بيمه روستائيان؛ مانع مهاجرت به شهرها

unnamed
مشروح خبر

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان كرمانشاه گفت: بيمه روستائيان مانع از مهاجرت به شهرها شده است.
محسن رشيدي اقدم در گفتگو با روزنامه باختر اظهاركرد: در سال ۱۳۸۳ به موجب، مصوبه‌ هیات وزیران این صندوق مصوب گردید و از سال 1384 شروع به کار کرد از خصوصیات این بیمه شامل بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت است. تا پیش از آن به این دلیل که فعالیت‌های روستاییان به صورت خود اشتغالی است و کارفرما نیز ندارند، امکان بیمه پردازی آن‌ها در هیچ یک از صندوق‌های بیمه وجود نداشت، اما با تأسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال 84 امکان بهره‌مندی این قشر زحمتکش از مزایا و مستمری‌های بیمه فراهم شد.
رشيدي اقدم تصريح كرد: این صندوق دارای سه نوع مستمری است: مستمری بازنشستگی یا پیری، مستمری از کارافتادگی و مستمری فوتی. چنانچه پس از یکسال پرداخت حق بیمه به هر دلیلی از طرف کمیسیون‌های پزشکی به عنوان از کار افتاده تلقی شوند مستمری از کارافتادگی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان كرمانشاه اظهار کرد: اگر شخصی بعد از حداقل یک سال پرداخت حق بیمه فوت کرد و افرادی تحت تکفل او بودند، این افراد می‌توانند از مستمری فوتی بهره‌مند شوند. البته شرایط مذکور مربوط به زمان عادی بوده و چنانچه بیمه پرداز در اثر حوادث ناشی از کار، فوت یا از کارافتاده شود، نیازی به یک سال سابقه پرداخت حق بیمه نبوده و مستمری از کارافتادگی یا فوتی به بیمه پرداز یا بازماندگان تعلق می‌گیرد.
وي در پاسخ به اين سوال كه چه كساني مي توانند از اين بيمه بهره مند شوند؟ گفت: تمامی افرادی که ۱۸ تا ۵۰ سال سن دارند می‌توانند در این صندوق بیمه شوند، البته این افراد (اعم از شاغل یا بیکار) یا باید در روستا‌ها و شهر‌های زیر بیست هزار نفرساکن باشند و یا در مشاغل مرتبط با کشاورزی فعالیت کنند؛ بنابراین حتی افرادی که ساکن در شهر‌های بالای ۲۰ هزار نفر هستند و شغلشان در رابطه با کشاورزی است، می‌توانند در این صندوق بیمه پردازی کرده و مشمول انواع مستمری این صندوق شوند.
رشيدي اقدم تصريح كرد: پرداخت حق بیمه در این صندوق بر اساس سطوح درآمدی است که هر ساله از سوی صندوق تعیین می‌شود و در سال جاری سطوح درآمدی از 550 هزار تومان شروع و تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ادامه دارد.
وي با اشاره به اختیاری بودن پرداخت حق بیمه ادامه داد: پرداخت حق بیمه در این صندوق، ۱۵ درصد از سطح درآمد انتخابی افراد است که از این میزان ۱۰ درصد را دولت و تنها پنج درصد را شخص بیمه پرداز پرداخت می‌کند.
رشيدي اقدم افزود: براساس طرح جدیدی که امسال در دستور کار صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار گرفته، تمامی افرادی که در روستا‌ها زندگی می‌کنند و یا دارای مشاغل مرتبط با کشاورزی مانند زنان قالیباف یا فعالان حوزه صنایع دستی که فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی هستند و توان پرداخت بیمه را ندارند، می‌توانند از طریق مراجعه به نهاد‌های حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد، اداره صنعت، معدن و تجارت و یا سازمان صنایع دستی و گردشگری به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر معرفی شوند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر استان كرمانشاه در این باره اظهار کرد: یکی دیگر از مزایای این صندوق بیمه، امکان انتقال سابقه بیمه است، به این معنا که افراد بیکار می‌توانند ابتدا در این صندوق بیمه پردازی کرده و زمانی که مشغول به کار شدند ما به التفاوت را پرداخته و سابقه بیمه خود را به صندوق تأمین اجتماعی انتقال دهند.
او افزود: در حال حاضر در تمامي شهرها و بخش ها استان كرمانشاه دفاتر كارگزاري صندوق بيمه كشاورزان، روستائيان و عشاير داير است و همه افراد واجدالشرايط مي توانند با مراجعه به اين دفاتر نسبت به بيمه كردن خود اقدام كنند.
رشيدي اقدم در پايان خاطرنشان كرد: وجود اين بيمه و تامين آتيه كشاورزان، روستائيان و عشاير نه تنها مانع از مهاجرت آنها به شهرها شده است بلكه در موارد بسياري شاهد مهاجرت معكوس از شهرها به روستاها شده ايم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + چهارده =

6 + 2 =