تخت های خالی اهدای خون و چشمان منتظر بیماران

مرداد سال ۱۳۵۳ سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خونرسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تامین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و .... به وجود آمد‌.
از آن تاریخ به بعد سالروز تاسیس این سازمان در نهم مرداد ماه به عنوان روز اهدای خون نامگذاری شده است .
_جمع آوری خون از داوطلبان اهدای خون و آماده سازی آن برای نجات بیماران و مصدومین
_ ایجاد پایگاه در بیمارستان‌ها و واحدهای سیار و ثابت جهت تهیه خون
_ثبت اطلاعات لازم به منظور دعوت برای اهدای خون به هنگام ضرورت و توزیع خون و فرآورده های آن به مرکز درمانی و بیمارستان ها و...
از جمله کارهای سازمان انتقال خون می‌باشد. طبق گفته کارشناسان هر فرد بالغ بین (۱۷ تا ۶۵) سال با وزن متوسط ۵۰ کیلوگرم حدود پنج و نیم تا ۶ لیتر خون دارد و با اهدای ۲۵۰ سی سی تا ۴۵۰ سی سی از خون خود، نه تنها سلامتی خود را به خطر نمی‌اندازد، بلکه ضمن کمک به سلامتی خود، نجات بخش زندگی دیگری نیز خواهد شد.
اهدای خون همچنین می‌تواند در کشف بیماری های نهفته در اهدا کنندگان خون کاملاً موثر باشد. هر فرد سالم می‌تواند در هر سال تا ۴ بار با فاصله هشت هفته ( دو ماه ) خون اهدا کند.
مهمترین هدف انتقال خون در ایران، تامین خون و فرآورده های سالم آن با بهترین کیفیت استاندارد مطابق با موازین تعیین شده بین المللی برای بیماران و نیازمندان و همچنین ترویج طب انتقال خون است.
سازمان انتقال خون دارای اهدافی از قبیل؛
_مشارکت در مراقبت از بیماران
_ تامین خون سالم و کافی
_ بسیج اهداکنندگان داوطلب
_همکاری با بیمارستان ها در حل مشکلات انتقال خون
_گسترش شبکه پایگاه‌های انتقال خون
و .... می باشد .
خون به اجزای متفاوتی قابل تجزیه است که ممکن است به تنهایی یا به طور کامل در شرایط مختلفی به بیماران تزریق گردد.
گلبول های قرمز( برای کم خونی یا خونریزی ها ) پلاکت ها (برای بیماران خونریزی دهنده هنگامی که شمارش پلاکتی کاهش یافته است) و پلاسما (برای تامین پروتئین های خون به کار می رود)سازمان انتقال خون کلیه اهدا کنندگان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ایمنی اهدا کنندگان و دریافت کنندگان تامین گردد.
تمامی خون های اهدا شده در آزمایشگاه‌های سازمان برای اطمینان از سلامت تحت آزمایشات
ایدز (HlV) , هپاتیت B , هپاتیت C , سیفیلیس، گروه بندی خون قرار می‌گیرند.
اهدای خون یک فرایند داوطلبانه است ، سالانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان به تزریق خون نیاز دارند ، برخی از افراد نیز ممکن است بعد از تصادفات یا بیماری های دیگر به فرآورده‌های خونی نیاز پیدا کنند .
به درستی اهدای خون را اهدای زندگی نامیده‌اند ، هر قطره خون اهدایی می تواند انسانی را به زندگی بازگرداند و نجات بخش باشد و چه جان هایی که هر لحظه انتظار دریافت این مایه حیات هستند تا به هستی خود ادامه دهند.
اهدای خون عملی انسانی است که به بیماران
نیازمند زندگی دوباره می بخشد ، بیمارانی که نیاز همیشگی به خون دارند و این قطره‌های سرخ نجات بخش زندگی آنان است .
زندگی بسیاری از انسان ها مانند بیماران دیالیزی ، هموفیلی و دیگر بیماران اهدای خون بستگی دارد که انسانهایی بخشنده با اهدای خود اهدای خون خود امیدی دوباره به بیماران می دهند .
بیمارانی بر تخت بیمارستان خوابیده و چشم انتظار اهدای قطره های خونی هستند تا بار دیگر امید به زندگی ، در شریان های حیاتی آنها جریان یابد.
اهدای خون یک امر پسندیده است که می‌تواند بذر مهربانی را در جامعه پراکنده کند با اهدای خون علاوه بر اینکه جان همنوع را می‌توان از خطر نجات داد و به زندگی برگرداند ، جان اهداکننده هم از نظر جسمی تقویت و هم روح وی صفا داده می‌شود ، افراد سخاوتمند بسیاری در جامعه وجود دارند که با اهدای خون خود تبلوری از انسانیت و مهرورزی را به ظهور می رسانند، آنها امید به زندگی را به بیماران نیازمند اهدا می‌کنند.
متاسفانه بانوان مشارکت زیادی در اهدای خون ندارند، طبق باور غلطی که بین بانوان رواج پیدا کرده است، که با اهدای خون دچار کم خونی ، فقر آهن، ابتلا به بیماری‌های عفونی و ضعف قوای جسمانی، پایین آمدن سیستم دفاعی بدن و ... می‌شویم و یا اینکه در برخی موارد خانواده‌ها و همسران مانع از مشارکت بانوان در عمل اهدای خون می‌شوند، که این نشآت گرفته از بی اطلاعی و ضعف فرهنگی خانواده ها می باشد .
در کشورهای پیشرفته جهان در بخش طب انتقال خون نگاه ویژه‌ای به اهدای خون بانوان دارند، یعنی طبق آمار ، اهدای خون بانوان همانند آقایان ۵۰ درصد است و این در حالی است که در ایران کمتر از ۱۰ درصد سهم اهدای خون مربوط به بانوان می باشد.
زنان کلیدی ترین گزینه در ترویج فرهنگ اهدای خون به شمار می روند ، چرا که زنان محور خانواده و هدایت کننده باورها و افکار اعضا خانواده‌ هستند، بانوان با داشتن روحیه عاطفی بالا ، دلسوزی و نوع‌دوستی می‌توانند نتایج قابل توجهی در افزایش میزان مشارکت در اهدای خون داشته باشند.
سازمان انتقال خون از شهروندان درخواست دارد برای مشارکت در امر خداپسندانه اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند.
متاسفانه شیوع بیماری کرونا باعث کاهش مراجعه کنندگان به مراکز اهدای خون شده است که ادامه این روند منجر به کاهش ذخایر خونی می گردد.
طی نشستی که با آقای صالحی فر مدیر کل سازمان انتقال خون استان و جناب دکتر اسدالهی معاونت فنی سازمان داشتیم ، عنوان کردند مردم از بیم ابتلا به کرونا از رفتن به مراکز اهدای خون خودداری می کنند ، مدیر کل سازمان انتقال خون، به مردم اطمینان می‌دهد که مراکز انتقال خون از فضای استاندارد و توأمان با رعایت پروتکل های بهداشتی برخوردار هستند و مشکلی برای اهدا کنندگان از لحاظ ابتلا به کرونا پیش نخواهد آمد.
صالحی فر افزود ؛ در راستای مقابله با کرونا تمامی مراکز انتقال خون استان به طور مرتب ضدعفونی شده و تمام موارد بهداشتی رعایت می‌شود بنابراین مردم می‌توانند با خیال راحت برای اهدای خون به سازمان مراجعه کنند.
وی افزود؛ با توجه به اینکه آمار اهدا کنندگان خون در استان کاهش یافته و در نتیجه ذخایر خونی کاسته شده است، از افراد خیر و نوع دوست خواست در تامین نیاز خونی بیماران مراکز انتقال خون را یاری کنند ، بیماران قلبی سرطانی ، خاص، مصدومان سوانح رانندگی و مادران باردار بیشترین مصرف کنندگان خون و فرآورده های خونی بوده و تامین نیاز خونی آنان نیاز به کمک اهدا کنندگان می باشد.
دکتر اسدالهی در خصوص اهدای پلاسما بیماران کووید ۱۹ افزود ، از بهبود یافتگان کرونایی که ۲۸ روز از درمان کامل و ترخیص آنها از بیمارستان گذشته است پلاسما دریافت می‌شود و این پلاسما برای درمان بیماران بدحال کرونایی استفاده خواهد شد در طرح پلاسما درمانی تمامی آزمایش ها روی نمونه خون‌های دریافتی انجام شده و بر اساس مشخص کردن گروه های خونی و کنترل سلامت جمع آوری پلاسمای اهداکنندگان انجام می شود ، انتظار داریم بهبود یافتگان کرونا با اهدای پلاسما در این طرح خیرخواهانه و خداپسندانه شرکت کنند.
رعایت بهداشت فردی حرفی درست و بجا است ولی این قضیه نباید باعث شود بیمارانی که نیاز مداوم به خون و فرآورده‌های خونی دارند را فراموش کنیم ، با توجه به اینکه سازمان انتقال خون سختگیرانه ترین شرایط را برای اهدای خون و مسائل بهداشت فردی رعایت می‌کنند ، افرادی که وارد مرکز انتقال خون می‌شوند از همه لحاظ مورد بررسی قرار می گیرند ، علاوه بر اینکه تمامی شرایط استریل وسایل را رعایت و محیط را نیز به طور مستمر ضدعفونی می کنند. مدیرکل سازمان انتقال خون ؛ از همه هم استانی های عزیز بخصوص جوانان و بانوان درخواست می‌کنیم که در این امر خداپسندانه و با توجه به اینکه به تمامی گروه‌های خونی نیازمند هستیم و بیماران چشم بهراه اهدای خون شما هستند شرکت کنید.
گزارش از ثریا فخری

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 9 = 19