جدال کسبه و دستفروش در «نوبهار»

1
مشروح خبر

فعاليت پراكنده دستفروشان ضمن ايجاد نارضايتي در بين كسبه، زيبايي و منظر شهري را نيز از بين مي برد بنابراين ساماندهي اين قشر از جامعه از امور ضروري است.
به گزارش خبرنگار باختر، این شغل نیازی به تحصیلات و گذراندن دوره‌های تخصصی ندارد و با کمترین سرمایه و بدون پرداخت مالیات و عوارض، اجاره، قبوض آب و برق و گاز و … در هر کجای شهر توسط افرادی با هر سن و جنس راه‌اندازی می‌شود.
در کلانشهر کرمانشاه که بیشترین آمار بیکاری در کشور را دارد، آمار بالای دستفروشان نشان می‌دهد که بسیاری از افراد از این طریق امرار معاش کرده و به سختی روزگار می‌گذرانند و دستفروشی یک راه سالم و ساده برای کسب درآمد است و مردم نیز با توجه به گرانی بیش از حد کالاها، به‌دلیل ارزان‌تر بودن اجناس، به خرید از دستفروش‌ها تمایل دارند. امروزه در حالی شاهد افزایش تعداد دستفروشان و گسترش بساط دست‌فروشی در نقاط مختلف شهر هستیم که بسیاری خواستار رسیدگی به این وضعیت و ساماندهی دست‌فروشان هستند.
دست‌فروشان ساماندهی شوند
ساماندهی دست‌فروشان هرچند یکی از مطالبه‌های عمومی به ویژه در بین بازاریان است ولی ساز و کار مناسب خود را می‌طلبد و باید به صورت برنامه‌ریزی شده و با کار کارشناسی انجام شود که این مشاغل از بین نرود و مشکلات دو چندان نشود.
یکی از فروشندگان محدوده خیابان نوبهار کرمانشاه به خبرنگار باختر گفت: متاسفانه نظارتی بر فعالیت دست‌فروشان نیست و روز به روز شاهد افزایش تعداد دست‌فروشان در سطح شهر هستیم که این موضوع فضا را برای فروش بازار تنگ‌تر می‌کند.
محمدی که این ‌روزها وضعیت فروش خوبی در مغازه خود ندارد خاطر نشان کرد: مخالف ایجاد اشتغال نیستیم ولی باید نظارت مناسبی صورت گیرد که این مشاغل مانع کسب و کار مغازه‌داران و بازاریان نشود.
مرادی یکی دیگر از مغازه داران این خیابان می گوید: دستفروشان برای عابران مزاحمت ایجاد می‌کنند و اکثر آنها برای خود مغازه داشته و نیازمند نیستند. این در حالی است که مغازه‌های خودشان را اجاره می دهند. تمامی اصنافی که در پاساژهای مختلفی مغازه دارند اجناس بی کیفیتی که نمی‌توانند در مغازه‌ها به فروش برسانند بساط خود را در اینجا پهن می‌کنند تا این اجناس را به فروش برسانند اما دارایی، مالیات و عوارض شهرداری را ما پرداخت می‌کنیم.
وی می گوید: متاسفانه امروزه دستفروشی در حال گردش به صورت نسل به نسل است و باید پذیرفت که برخورد قهری توسط شهرداری تا حدودی می تواند تاثیرگذار باشد و بعد از آن مجددا فعالیت دستفروشان آغاز خواهد شد.
یک مغازه‌دار گله‌مند از عملکرد دستفروشان می‌گوید: «انگار ‌نه ‌انگار. از این ‌ور جمع می‌کنند، از یک جای دیگر سر درمی‌آورند. ما هم دل مان برایشان می‌سوزد اما چه کنیم؟ ۱۲میلیون اجاره می‌دهیم و اینها مزاحم ما هستند. سدمعبر می‌کنند و کار ما کساد‌تر از قبل می‌شود.»
یکی دیگر از مغازه‌داران خیابان نوبهار به خبرنگار باخترگفت: «ما خودمان هم از این تنش‌ها خسته شده‌ایم. جلوی مغازه ما بساط می‌کنند و از پتانسیل این خیابان که خود مغازه‌دارها آن را ایجاد کرده‌اند، سوءاستفاده می‌کنند. سال‌هاست این درگیری‌ها وجود دارد و ما بارها و بارها اعتراض خود را نشان داده‌ایم. ما مالیات می‌دهیم اما دستفروشان سود می‌کنند.»
احمدی، گفت: «هر روز در این خیابان شاهد درگیری فیزیکی بین مغازه‌داران و دستفروش‌ها هستیم. این‌جا محل جنگ شده و روزی نیست که شاهد این درگیری ها که خیلی از مواقع همراه با قمه کشی دستفروشان است نباشیم.»
گفتنی است؛ اخیرا مهندس خسرو عیسائیان معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه از ساماندهی و شناسنامه دار کردن دستفروش در سطح شهر کرمانشاه خبر داده بود که انتظار می رود این مهم هرچه سریعتر به مرحله اجرا درآمده و سیمای شهر کرمانشاه به دلیل تراکم دستفروشان که بعضا از شهرهای دیگر به اینجا می آیند، سامان یابد.
البته ناگفته نماند که شیوع ویروس منحوس کرونا و کساد شدن کسب و کارها در افزایش چشمگیر دستفروش ها بسیار اثرگذار بوده و در واقع هدف از این گزارش بیکار کردن دستفروشان نیست بلکه انتظار صرفا ساماندهی آنهاست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

60 + = 64