201612105868639854

اعضای مجمع نمایندگان استان کرمانشاه موضع خود را در مورد طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس بیان کردند.
به گزارش باختر و به نقل از تسنیم، براساس آیین‌نامه داخلی قوه‌مقننه، اصل بر این است که طرح‌ها و لوایح به صورت عادی در جلسه علنی بررسی شوند و نمایندگان تنها زمانی به یک یا دو فوریت یک طرح یا لایحه رأی می‌دهند که جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت ضرورت داشته باشد.
در این رابطه طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس برای بررسی و کارشناسی دقیق به کمیسیون‌ آیین‌نامه داخلی مجلس ارجاع شده تا به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
موافقان این طرح بر این باورند که همان‌گونه که درباره CFT رأی‌ نمایندگان به دید مردم گذاشته شد تا مشخص باشد نمایندگان چه رأیی داده‌اند، از این به بعد  هم در هر موردی که مردم مدنظر داشته باشند از رأی نمایندگان مطلع می‌شوند و همه مردم باید بدانند نمایندگان‌شان به چه طرح یا لوایحی رأی داده‌اند و نظرشان درباره موضوعات مختلف چیست؟ و نماینده باید پاسخگوی عملکرد و رأی خود در مجلس باشد.
نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم باید بتوانند بر نماینده خود نظارت و مطالبه‌گری داشته باشند بیان کرد: باید در این خصوص سامانه‌ای وجود داشته باشد تا مردم بر ما نظارت و متناسب با عملکرد ما مطالبه‌گری کنند.
حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا گفت:  زمانی رأی نمایندگان مشروعیت دارد که موکلان‌ از آن خبر و آن را قبول داشته باشند، بنابراین اگر ما رأی ندهیم، حقی را از مردم و موکل‌مان سلب کرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه بنده موافق شفافیت آرا نمایندگان هستم عنوان کرد: حق موکل است که بفهمد وکیل او چطور تصمیم می‌گیرد  و به چه چیزی رای داده است.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه اظهار کرد: در مباحثی که به اساس و مبانی نظام بر می‌گردد به نظر بنده حق موکل است که بداند وکیلش چطور اظهارنظر می‌کند.
وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان از آرمان‌های شهدا و امام خمینی(ره) سخن می‌گویند اما عملکردی خلاف این سخنان دارند بیان کرد: در صورت راه‌اندازی سامانه شفافیت آرا نمایندگان مردم در برخی از این انتخاب‌های خود تجدیدنظر خواهند کرد.
حسینی‌کیا افزود: عدم شفافیت آرای وکلای‌ ملت سبب می‌شود که نمایندگان از زیر بار تصمیمات غلط خود شانه خالی کنند اما در صورت شفاف شدن آرا آنها در قبال تصمیمات خود پاسخگو می‌شوند.
شفافیت آرا نمایندگان سبب فشارهای صاحبان قدرت و ثروت می‌شود
نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی در این رابطه بیان کرد: به نظر بنده شفافیت آرا نمایندگان خوب است اما با این اظهارات اخیر برخی از افراد این نوع شفافیت به مانند تفتیش عقاید است.
فرهاد تجری افزود: برخی می‌خواهند با راه‌اندازی این سامانه ببینند کدام نمایندگان به به‌کدام طرح و‌ لایحه رأی داده‌اند تا علیه وی موضع بگیرند و بر این اساس نماینده نمی‌تواند حرف کارشناسی بزند.
وی با بیان اینکه اگر شفافیت آراء نمایندگان به درستی انجام شود به نفع آیندگان ما هم خواهد بود بیان کرد: اما فضایی که برخی دنبال می‌کنند  شفافیت نیست و بنده موافق شفافیت آراء نمایندگان به این معنایی که امروزه به دنبال آن هستند نیستم.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه اظهار کرد: اگر رأی نماینده شفاف باشد فردا خیلی از نماینده‌ها با جوسازی و نفوذ صاحبان قدرت و ثروت تحت‌ فشار قرار می‌گیرند و خیلی از  نماینده‌ها جرات بیان واقعیت را نخواهند داشت.
موافق شفافیت آرا و ثروت نمایندگان مجلس هستم
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بنده به طور جدی موافق شفافیت آرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستم گفت: مردم باید بدانند نماینده‌ها نسبت به مسائل حق و عدالت‌خواهی رأی مثبتی دارند و به طور اساسی با مباحثی که مخالف با رأی و نظر ولایت فقیه و مخالف مصالح جامعه اسلامی باشد مخالفت خود را اظهار می‌کنند.
احمد صفری عنوان کرد: مردم باید بدانند به کسی که رأی داده‌اند و نماینده‌ای که انتخاب کرده‌اند، عملکرد و رفتارش در چه مسیری است.
وی افزود: مسیر عملکرد ما حمایت از پیشرفت نظام است و باید هرچه سریعتر سامانه شفافیت آرا نمایندگان راه‌اندازی و همچنین سامانه شفافیت قدرت و ثروت نمایندگان نیز راه‌اندازی شود.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با تأکید بر اینکه مردم نامحرم نیستند و به همین دلیل باید رأی نمایندگان برای مردم شفاف باشد بیان کرد: همه مردم باید بدانند نمایندگان‌شان به چه طرح یا لوایحی رأی داده‌اند و نظرشان درباره موضوعات مختلف چیست؟
ثروت مسئولان در سراسر کشور شفاف‌سازی شود
سید قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز در مورو شفافیت آرا نمایندگان گفت: بنده نه تنها موافق شفافیت آرا نمایندگان بوده و هستم، بلکه خواستار شفافسازی در تمام‌ امور مسئولان همچون ثروت مقامات و مسئولان در سراسر کشور هستم.
مجمع نمایندگان استان کرمانشاه دارای هشت عضو است که گفت‌وگو با چهار نماینده استان در‌ مجلس شورای اسلامی با وجود پیگیری فراوان میسر نشد‌ یا این افراد تمایلی به اظهارنظر در این‌ رابطه نداشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *