تخلفات «ماده 100» همه‌گیر شده است

139308181444314614041304

رییس کمیسیون املاک شورای شهر کرمانشاه با اشاره به همه گیری تخلفات ماده 100 در ساخت و سازهای سطح شهر، گفت: تقریبا تمام ساخت و سازهای سطح شهر تخلف دارند و برخی پا را فراتر گذاشته و انجام تخلف را حق مسلم خود می دانند.
به گزارش باختر، طیب حیدری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری منظم جلسات کمیسیون ماده 100، گفت: در حال حاضر جواب پرونده های این کمیسیون نهایتا ظرف دو تا سه هفته داده می شود.
وی با اشاره به تلاش برای به روز کردن رسیدگی به پرونده ها گفت: در حال حاضر حدود 150 پرونده بدوی منتظر رای و 60 مورد پرونده تجدید نظر داریم و در آینده ای نزدیک روند رسیدگی به پرونده ها به روز می شود.
حیدری با تاکید بر همه گیر شدن تخلفات ماده صدی در کرمانشاه، گفت: متاسفانه تقریبا تمام ساختمان های شهر تخلفات ماده 100 دارند و این امر نشان می دهد یک جای قانونی می لنگد، وگرنه این حجم تخلف طبیعی نیست و وضعیت به حدی رسیده که برخی انجام این تخلف را حق مسلم خود می دانند.
وی با بیان اینکه بر اساس قوانین ساخت و ساز افراد حق دارند از عرصه ای که در اختیار دارند 60 درصد آن را به اعیان اختصاص دهند که این میزان برای شرایط زندگی فعلی خانوارها جوابگو نیست، افزود: این شرایط موجب می شود مردم به اجبار تن به انجام تخلف بدهند، چرا که نیاز دارند فضای زندگی آنها کمی گسترده تر باشد.
وی همچنین با بیان اینکه آخرین اصلاح قانون ماده 100 مربوط به سال 58 است، گفت: 40 سال است این قانون تغییری نداشته و پر واضح است که شرایط امروز قابل قیاس با 40 سال پیش نیست.
حیدری با بیان اینکه اصلاح این قانون مطالبه عمومی است، گفت: مسئولان و نمایندگان باید به این مطالبه به حق مردم تمکین کنند و پس از اصلاح این قانون می توانیم سخت گیری در برخورد با تخلفات ماده صدی را تشدید کنیم.
«پارکینگ» و «تصرف معبر» خط قرمز ما است
وی یادآور شد: در حال حاضر نیز این سخت گیری ها وجود دارد، بویژه در بحث کسر پارکینگ و تصرف و تعرض معبر که به نوعی خط قرمز ما محسوب می شود.
رییس کمیسیون املاک شورای شهر کرمانشاه خاطرنشان کرد: افزایش بی رویه واحدهای تجاری هم خط قرمز ما است. بطور مثال موردی داشتیم که باید 20 متر از زیربنا را به فضای تجاری اختصاص میداد که این 20 متر تا حدود 200 متر فضای تجاری افزایش یافته بود و قطعا نمی توان در این موارد گذشت کرد.
حیدری در ادامه به مشکل دیگر قانون ماده 100 اشاره کرد و افزود: ضریب جرائم در تخلفات ماده 100 از نیم تا سه متغیر است و این اختلاف ضریب ناعدالتی های بسیاری را رقم
می زند.
وی افزود: مواردی بسیاری بوده که برای دو ساختمان کنار هم که هر دو تخلف مشابهی مرتکب شده اند، برای یکی کمترین ضریب و برای دیگری بیشترین ضریب اعمال شده و اگر فرض را بر این بگیریم که رقم جریمه 20 میلیون تومان باشد با ضریب نیم برای یک ساختمان 10 میلیون و با ضریب سه برای دیگری 60 میلیون تومان می شود که اختلاف فاحشی است.
حیدری تصریح کرد: با این شرایط چاره ای جز اصلاح قانون ماده 100 نمی ماند. البته در کنار آن طرح تفصیلی هم باید تغییر کرده و اصلاح شود.
رییس کمیسیون املاک شورای شهر کرمانشاه گفت: با تغییر این قانون و اصلاح آن می توان سخت گیری در برخورد با تخلفات را تشدید کرد. همچنین در راستای پیشگیری از تخلفات «پلیس ساختمان» نیز باید فعالتر شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 2 = 5