته طبق نظر مراجع اشکال شرعی ندارد، من چه جواب قانع کننده و منطقی در مخالفت می‌توانم به آن‌ها بدهم؟ وقتی بانوان ما که در بسیاری از زمینه‌ها همپای مردان و حتی جلوتر از آن‌ها هم حرکت می‌کنند و می‌توانند با حفظ وقار و شخصیت یک زن ایرانی و مسلمان در زورخانه ورزش کنند و در جامعه این رشته کهن ایرانی را توسعه دهند، چرا باید با آن‌ها مخالفت کنیم؟
لباس طراحی شده برای بانوان کاملا پوشیده است وی درباره اینکه آیا لباس مناسب برای فعالیت بانوان در این رشته طراحی شده یا خیر، خاطرنشان کرد: بله این کار انجام شده و لباس طراحی شده حتی از لباس بانوان ورزشکار در رشته‌هایی مثل جودو، تکواندو و کاراته که البته پوشیده هستند، نیز کامل‌تر است. هدف این است که بانوان در فضایی کاملا زنانه با لباس‌هایی کاملا متناسب با شأن و جایگاه این رشته، در زورخانه ورزش کنند.
قصدی برای دادن بازوبند پهلوانی به بانوان نداریم رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه ای درباره انتقاد از اینکه فدراسیون قصد دارد به بانوان بازوبند پهلوانی هم بدهد، گفت: اصلا چنین چیزی صحت ندارد و ما نه تاکنون این کار را انجام داده‌ایم و نه قصدی برای انجام آن نداریم چرا که بازوبند پهلوانی متعلق به پهلوانان بوده و خواهد بود. هر چند معتقدیم بانوان ما در بسیاری از زمان‌ها همچون دوران جنگ و حتی وقایع اخیر مثل سیل، زلزله و کرونا مردانه وارد میدان شدند و واژه پهلوانی برازنده آن‌هاست. متاسفانه عده‌ای با مطرح کردن این صحبت‌ها قصد تخریب دارند و می‌خواهند با این حرف‌ها وارد فضای تحقیر دیگران شوند. هدف بانوان فقط اجازه برای فعالیت در این رشته است و اصلا دنبال بازوبند و این چیزها نیستند.
وی در پایان با اشاره به خواسته مقام معظم رهبری برای توسعه این رشته در کشور که بارها نیز آن‌ را مطرح کرده‌اند، گفت: شخصی مانند شهید سلیمانی در ایام نوجوانی و جوانی ورزشکار زورخانه‌ای بوده و شخصیت والای او در گود زورخانه شکل گرفته است که توانست دنیا را تکان بدهد. چرا ما نباید کمک کنیم افراد بزرگ چه در مردان و یا زنان در گود زورخانه رشد کنند و با مفاهیم جوانمردی، پهلوانی و آیینی آشنا شوند و آن را در جامعه بسط دهند؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 56 = 60