خرمشهر راخدا آزاد کرد

مشروح خبر

یادداشتی از بیژن رجبی

با قیام یکپارچه ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره) مبارزات مستمر و ممتد نهایتاً در روز 22 بهمن 1357 نظام شاهنشاهی در ایران فرو ریخت و پس از این پیروزی عظیم تاریخی ملت ایران از یوغ استبداد رهایی یافتند و با رأی آری خود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حاکمیت پیدا کرد یعنی مردم سالاری دینی جایگزین نظام استبدادی شاهنشاهی گردید.
اما هنوز چند صباحی از سرور ملت ایران بدلیل این پیروزی عظیم نگذشته بود که آمریکا به شیوه های مختلف شروع به توطئه علیه انقلاب اسلامی ایران نمود و با تسلیح وسازماندهی گروهک های معاند انقلاب اسلامی به تقابل با ملت ایران پرداخت وموجب نا امنی ودرگیری های مختلف در سایر نقاط ایران گردید.
اما بدلیل مقاومت مردم ایران گروهک ها یکی پس از دیگری سرکوب شدند وسفارت خانه آمریکا هدایت همه درگیری ها را بعهده داشت که موجب تسخیر آن توسط دانشجویان پیرو خط امام گردید وآمریکا برای آزادی جاسوسان خود با حمله نظامی به ایران در صحرای طبس با طوفان شن های روان مواجه گردید و پس از تصادم چند فروند بالگرد آنها به همدیگر این حمله شکست خورد.
اما آمریکا توطئه ی دیگری با کودتای نوژه بوجود آورد که با الطاف خفیه ی حضرت باریتعالی شکست خورد و به سرانجام نرسید.
لذا پس از شکست های پی در پی آمریکا، که به دستور مستقیم جیمی کارتر رئیس جمهوری وقت آمریکا انجام میشد اقدام به تشویق و تحریک صدام علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی نمود که پس از چند درگیری مرزی به بهانه های واهی نهایتاً رژیم بعثی عراق به دستور صدام عفلقی وپشتیبانی مستقیم آمریکا و دیگر قدرت های هم پیمان او درروز 31/6/1359 حمله زمینی،هوایی ودریایی توسط نیروهای نظامی رژیم بعثی عراق علیه ایران آغاز شد وصدام وعده تسخیر یک هفته ای ایران به اربابان خودداد و پس از درگیری های اولیه مهاجمان اجنبی موفق شدند تعدادی از شهرهای نزدیک به مرز و قصبه ها و آبادی های همجوار تصرف و17000 کیلومتر از خاک کشور ایران اسلامی از جمله خرمشهر را اشغال نمایند که پس از پیشروی های اولیه، نظامیان بعثی در بیابان های ایران سرشان سخت به سنگ خورد و زمین گیر شدند و با زدوخوردهای شدید و علمیات های ایذایی توسط رزمندگان اسلام عرصه را بر مهاجمین صدام تنگ می کردند.
با تثبیت خطوط مقدم جبهه های حق علیه باطل به فرمان فرماندهی کل قوا حضرت امام خمینی (ره) نوبت فتح وظفر فرارسید وبا اولین عملیات محدود در جبهه دارخوین جاپایی برای شکست حصر آبادان ونقاط ضعف مهاجمین شناسایی شد ودر تاریخ پنجم مهر ماه 1360 با یورش رزمندگان اسلام بر صدامیان با عملیات نیمه گسترده حصر آبادان شکسته شد ودر عملیات طریق القدس در آذرماه 1360 بستان وتنگه چذابه فتح شد ودرعملیات فتح المبین غرب شوش ودزفول در 2/1/1361 به پیروزی رسید.
با انجام عملیات های پیروزمندانه فوق که جهانیان را به تعجب وا داشت رزمندگان اسلامی برای فتح خرمشهر عازم مناطق از پیش تعیین شده در محورهای خرمشهر شدند وپس از استقرار رزمندگان اسلام در تاریخ 10/2/1361 عملیات بیت المقدس با رمز یا علی ابن ابی طالب با عبور از رودخانه کارون موفق شدند تا صبح روز یازدهم اردیبهشت قسمت هایی از جاده خرمشهر - اهواز به تصرف خود در آورند و با تثبیت آن وپس از شش روز مقاومت مزدوران بعثی عراق مرحله دوم عملیات آغاز شد.
درهمان روز عملیات به نوار مرزی رسیدند که با مقاومت بعثی های صدامی مرحله سوم عملیات به طول انجامید زیرا رسیدن رزمندگان اسلام به نوار مرزی، نظامیان عراقی را مستـأصل کرده بود آنها نمی دانستند که ایران قصد ورود به خاک عراق و تصرف بصره را دارد یا خرمشهر. به همین جهت مقاومت زیادی از خود نشان دادند ونهایتاً در روز 1/3/1361 مرحله سوم عملیات بیت المقدس آغاز شد و رزمندگان اسلام خرمشهر را محاصره و در روز سوم خرداد 1361 خرمشهر بدست توانای سپاهیان اسلام آزاد شد ونوزده هزار نفر به اسارت در آمدند وده ها هزار کشته وزخمی شدند.
هر چند عملیات 23 روز طول کشید اما فتح خرمشهر به دلیل استحکامات زیادی که در آن توسط عراقی ها ایجاد شده بود غیر قابل تسخیر بود که با استعانت از خداوند بزرگ وهمت بلند رزمندگان اسلام و دعای خیر امت حزب ا... پیروزی نصیب ملت ایران شدو آنقدر این عملیات بزرگ و گسترده بود به خاطر آنکه این شکست موجب سرافکندگی صدام وحامیان او شده بود.
برای تحت الشعاع قرار دادن فتح خرمشهر اسرائیل به لبنان حمله کرد و اخباردنیا را متوجه اشغال لبنان کردند. لذا فتح خرمشهر وبازتاب جهانی آن به گونه ای بودکه امام خمینی (ره) فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و به محض خبر فتح خرمشهر از رادیو وپیام امام به رزمندگان اسلام مردم سراسر ایران به خیابان ها ریختند وبا ذکر سلام وصلوات به ارواح طیبه شهدای این علمیات با جای خالی شهدای عزیز و مجروحین این عملیات که در بیمارستان های بودند، جشن گرفتند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

54 + = 61