تحلیلی بر مقایسه نرخ بیکاری در دو استان کرمانشاه و خراسان جنوبی

بیکاری

بیشترین نرخ بیکاری در پاییز سال ۹۸ به استان کرمانشاه (۱۶.۳)و کمترین نرخ به استان خراسان جنوبی (۵.۴ )درصد اختصاص یافته است .
با مقایسه این دو استان به وجه اشتراک هایی از جمله مرزی بودن، وجود مذاهب شیعه و سنی خواهیم رسید . دلیل آنکه این دو استان با وجود این اشتراکات بیشترین و کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده اند چیست ؟
از نظر تعداد نمایندگان مجلس ، استان خراسان جنوبی با جمعیت هشتصد هزار نفری دارای چهار نماینده و استان کرمانشاه با جمعیت نزدیک به دو میلیون نفر دارای هشت نماینده می باشد .
به لحاظ مرزی بودن، خراسان جنوبی با افغانستان ، فقیرترین کشور در جهان هم مرز ، و تبادلات مرزی دارد ، کرمانشاه با عراق که جزء کشورهای فقیر محسوب نمی شود و حتی اختلاف فراوانی با افغانستان از نظر فقر دارد .
استاندار خراسان جنوبی اصالتی کرمانشاهی دارد و استاندار کرمانشاه از دیار همدان می باشد .
دو استاندار که هر دو نفر غیر بومی می باشند .
با در نظر گرفتن بومی و غیر بومی بودن استانداران در کاهش نرخ بیکاری ،‌ باید گفت اهلیت و اصلیت استاندار تاثیری در روند کاهش یا افزایش نرخ بیکاری نداشته است . چرا که اگر تاثیرگذار بود این نرخ بیکاری هم سطح می شد .
به لحاظ شرایط جغرافیایی و اقلیمی ، خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است و دارای ذخائر منابع آبی بسیار ضعیف و نزولات جوی کم می باشد و این در حالی است که استان کرمانشاه بیابانی ندارد و بیشتر زمین های این استان کشاورزی هستند .
نتیجه گیری :
صرف نظر از اشتراکات این دو استان ، امتیازات بیشتر در بُعد کشاورزی و مرزی که دو مقوله اساسی و کلیدی در کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال می باشند به نام استان کرمانشاه رقم خورده است .
از نظر تعدد نمایندگان مجلس ، و به تناسب جمعیت میان این دو استان، هشت نماینده جوابگوی کاهش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه نیست.افزایش تعداد نمایندگان هم آزمون و خطاست ، و پیش بینی نمی شود با افزایش آنها شاهد نرخ بیکاری و اشتغال پایدار بود .
خلاء مدیریتی و نبود مدیریت صحیح در استان کرمانشاه مشهود است چرا که از بیشترین امکانات بیشترین نرخ بیکاری را ساخته اند .
شادمان میرصاحب

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 89 = 91