تئوری « ورلیند » و حباب گرانی!

وحيد حاج سعيدي
منت خدای عزوجل را که هنوز از گلِ بوستان بَقیّتی موجود است و در ما رمقی برای نوشتن هست، وگرنه با دلار 20 هزار تومانی و سکه 8 میلیون تومانی و پراید 80 میلیونی و بازگشت کفاشیان به کانال فدراسیون فوتبال ، علی الاصول گیر دادن به دولت و نهادهای نظارتی و کمیته اخلاق در ورزش و ... باد گره زدن است و چندان محلی از اعراب ندارد!
چون عزیزان اعتقاد دارند این گرانی ها حباب است و ریشه اقتصادی ندارند و لابد کفاشیان و اذناب هم سرجهازی و آویزان فوتبال این مملکت هستند و نمی توان آنها را فوتبال این مملکت جدا کرد!
از طرفی برگشت به قبل هم ممنوع است و شاید دلار 30 هزار تومانی و سکه ده میلیون تومانی را تجربه کنیم ولی بازگشت به قبل را هرگز!
اما با همه این اوصاف عزیزان که اعلام کرده بودند تمایلی به بازگشت به گذشته ندارند و وعده داده بودند والله بالله تالله قرار نیست سال های 84 تا 92 تکرار شوند، ما شخصاً از پیگیری وعده ها و قول های بزرگان استقبال می کنیم و معتقدیم «هزار وعده خوبان ( به هر جان کندنی که است بالاخره یک صبحدم) یکی وفا کند!»

در همین راستا تا جایی که حافظه تاریخی کوتاه مدت، بلند مدت و حتی روز شمار ما یاری می کند قرار بر این بود که در دوره اول دولت فخیمه تدبیر و امید، طی یک بازه زمانی «صد روزه» کمر گرانی شکسته شود، پوزه اش نیز به آسفالت مالیده شود، دمش قیچی شود و شاخشش نیز شکسته شود. در مورد سایر اعضا و جوارحش اطلاع دقیقی در دست ما نیست خودتان از گرانی بپرسید... بیل که کمرتان نخورده است!
اما بعد از گذشت صد روز ، صد هفته، صد ماه و نزدیک شدن به روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری، ظاهراً اوضاع پشت و رو شده و نه تنها بلایی سر گرانی نیامد، بلکه زاد و ولد هم کرده است و قیمت ها در کانال سرازیری که نیفتادند بماند، بلکه سیر صعودی و اخیراً نجومی نیز در پیش گرفته اند و این لابلا فقط خوش به حال مافیا و سلاطین شد!
در واقع اگر خدا بیامرز «سهراب »می گفت:« هر که با مرغ هوا دوست شود . . . خوابش آرامترین خواب جهان خواهد بود» الان باید گفت هر کس با مافیای خودرو ، سکه، مسکن، بورس و ... سر و سری داشته باشد و قبل از گرانی زندگی اش را بفروشد و سرمایه گذاری کند، بعد از گرانی خواب آرام خواهد داشت...
اما از آنجایی که ما با هیچ مافیا، دلال و یا دست های پشت و پرده سر و سری نداریم و آنها را حبابی می دانیم، مختصر تحقیقات میدانی و چاله میدانی در خصوص خود «پدیده گرانی» انجام دادیم که متوجه شدیم ای دل غافل! اصلاً چیزی به نام «گرانی» وجود خارجی ندارد و پدیده گرانی یک توّهم خود ساخته است!
مستندات ما نیز بر اساس تئوری جناب «ورلیند» دانشمند هلندی است که کل ماجرای سیب خوردن جناب نیوتن را عین چای نپتون در گازوئیل زده و بیان می کند: «جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است.
جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی؛ یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی!»
بنابراین می توان نتیجه بر اساس این نظریه، گرانی نیز ساخته ذهن بشر است و نوعی بی نظمی و یک عارضه جانبی از یک تمایل به سمت آشفتگی در بازار است! که متاسفانه در این آشفته بازار عده ای کیفور می شوند و یک شبه بارشان را چنان محکم می بندند که توپ تکانش نمی دهد و عده ای هم متاسفانه نقره داغ می شوند و مجبور می شوند یک خانه را برای دو خانوار اجاره کنند!
البته پیش خودمان بماند این شِکری که جناب ورلیند خورده هنوز اثبات نشده، ولی هُمای گرانی با همان ورژن حبابی چند وقتی است بد جوری توانایی های خود را به اثبات رسانده است و خیلی نا فرم روی شانه شهروندان نشسته است و با کیش کیش، تهدید، وعده و عید، جلسه، همایش و دستگیری و اعدام سلاطین هم از جایش جم نمی خورد.
علی ایحال ما امیدواریم اگر دولت تدبیر و امید، توان پراندن همای گرانی را از روی شانه های خلق الله ندارد، لااقل پرو بالش را زخمی کند ( ارز دولتی کالاهای اساسی را حذف نکند) تا مانع زاد و ولد و تعمیم آن به سایر اجناس و خدمات باقیمانده شود!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 21 = 26