تهدیدهایی که بیشتر شبیه بازی کودکانه است؛ طبل توخالی «ترامپ»

حرف های ترامپ علیه مسلمانان از وب سایت او حذف شد

ترامپ در حال حاضر با دو چالش بزرگ یعنی سیاست
ناکار آمد و اقتصاد ضعیف روبرو است چرا که در همین اواخر، دولت او با تعطیلی چند روزه مواجه شد و اولین شکست سیاسی دوران وی، رقم خورد.
شاید بتوان دونالد ترامپ را بعنوان یکی از پرحاشیه ترین روسای جمهور امریکا نام برد. فردی که به واسطه ثروت انبوهی که دارد، بیشتر به تاجر بودن مشهور است تا سیاستمدار. حال اما نه می توان گفت سیاست خوبی را به نمایش گذاشته و نه توانسته اقتصاد آمریکا را سر و سامان دهد.
این بازرگان و سرمایه‌دار آمریکایی که پیش از این مجری تلویزیون نیز بوده است، نامزد حزب جمهوری‌خواهی بود که توانست در رقابت با کلینتون، گویِ پیروزی را از آن خود کند. انجام حرکات پوپولیستی و رفتارهای هیجان انگیز در کنار وعده هایی که به مردم می داد از جمله عواملی محسوب می‌شوند که به رای آوری او کمک شایانی کرد.
از سوی دیگر ایجاد شرایط فشار برای ایران و اعمال تحریم های بیشتر به منظور بی ثبات سازی برجام، اعمال فشار به کره شمالی و متشنج کردن اوضاع جهان با تهدیدات پی در پی، تحریم قدرت های بزرگی چون مسکو و ... از جمله اقداماتی است که دونالد ترامپ، چهل و پنجمینرییس جمهور امریکا تاکنون در کارنامه خود ثبت کرده است.
به نظر می رسد دیپلماسی ترامپ نه بر پایه یک «سیاست» که بر وزن تعاملات کودکانه ای است که در ذهن او نقش بسته و در صدد به واقعیت تبدیل کردن آنها برای خود و دنیا است. گویا وی شرایط کشور خود را دقیق و بر مبنای عقل سیاسی تصور نمی کند که به این سادگی اقدام به تحریم و تهدیدهای مکرر کشورهای مختلف می کند.
ترامپ و چالش‌های پیش روترامپ در حال حاضر با دو چالش بزرگ یعنی «سیاست ناکار» آمد و «اقتصاد ضعیف» روبرو است چرا که در همین اواخر دولت او با تعطیلی چند روزه مواجه شد و اولین شکست سیاسی وی را رقم زد. این در حالی است که اقتصاد امریکا نیز از سال 2017 با سقوط ده درصدی دلار روبرو شده و شرایط مطلوبی را سپری نمی کند.
با همه اینها او همچنان به تاخت و تاز خود در جهان سیاست ادامه داده و انگشت تهدید خود را به سمت قدرتمندترین کشورها نشانه می رود. بعنوان مثال؛ وی چند ماه قبل در صفحه توئیتر خود نوشت: «به تیلرسون گفتم وقت خود را برای مذاکره با آن مرد راکتی کوچک هدر نده، آنچه باید انجام شود را انجام خواهیم داد.» (منظور وی از مرد راکتی کوچک رئیس جمهور کره شمالی است.) در این میان البته بهتر است ذکر این نکته را نیز جدی بگیریم که مردم امریکا نه تنها پشتیبان ترامپ نبوده و از سیاست‌های متخاصم و جنگ طلبانه وی حمایت نمی کنند، بلکه از نخستین روزهای انتخاب وی به ریاست جمهوری، مخالفت‌های گسترده‌ای با وی صورت گرفت که هنوز هم در برخی نقاط مشاهده شده و هر روز بر تعداد افراد معترض افزوده می‌شود و این یعنی ترامپ پایگاه قدرتمندی در میان مردم آمریکا ندارد.
واکنش به اقدامات ترامپ

اما براستی چه رفتاری در مقابل اینگونه اقدامات غیر عقلانی و عجولانه رییس جمهور امریکا راهگشا است؟ این پرسش مدت هاست که ذهن بسیاری از اساتید علوم سیاسی و روابط بین الملل را به خود مشغول کرده است. به نظر
می آید بهترین راه مقابله با اینگونه اقدامات ترامپ عدم مقابله به مثل و جلوگیری از اقدام هیجانی است.
در این راستا محمد جمشیدی، استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران معتقد است که تهدید‌های ترامپ و تیم امنیتی او از همان جنس تهدید‌های قدیمی است و چیزی به ‌صورت اساسی تغییر نکرده ‌است. این استاد دانشگاه بر این باور است که هدف طرف مقابل وارد کردن ما در یک «بازی حدس‌نزنی» و قرار دادن ما در ابهام با هدف «برهم زدن» تعادل روانی ایران است. مهم‌ترین اقدام در این برهه زمانی، تشخیص سیگنال درست از سیگنال غلط است.
این استاد دانشگاه تهران عقیده‌ دارد که دولت باید به‌گونه‌ای رفتار کند تا «محاسبات واشنگتن از ایران» تغییر کند. وی اضافه می‌کند که دیپلماسی ما در سه سال اخیر به نحوی عمل کرده‌ که در طرف مقابل این احساس ایجاد شده که ایران ضعیف است و آمریکا می‌تواند در گرفتن امتیاز از ما «پیشروی» کند.
نتیجه گیری
در حال حاضر بهترین راه برای جلوگیری از جنگ و مخاصمه و نیز ایجاد تنش روانی در دنیا، سکوت و عدم ورود به بازی دیوانگانی چون ترامپ است. دیوانگانی که جان مردم دنیا و ملت ها را در بی ارزش ترین سطح تصور کرده و برای تثبیت قدرت خود دست به هر کاری می زنند. اگرچه بسیاری از سخنان رییس جمهور امریکا بی پایه و بر مبنای جنجال آفرینی بوده است اما جلوگیری از هر گونه اقدام تحریک‌آمیز و ندادن بهانه به دست ترامپ، عقلانی ترین راه برای مقابله با دسیسه های پنهان غرب است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

63 + = 65