تیغ‌هایی که جسم را بیمار می‌کند

LzrHHlqv90Ol

گویا تردستی تاتوکاران زیرزمینی و غیرمجاز در نقش‌زدن طرح‌های فریبنده، موجب غفلت مشتریان از اهمیت سلامت و حفظ بهداشت عمومی شده غافل از اینکه بیماری‌های پرخطری همچون ایدز و هپاتیت در زیر تیغ آلوده برخی از این صاحبان کسب‌وکار پرطرفدار کمین کرده است.
مدتی است که تاتو در مراکز زیبایی به یکی از شغل های پردرآمد و پرطرفدار در کرمانشاه تبدیل شده به گونه ای که حتی برای رفتن به برخی از این مراکز، باید از هفته ها قبل وقت گرفت و در انتظار باقی ماند.
این کسب و کار پردرآمد که هر روز با طرح ها و تبلیغات گوناگون از طریق فضا و شبکه های مجازی برتعداد طرفدارانش افزوده می شود تنها باید توسط تاتوکاران آموزش دیده و دارای مدرک، آن هم پس از کسب تاییدیه بهداشت و رعایت تمام موارد بهداشتی و قانونی انجام شود این در حالی است که فعالیت آرایشگاه های زیرزمینی و فاقد مجوز، زمینه ایجاد و گسترش بیماری های پرخطر را از طریق سوزن آلوده و مشترک و ناآگاهی از بسیاری از نبایدهای بهداشتی، ایجاد می کند.
مراکز زیبایی حق دخالت در امور پزشکی را ندارند
رییس اتحادیه آرایشگاه های زنانه کرمانشاه گفت: هیچ یک از مراکز زیبایی حق دخالت و ورود به موارد پزشکی همانند سوراخ کردن گوش را ندارند. فاطمه کندوله، با بیان اینکه بانوان بسیاری وجود دارند که خود به عنوان گزارشگر موارد و تخلفات بهداشتتی را به اتحادیه اطلاع می دهند، افزود: علاوه براین، بازرسان ما از سالن های زیبایی هشت منطقه به صورت مستمر و منظم بازدید و سرکشی می کنند.
یک هزار و ۶۰ نفر آرایشگر زنانه مجوز دارند
وی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به یک هزار و ۶۰ بانوی کرمانشاهی برای فعالیت در سالن های زیبایی مجوز کسب کرده اند، ادامه داد: هر اقدامی در حوزه آرایشگری به اخذ مدرک از فنی حرفه ای ارتباط دارد و تاتوکردن که به عنوان یک امر زیبایی قلمداد می شود در حوزه آرایشگری است، که برای انجام آن اخذ و ارائه مدرک آموزشی از سوی فنی حرفه ای ضروری است.
پلمب هشت آرایشگاه زنانه به دلیل رفتار پرخطر
در ادامه کارشناس مسوُول سلامت‌ محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه، گفت: نزدیک به ۲ هزار و ۷۰۰ آرایشگاه زنانه و مردانه در سطح شهرستان کرمانشاه وجود دارد و از ابتدای سال جاری تاکنون هشت آرایشگاه زنانه به دلیل رفتار پرخطر پلمب و به دستگاه قضایی معرفی شده اند.
بهمن خدادادیان افزود: خدماتی همچون تتو در قالب اصطلاح «میکروپیگمنتیشن» باید ارائه شود که در آن از سوزن و دستگاه خاصی استفاده می شود و آرایشگران برای استفاده از آن باید دوره آموزشی مربوطه را در فنی حرفه ای طی کنند و پس از گرفتن مجوز، می توانند دستگاه را براساس برند مربوطه خریداری کنند که پس از تاییدیه بهداشت می توانند در شرایط بهداشتی مشغول به کار شوند.
خدادادیان در پاسخ به این سوُال که تاتوکاران دارای مجوز چه نکات بهداشتی را باید در حین کار باید رعایت کنند، افزود: استفاده از رنگ و دستگاه استاندارد، تهویه مناسب، پوشیدن روپوش کار و غیره باید رعایت شود.
برخی تاتو کاران ازچگونگی تزریق رنگ بی اطلاعند
وی با بیان اینکه استفاده از دستگاه باید براساس دستورالعمل گفته شده باشد، گفت: پوست دارای سه لایه اپیدرم، مزودرم و آندودرم است
و برخی از افراد که آموزش های لازم را ندیده اند به جای تزریق رنگ تاتو در سطح اپیدرم، حتی از سطح مزودرم عبور کرده و به لایه آندودرم می رسند که سرطانزا است.
این مسوُول به فعالیت آرایشگاه های زیرزمینی اشاره کرد و افزود: توصیه می کنیم مردم به مکان های فاقد مجوز که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند مراجعه نکنند و از سوی دیگر در اماکن غیرمجاز بارها شاهد بوده و هستیم که از یک سوزن برای چند مشتری استفاده می کنند و افرادی که بیمار هستند و یا ناقل بیماری های پرخطر هستند ممکن است موجب انتقال بیماری شوند.
در ادامه رییس گروه بیماری‌های واگیر استان کرمانشاه، اظهار داشت: آرایشگاه از جمله اماکنی است که توجه به بهداشت در آنها اهمیت دارد، زیرا که در صورت عدم رعایت بهداشت و استفاده از وسایل و ابزار کار آلوده مانند برس، تیغ و … منجر به انتقال عفونت های ویروسی مثل، هپاتیت بی، سی و ایدز می شود.
کیوان خاصی ادامه داد: از سوی دیگر افراد شاغل در آرایشگاه ها نیز در معرض خطر هستند و باید از سلامتی آنها نیز محافظت شود، از همین رو  آموزش راه های انتقال و پیشگیری به همه شاغلین در آرایشگاه ها و مراکز ارائه خدمات زیبایی مهم است.
خاصی ادامه داد: هپاتیت به معنای التهاب کبد است که فعالیت های آن را مختل می سازد. این بیماری به علتهای مختلفی ایجاد می شود که یکی از این علتها آلودگی به ویروس هپاتیت بی در انسان است.
این مسوُول ادامه داد: پس از ورود ویروس به درون بدن و پس از یک دوره نهفتگی، علایمی شبیه سرماخوردگی مثل ضعف، خستگی، احساس کسالت، بی اشتهایی، تب، درد عضلانی، التهاب مفاصل و مشکلات پوستی نمایان می شود.
به گفته خاصی، پس از مدتی مرحله دوم علایم به صورت بروز زردی و بهبود علایم مقدماتی به همراه تیره رنگ شدن ادرار یا کمرنگ شدن مدفوع آشکار می شود که بعد از این مرحله بیمار وارد مرحله نقاهت می شود.
واکسن هپاتیت بی را به موقع تزریق کنید
وی یادآور شد، هپاتیت بی جزو دسته بیماری های‌ ویروسی است که تنها از طریق تماس با خون فرد آلوده به دیگران منتقل می‌شود، خوشبختانه واکسن پیشگیری از هپاتیت بی در کشور وجود دارد و افراد در معرض خطر می‌توانند با اقدام به موقع نسبت به تزریق واکسن از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.
رییس گروه بیماری های واگیر استان کرمانشاه افزود: هپاتیت تنها از راه تماس خونی به افراد منتقل می‌شود، این بیماری ویروسی از طریق دست دادن و دیده بوسی، نشستن در کنار یکدیگر و … منتقل نمی‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 33 = 37