به قلم وحید حاج سعیدی؛ دکتری گلگیرسازی و ظرفیت علمی دانشگاه آزاد!

این روز ها با وجود گرفتاری های آشکار و نهان، جریمه نزدن ماسک، کشف 54 تن تخم مرغ مشکوک در مشهد، مجاز شده شکار حیوانات بالای 9 سال و ...، خدا را شکر علاقه مردم به کسب علم و دانش و طی مدارج تحصیلی روند رو به رشد و پر شتابی پیدا کرده است و این شتاب به گونه ای است که در مقاطعی مانع از حضور افراد در کلاس درس ، مطالعه منابع درسی، تحقیق و حتی شرکت در امتحانات می شود.
البته تلاش در جهت کسب علم و دانش فی نفسه بد نیست و اگر برای ملت آب ندارد برای دانشگاه آزاد نان دارد تا جایی که در ولایت ما دانشگاه آزاد نزدیک به 30 رشته دانشجوی دکتری می پذیرد آن هم با نان اضافه و سایر مخلفات... یعنی هر وقت ما در شهر کسی را پیدا نمی کنیم، مستقیم به دانشگاه می رویم. چرا که نصف مردم شهر یا دانشجو هستند یا با دو ساعت تدریس در دانشگاه، با عنوان استادی در دانشگاه به خواستگاری دختر مردم می روند!
به نظر می رسد در سال های اخیر گرفتن مدرک دکتری از سیکل و دیپلم آسانتر شده است چرا که در گذشته ملت به یادگیری مهارت های خواندن و نوشتن قانع بودند ولی الان به کمتر از چند مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری قانع نیستند و به قول شاعر « کفاف کی دهد این باده به مستی ما» و باقی ماجرا ... . طرف بنگاه معاملات ملکی دارد و دیپلمش را با هزار رقم تخلف علمی گرفته ( فکر بد نکنید منظورم تقلب در امتحان است) اما الان دانشجوی فوق لیسانس است. از همین الان هم مقدمات دریافت وام برای دکتری را نیز کلید زده است!

ماجرای کتاب و مقاله نوشتن این دوستان هم برای خودش عالمی دارد. چند روز قبل یکی از دوستان با خوشحالی خبر از چاپ کتابش داد و فایل کتاب جدیدش را برایمان فرستاد. باور بفرمائید نیم ساعت طول کشید تا اسم مشارالیه را روی جلد کتاب پیدا کردیم! چرا که اسامی یک هیئت را روی جلد کتاب به عنوان نویسنده ریسه کرده بود!
علی ایحال از آنجا که هر سال سی چهل هزار نفر با اعتماد به نفس تمام در مملکت به کسوت دکتری نائل می آیند و این مقوله علاوه بر اشتغال زایی مستقیم باعث بالا رفتن حس اعتماد به نفس در افراد جامعه می شود، لزوم برنامه ریزی در این خصوص بیش از گذشته ضروری به نظر می رسد.
بدون شک بسیاری از افراد جامعه در گذشته به دلایل مختلف موفق به ادامه تحصیل نشدند و به ناچار وارد بازار کار شدند. فلذا پیشنهاد می شود به منظور استفاده بهینه از ظرفیت های دانشگاه آزاد، زمینه ادامه تحصیل افراد شاغل در بازار هم فراهم شود و با ارائه رشته های مختلف نظیر  صافکاری، گلگیر سازی، باطری سازی، مکانیکی، خیاطی،  کفاشی، بنایی، یخچال سازی و ... راه برای گرفتن مدارک آکادمیک در این رشته ها فراهم شود.
البته گرفتن دکتری در این رشته ها با رشته های علوم نظری یک تفاوت اساسی و ماهوی دارد. چرا که اگر شما دکتری صافکاری داشته باشید ولی چکش زدن بلد نباشید،مردم فرغون هم برای صافکاری نزد شما نمی آورند ولی اگر در علوم نظری دکتری داشته باشید ولی هِر را از بِر تشخیص ندهید، مشکلی پیش نمی آید و مافوق شما به تخصص نداشته تان گیر نخواهد داد چون خودش هم در رشته خودش تخصص ندارد، فقط دکترایش را گرفته است!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 53 = 55