به قلم: وحید حاج سعیدی /رابطه بیت کوین و عنبرنسارا!

ب
مشروح خبر

از قدیم و ندیم گفته اند تعارف اومد نیومد داره! یعنی پنجاه پنجاهه… بگیر نگیر داره… اما این داستان در مورد عزیزان چینی صدق نمی کند و آنها بیشتر مصداق «از تو به یک اشاره، از ما به سردویدن» هستند تا اینکه بخواهند دست دست کنند و خجالت بکشند و…
شاهد مثال دعوت از عزیزان چشم بادامی جهت ماهیگیری در دریای جنوب است. حقیقت امر وقتی مسئولان دیدند سفره ای پهن است و ماهیگیران جنوب در حال ارتزاق از این خوان بی منتهای الهی هستند، تصمیم گرفتند به دوستان چینی هم تعارفی کنند تا آنها بیایند و از این سفره چهار تا ماهی ماکول و غیر ماکول صید کنند و ببرند تا شرمنده زن و بچه نشوند! غافل از اینکه چینی ها به تعارف اعتقاد ندارند و دعوت ما را با سر پذیرفتند. الان هم با کشتی های صید ترال جوری کف دریا را تا خرتناق می کاوند و کف روب می کنند که هیچ ماهی ای از خانواده اش جدا نمی ماند که مجبور شود مثل «نمو» در فیلم «در جستجوی دُری» ساخته «اندرو استنتون» دنبال خانواده اش بگردد!
البته این چشم بادامی ها در کنار پروریی، ماشاا… خوش اشتها هم هستند و تعداد این کشتی‌های صید ترال از دو فروند به حدود ۱۲۰ فروند در حال حاضر رسیده‌اند به طوری که در این سال ها شاهد افزایش 500 درصدی حضور این کشتی ها هستیم که نه تنها ماهی های در حال انقراض، لاک پشت، حلزون، مارماهی، ماهی‌های غیرماکول و یا غیر حلال هم‌چون «فانوس ماهی»، «ماهی مرکب»، «یال اسبی» و «حصو» را کف روب می کنند بلکه به آثار ناملموس دریا هم رحم نمی کنند!
البته این فقط یک طرف داستان است و عزیزان به جز «آب»، «برق» را هم به چینی ها تعارف کرده اند! یعنی عزیزان وقتی دیدند یک عده از شهروندان با یک کامپیوتر خانگی در زیر زمین عمه مرحوم شان در حال استخراج رمز ارز هستند تا پول بنزین یا پول سیگارشان دربیاید، به ذهن شان خطور کرد که دوباره یک تعارفی به چشم بادامی ها کنند تا آنها از مزایای برق ارزان قیمت بهره مند!
چشم تان روز بد نبیند… چینی ها هم که به استخراج رمز ارز در حد پول بنزین و سیگار قانع نیستند، با خودشان ماینر آوردند کانه مزرعه پدری رسول ملاقلی پور!
یعنی این ماینر ها جوری برق مصرف می کنند که قورچ وزارت نیرو در آمد و علاوه بر قطع برق مردم، مجبور شدند کلی هم مازوت بسوزانند و الان هم دربدر دنبال سوخت های ارگانیک می گردند تا جایی که قیمت عنبر نسارای وطنی به تنی 7 میلیون تومان رسیده است!
فقط خدا کند این لابلا کسی هوس نکند بهره برداری از جنگل ها و معادن را هم به این چشم بادامی ها تعارف کند!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =

71 + = 72