تجلیل از جایگاه رفیع پدر ورزش کرمانشاه « حاج محمد تقی خسروی» صاحب قران تاریخ ورزش دیار خسروان

مشروح خبر

ح- مولایی فر

بخش دهم

جناب حاج محمد تقی خسروی در امر رشته ی وزنه برداری سمت مشاور و ریاست کمیته ی تحقیق در استان را متقبل شده بود و در زمان مدیر کلی آقایان محمد رضا داورزنی ومولا هویزه در اداره ی تربیت بدنی کرمانشاه بین سال های 1373 تا 1375 این مسوولیت را برعهده داشته است. ضمنا استاد خسروی ازسال 1329 تا اواخر سال 1362 به تناوب از سوی مدیر کل بهداری استان، وزیربهداری، استاندار کرمانشاه، رئیس انجمن تربیت بدنی، رئیس هیات وزنه برداری کرمانشاه در مجموع چهارده بار به عنوان سرپرست تیم وزنه برداری استان کرمانشاه را در مسابقات کشور در مراکز استان های تهران ( پنج بار) آبادان، کرمانشاه، مسجدسلیمان ( دو بار) خرم آباد و اهواز همراهی می کند وتوفیقات چشم گیری نصیب ورزشکاران رشته ی وزنه برداری شهرمان می شود.
در آخر باید یادآور شوم استاد خسروی درمهر ماه سال 1334 مسوولیت مسابقه ی تیم کشور عراق در وزنه برداری برعهده داشته است جهت بیان این خاطره متن ابلاغیه را در ذیل این نوشتار می نگارم:
« تاریخ 17/7/1334 شماره 535
سازمان تربیت بدنی و پیشاهنگی ایران- استان پنجم [ در آن روزگار با توجه به تقسیمات سیاسی- جغرافیایی، کرمانشاه به عنوان استان پنجم، قلمداد می شد]
آقای خسروی مدیر باشگاه ورزشی نیرو ودرستی کرمانشاه. به طوری که اطلاع دارید تیم وزنه برداری کشور عراق روز 28 مهر ماه به کرمانشاه وارد و شب سه شنبه 2 آبان ماه در سالن « سینما باربد» مسابقه خواهد داد. مقتضی است با تشریک مساعی آقای تولایی دبیر فدراسیون زیر نظر آقای شامبیاتی وسائل سالن از هر جهت ومسابقه ومحل تمرین را در نظر گرفته و آماده نمایید. از طرف استاندار ورئیس انجمن ملی تربیت بدنی استان پنجم- طباطبائی»
باید خاطر نشان کرد، استاد خسروی در طول دوران فعالیت در امر رشته ی وزنه برداری از سوی مقامات مسوول در این رشته از ورزش 24 لوح تقدیر وتشکر به نامبرده تقدیم شده و در شرح احکام دلیل صدور هر یک از حکم ها آمده است: « ... به علت خوب برگزار کردن مسابقات ... به علت همکاری در ... به علت تشکیل کلاس مربیگری ... همکاری با نشریه ی ... همکاری با فدراسیون ... به علت داوری مسابقه ... تشکیل انجمن پیشکسوتان ... داوری مسابقه ی جهانی جام ... و قهرمانی کشور...» در بخشی از زندگی نامه ی حاج محمدتقی خسروی، پدر ورزش کرمانشاه لازم است اشاره گردد ایشان نیز در رشته ی دوچرخه سواری از معدود ورزشکارانی بوده که به دریافت حکم مدال قهرمانی نایل آمده است و بارها به عنوان رئیس هیات دوچرخه سواری کرمانشاه منصوب شده و چندین بار هم مورد قدردانی قرار گرفته است.
از سوی دیگر در سال 1364 با دریافت ابلاغ از سوی رئیس کمیته ی ورزش های بومی و محلی ( تهران) به عنوان رئیس این هیات در کرمانشاه انتخاب می گردد.
در زمان تصدی با تهیه وگردآوری بازی های بومی در 11 برگ گزارش آن را به فدراسیون ارسال می دارد و در کتابی که به این کار اختصاص داده شده به چاپ رسیده است.
در راستای تکمیل راه اندازی و ادامه ی ورزش وزنه برداری و آماده نمودن ورزشکاران به منظور شرکت در مسابقات کشوری وبین المللی که در مرحله اولیه به جنبه ی اجتماعی این ورزش توجه می شد باید توضیح داده شود. طرح آن از سوی جناب خسروی به فدراسیون وزنه برداری ارائه می شود. این امر با عنوان
« طرح مسابقات منطقه ای» مورد موافقت دکتر رهنوردی قرار می گیرد و شخص خسروی به سمت سرپرست منطقه ای غرب ونماینده تام الاختیار فدراسیون منصوب می گردد. ایشان با توانمندی سه دوره از این مسابقات را بر گزار می نماید.
یکی از اقدامات ارزنده ای که موقع برگزاری مسابقه انجام می گرفت. شرکت دادن به روسای تربیت بدنی شهرستان ها و بخش ها در کلاس داوری بود که در دور اول کارت درجه 3 دور دوم کارت درجه 2 و دور سوم کارت درجه ی 1 داوری برای آن ها صادر می شد و با انجام این کار، روسای تربیت بدنی خود به خود به وزنه برداری علاقه مند شدند.
از طرف فدراسیون هم ده دستگاه هالتر ارسال و تمام آن ها به شهرستان ها و بخش های تابعه که به هالتر نیازمند داشته اند، فرستاد می شود...
زنده یاد خسروی در خاطرات خویش با موضوع رشته ی وزنه برداری گفته است: «در سال 1334 از قهرمان جهان در رشته ی وزنه برداری جناب محمود نامجو دعوت کردم تا به کرمانشاه بیاید او آمد و آموزش تکنیک های وزنه برداری را در کرمانشاه پیاده کرد. سپس تیم وزنه برداری بغداد را به کرمانشاه دعوت کردم تا با تیم وزنه برداری کرمانشاه مسابقه برگزار کند این مسابقه در سینما باربد آن زمان برگزار شد و اولین و نخستین مسابقه ی
ورزشی ما با یک تیم خارجی بود. سپس از محمد نصیری دعوت کردم او نیز به کرمانشاه آمد»
باختر شنبه 14 مهر ماه 1397 شماره ی 2750
-----------------------
پانویس: سینماباربد در خیابان مدرس نزدیک به جلوخان چندصد متر پایین تر از مسجد جامع که بعدها متروکه شدقرار داشت.
ادامه دارد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =

+ 68 = 71