تصویر های قدیمی ازسیمای کرمانشاه با قلم دوربین درخاطرات خواندنی از بیستون تا چهلستون اثر استاد منوچهر نجمایی

ح- مولایی فر
بخش هشتم

استاد نجمائی در دوران دبیرستان، ضمن درس خواندن و تحصیل، با روزنامه ی مرحوم پدرش جهت تهیه و گزارش خبر همکاری می کند ودر کنار این دو وظیفه، با انجام کار تزریقات در منزل برای خود درآمدی هم کسب می نماید.
مولف، کتاب از بیستون تا چهلستون درباره ی دانش آموزان پسر در فصل تعطیلات تابستان به نکته ی ارزشمندی اشاره می کند که بیان این مساله کوچک نشان می دهد چرا مردم اصفهان از لحاظ مسائل اقتصادی، رفاه وپیشرفت نسبت به مردم کرمانشاه با تمام داشته های زیر ساخت برای بهبودی درآمد خانوده ها، پیش هستند و چالش های اجتماعی – فرهنگی آنها در مقایسه با این خطه ی زرخیز بسیار کمتر است.
به این بخش از نوشته ی جناب نجمائی توجه فرمایید:
«پسرهای خانواده حتی از دوران کودکی هم- اجازه نداشتند تابستان و تعطیلات مدرسه را به بازی و بیکاری ودردسرهایی که برای خانواده ایجاد می شد، بگذرانند. از همان بچگی می رفتند در دکان و « پادویی» می کردند حتی پدر و مادرها مخفیانه دو سه ريالی به عنوان اجرت به صاحب کار می دادند تا آخر هفته به شاگرد پادو بده تاتشویق بشه کار را ول نکنه، همیشه این بچه ها در بزرگسالی هم کارکردن را منطقی می دانستند و از انجام کارهای درست و اجتماعی عار نداشتند. حتی وقتی از نظر درسی و کلاسی و حتی دانشگاهی به درجاتی می رسیدند ضمن اینکه خیلی از این کارها در بزرگی و موارد اضطراری مشکل گشا می شد.» – ص 177 – اما در عوض پسرهای خانواده در کرمانشاه، چنان بی مورد و با مهربانی های دلسوزانه پدر ومادر از سر نا آگاهی تحت حمایت هستند که نه تنها درفصل تعطیلات تابستان بلکه در سایر اوقات سال والدین هیچ کاری به آنها محول نمی کنند. حتی در موضوع های کوچکی مانند خرید مایحتاج زندگی، آقاپسر به سن 10-15 سالگی رسیده است درازکش توی خانه خواب تشریف دارد یا لمیده در گوشه ای از اتاق مشغول تماشای فیلم سینمایی و سریال از تلویزیون است در چنین حال وهوایی پدرپیر ومادر زحمت کش پس از پخت وپز و جارو و شستن رخت ها لنگان لنگان برای خرید نان به نانوایی می روند وده ها موارد دیگر که از نوشتن آنها در می گذریم خود حدیث مفصل بخوان از این مُجمل!!
استاد نجمائی از دوران نوجوانی به دلیل آنکه مرحوم پدرش « حسن نجمائی» به کار روزنامه نگاری علاقمند بوده و در زمان دکتر محمدمصدق به منظور اشاعه فرهنگ و گسترش روزنامه نگاری و تصویب قانونی در مجلس افرادی که در محل سکونت حُسن شهرتی داشته و محکومیت کیفری ندارند، می توانند در خواست امتیاز روزنامه نمایند.
تقاضای صدور امتیاز روزنامه ای می کند وپس از اخذ مجوز از اداره ی فرهنگ وهنر، یک نشریه باعنوان « رعد جنوب» منتشر می کند. این موضوع عامل و انگیزه ای می شود تا جناب نجمائی در مسیر حرفه ی روزنامه نگاری قرار گیرد.
ناگفته نماند خاطرات وی از چگونگی کار چاپ روزنامه به شیوه ی قدیمی وسنتی آن روزگار که ایشان به توصیف دستگاه های حروف چینی، نحوه چاپ، صحافی، تهیه گراور، کلیشه سازی ودیگرمطالب مرتبط با چاپ وچاپخانه برای نشر روزنامه بپردازد. – صفحات 145 تا 153- بیان نوعی تاریخچه ی چاپ نشریات به شمار می آید.
مولف کتاب اشاراتی همه به دو روزنامه سراسری که در تهران به چاپ می رسید و به شهرستان ها نیز ارسال می شدند یعنی روزنامه اطلاعات وکیهان دارد که مفید به فایده است.
یکی از ویژگی های نوشتاری استاد نجمائی در نوشته هایش این است که با توسل به اصل تداعی معانی در ذهن و حافظه همین که از موضوعی سخن به میان می آورد درجا و همان لحظه در پیرامون آن مطلب داد سخن می دهد این شیوه ی نگارش ضمن دادن اطلاعات و آگاهی به خواننده که ارزش تاریخچه ای دارد ودامنه ی دانستنی های عمومی را افزایش می دهد. گاهی اوقات موجب گسیختگی ذهن خوانندگان نیز می شود ولی از آنجایی که نامبرده از نثر روان وساده ای برخوردار است پراکندگی موضوعات کسالت آور نیستند. و با این مزیت و تحریک حس کنجکاوی آن گروه از خوانندگان که حال و حوصله ای برای کسب اطلاعات در باب موضوع خاصی درگذشته را ندارند این فرصت را پیش می آورند تا آگاهی های لازم در مورد یک رویداد یا پدیده ی اجتماعی را بدست آورند.
درکتاب از بیستون تا چهلستون جناب نجمائی در مورد روزنامه های کثیر الانتشار چاپ تهران که به سایر شهرستان های کشور هم ارسال می شدند همچنان درباره ی دیگر روزنامه های هفتگی که بین مردم معروفیت داشتند به قدر کافی توضیحاتی می دهد و سپس به اختصار نیز به اسامی مجله های هفتگی آن روزگار یعنی اطلاعات، هفتگی اطلاعات کودکان و اطلاعات بانوان وابسته به موسسه ی اطلاعات و
[ مجله های] زن روز و کیهان بچه ها وابسته به موسسه ی کیهان می پردازد.
از دیگر مجله هایی مانند: آسیای جوان، سپید وسیاه، امید ایران، تهران مصور ،خواندنی ها، فردوسی و توفیق- تنها نشریه فکاهی کشور- به اختصار سخن به میان می آورد…
نقل به اختصار و حذف صص 163-162
در کتاب مذکور مولف نگاهی هر چند کوتاه به روزنامه های استانی از جمله: اصفهان، خراسان، خوزستان و … دارد. در این بخش آنچه را که ایشان در مورد کرمانشاه نگاشته است. بازنویسی می شود تا به قول جناب نجمائی نام و یادشان واگویی شود.
« دراستان کرمانشاه روزنامه ی سعادت ایران به مدیریت مرحوم فیض اله سعادت که از سال 1328 چاپ آن آغاز شد که در چاپخانه سعادت که بنیان گزارش همان مرحوم بود در بازار زرگرها چاپ می شد. البته « مطبعه ی سعادت» نیز سال های قبل از آن توسط مرحومان، میرزا حسن خان و میرزا حسین خان تاسیس شده بود که پس از فوت آنان چاپخانه نیز تعطیل گردید…
روزنامه ها ( هفته نامه ها) ی دیگر کرمانشاه خاک خسرو به مدیریت پاکزاد، خسروی به مدیریت باقر شاکری… شاه ایل به مدیریت دکتر حاتم که در شهرستان قصرشیرین چاپ و در استان منتشر می شد فریاد همدان چاپ و انتشار درهمدان چون در آن زمان همدان یکی از شهرهای استان کرمانشاه بوده است این هفته نامه از انتشارات استان کرمانشاه محسوب می شود.. روزنامه ی کرمانشاه به مدیریت فرج اله کاویانی که چاپخانه ای هم در خیابان مدرس دایر کرده بود…»
نقل باکمی حذف صص 166-165
ادامه دارد…

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =