ترموتراپی در آرتریت روماتوئید؛ گرم و سرد درمانی برای تسکین درد مفاصل

مشروح خبر

پزشکان و فیزیوتراپ‌ها معمولاً برای تسکین درد و گرفتگی مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید، گرم و سرد درمانی را توصیه می‌کنند. این متدها با هم می‌توانند درد مفاصل را کاهش بدهند و به آن ترموتراپی گفته می‌شود.درمان‌های گرم و سرد جلوی دردهای ناگهانی آرتریت روماتوئید را نخواهند گرفت اما می‌توانند درد و التهاب را کم کنند. برای کاهش علائم برخی از پزشکان توصیه می‌کنند قبل از ورزش و استفاده از سرما روی مفاصل، مفاصل را گرم کنید.
گرما درمانی
برای آرتریت روماتوئید
برای کسی که بیماری التهابی مانند آرتریت روماتوئید دارد، به کار بردن گرما ممکن است عاقلانه به نظر نرسد اما از آنجایی که گرما برای کاهش تنش عضلات و افزایش جریان خون مفید است، خیلی از بیماران با استفاده از گرما، حتی اگر به صورت پوشیدن لباس‌های گرم باشد یا دراز کشیدن زیر پتوی گرم، احساس بهتری دارند و از درد مفاصلشان کم می‌شود. گرمای ملایم در صبح می‌تواند توان حرکتی را در بیمار افزایش بدهد و تا حدودی درد مفاصل را کم کند و در نتیجه بدن برای ورزش کردن و شروع تحرک‌های روزانه آماده شود.
یکی از انواع گرمادرمانی، حمام پارافین است؛ چیزی مشابه آنچه در سالن‌های زیبایی برای نرم کردن پوست و ناخن استفاده می‌شود. پارافین تا دمای تعیین شده گرم می‌شود و بعد شما دست‌ها، مچ و انگشتان را در آن می‌گذارید و پوششی از پارافین روی آن‌ها را می‌گیرد. سپس دست‌ها و انگشتان پارافینی‌تان را در حوله‌ی کوچکی می‌پیچید. این کار گرما و رطوبت مطبوعی به شما می‌دهد که می‌تواند مفاصل دردناک تان را آرام کند و از سفتی‌شان بکاهد.از پارافین درمانی می‌توانید در زمان‌هایی که مفاصل تان سفت و دردناک می‌شوند استفاده کنید، مثلاً صبح اول وقت اما نه زمانی که التهاب دارند. وقتی مفاصل دچار التهاب حاد می‌شوند بهتر است از سرما برای کاهش التهاب و تورم استفاده کنید. کمپرس گرم می‌تواند عملکردی مشابه حمام پارافین داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد کمپرس گرم از درد کم کرده و به بیمار کمک می‌کند توان تحرک دست‌ها و انگشتان را افزایش دهد.
سرمادرمانی
برای آرتریت روماتوئید
اگر مفاصل تان ملتهب هستند منطقی است که از سرما برای کاهش التهاب استفاده کنید. فایده‌ی اصلی سرما درمانی، کاهش التهاب و تورم و درد است.
سرما درمانی هم مانند گرما درمانی انواعی دارد. کمپرس سردی که مسقیما روی مفاصل دردناک می‌گذارید می‌تواند شامل کیسه یخ یا پک‌های ژل سرد موجود در داروخانه‌ها شود. اسپری سرد نیز ابزار مفید دیگری است که با کرخت کردن عصب‌ها از احساس درد و التهاب می‌کاهد.
احتیاط: اگر سندرم رینود دارید، احتمالا نباید از سرمادرمانی برای تسکین التهاب در انگشتان خود استفاده کنید. به هر حال اگر تصمیم به انجام این کار داشتید باید با پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.
نکاتی در مورد گرما درمانی
* از منابع گرمایی ایمن استفاده کنید، مثلاً حوله‌ی گرم، وان آبگرم، دوش آبگرم، بطری آب گرم، پدهای گرمایی قابل استفاده در ماکرویو و پدهای الکتریکی.
* برای جلوگیری از سوختگی از منبع گرما به مدت طولانی استفاده نکنید.
* وقتی از پدهای گرمایی یا بطری آب گرم استفاده می‌کنید، اول روی پوست تان یک حوله یا پارچه بگذارید تا تماس مستقیم با منبع گرما برقرار
نشود.
* هرچند وقت یک‌بار پوست تان را نگاه کنید تا قرمز نشود.
نکاتی در مورد سرمادرمانی
* کیسه یخ را در حوله‌ای نازک بپیچید یا از ژل‌های سرد مخصوص سرما درمانی استفاده کنید.
* یخ یا پد سرد را مستقیماً روی پوست نگذارید.
* برای جلوگیری از سرمازدگی از سرما بیشتر از 15 دقیقه استفاده نکنید.
* قبل از استفاده‌ی مجدد از سرما اجازه دهید و صبر کنید تا دما و رنگ پوست تان به حالت نرمال
برگردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

28 + = 35