بیماران خاص نگران دارو نباشند

مشروح خبر

7968100_413

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت از تلاش وزارت بهداشت و اتخاذ تدابیر لازم برای تولید و تامین داروهای بیماران خاص برای کاهش تاثیر نوسانات ارزی و تحریم‌های احتمالی بر زنجیره تامین دارو خبر داد.
دکتر مهدی شادنوش در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نوسانات ارزی وتاثیر آن در تامین داروی بیماران خاص، گفت: به هر حال نوسانات ارزی در حوزه داروهای بیماران بی‌تاثیر نیست. متاسفانه تحریم‌های ظالمانه‌ای که به صورت یک‌جانبه از سوی آمریکا تبلیغ می‌شود، در جهت‌گیری برخی شرکت‌های دارویی تغییراتی ایجاد کرده و بعضی از آنها به دلیل حواشی که احتمال دارد به دلیل تحریم‌ها اتفاق افتد، شاید در اعلام قیمت‌ها غیرمنطقی برخورد کنند، اما امیدوارم با الگو قرار دادن اقتصاد مقاومتی و با توجه به تولیدات خوبی که درکشور انجام می‌شود، بتوانیم نیازهایمان را برطرف کنیم.
وی افزود: به هر حال در کشور و در حوزه دارو یکسری تولیدات داریم که حتی آنها را به بازار جهانی هم صادر می‌کنیم، اما متاسفانه در جامعه ما کمی درباره تولیدات داخلی کم‌لطفی می‌شود که البته این موضوع تنها منحصر به دارو نیست، بلکه در سایر حوزه‌ها هم وجود دارد. البته تولیدکنندگان داخلی هم باید به کیفیت اقلام‌شان توجه کنند. باید توجه کرد که در حوزه دارو کنترل بر تولیدات دارویی بیشتر است. زیرا نهادهای مختلفی در این حوزه نظارت می‌کنند و یقینا کیفیت کار حفظ می‌شود.
شادنوش با رد برخی شایعات مبنی بر تغییر ماده اولیه داروهای تولید داخل بعد از دریافت مجوز و یافتن بازار در کشور، گفت: این حرف هم متاسفانه در حیطه شایعاتی است که در جامعه ما ساخته می‌شود. باید بدانید که انجام چنین اقدامی اصلا شدنی نیست. زیرا کنترل کیفیت جدی در کارخانه‌های تولید دارو وجود دارد؛ به‌طوریکه اولا بسیاری از این سیستم‌ها، سیستم‌های نظارتی برخط هستند. از طرفی نمونه‌هایی که از هر خط تولید برداشته می‌شود، برای چند سال نگهداری می‌شوند. همچنین کسانی که در کارخانجات تولید دارو مشغول فعالیتند، از فرهیختگان و دانشمندان جامعه بوده و از منظر خودکنترلی هم چنین کاری را انجام نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه در بسیاری اوقات از آنجایی که داروهای تولید داخل برای ژنوتیپ‌های ایرانی ساخته می‌شوند، حتی اثراگذاری‌اش از داروهایی که برای ژنوتیپ‌های بین‌المللی تولیدی می‌شوند، بیشتر است، گفت: البته ممکن است تا زمان شناسایی و اصلاح برخی عوارض، زمان ببرد، اما این روندی نیست که فقط مختص کشور ما باشد، بلکه در همه کشورها چنین موضوعاتی وجود دارد. بنابراین با بهبود مدیریت‌هایمان می‌توانیم از بروز مشکل در حوزه داروهای بیماران خاص در صورت بروز تحریم جلوگیری کنیم. در حال حاضر در کل وزارت بهداشت چنین عزمی وجود دارد و وزیر بهداشت شخصا این مسائل را به صورت شبانه‌روزی پیگیری کرده و مرتبا وضعیت را رصد می‌کنند. بنابراین امیدوارم بتوانیم عوارض و آسیب‌های این تحولات را در حوزه داروی بیماران خاص به حداقل برسانیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 4 =

+ 72 = 74