69046_913

یک باستان شناس گفت: متاسفانه طی سالهای گذشته سازمان میراث فرهنگی نسبت به انجام وظایف خود در قبال حفاظت و معرفی میراث فرهنگی کشور قصور داشته است.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، حجت دارابی حفاظت و معرفی بناها و میراث فرهنگی را مهم ترین رسالت سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در سنوات گذشته این سازمان و بعضی ادارات کل زیرمجموعه آن در استان‌ها به وضوح در حفاظت از میراث فرهنگی ناتوان بوده و حتی در مواردی در معرفی و شناساندن این آثار از سوی باستان شناسان موانعی ایجاد می‌کنند.
وی اضافه کرد: در کرمانشاه نیز معاونت میراث فرهنگی استان در سالهای اخیر برخوردهای مناسبی با پژوهشگران نداشته و به نظر می رسد علت این امر عدم شناخت درست مسئولین ذیربط از ماهیت و اهمیت میراث فرهنگی در برهه‌ زمانی کنونی است.
عضو هیات علمی دانشگاه رازی در ادامه از افزایش میزان تخریب و غارت تپه های باستانی به ویژه در چندسال اخیر خبرداد و اظهار کرد: متاسفانه همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی اخیر و تورم موجود در کشور، آمار تخریب و غارت تپه‌های باستانی نیز افزایش یافته و این مسئله نشان از خیال غلط دستیابی به گنج در جامعه دارد.
وی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی حتی نتوانسته سازمان صدا و سیما را در معرفی درست میراث فرهنگی به عموم مردم در جهت آموزش بهتر آنها از طریق رسانه ملی با خود همراه نماید. در این راستا باید از گذشته تلاش می‌شد تا نگاه غلط «عتیقه جویی» را از ذهن عموم پاک کرد و آنان را در حفاظت از میراث نیاکان و هویت خویش تشویق نمود و این مهم را در فرهنگ جامعه نهادینه کرد.
این باستان شناس با بیان اینکه در این رابطه برخی از سریال‌های صدا و سیما نیز مزید بر علت شده اند، اضافه کرد: در این سریال‌ها به اشتباه میراث فرهنگی را به عنوان گنج به مردم معرفی می‌کنند و آنها را برای غارت تپه های تاریخی حریص‌تر می‌کنند.
وی در پایان تصریح کرد: ضروری است که سازمان میراث فرهنگی و صدا و سیما تفاهم نامه ای منعقد کنند تا این رسانه با همکاری میراث فرهنگی ماهیت، رسالت و فلسفه وجودی آثار باستانی و میراث فرهنگی را برای عموم مردم تشریح و نسبت به آگاه سازی آنان اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *