داروخانه هایی که از کم‌اطلاعی بیماران سوء استفاده می‌کنند

156461786
مشروح خبر

156461786

حضور مسئول فنی در داروخانه هنگام پیچیدن نسخه از الزامات قانونی است؛ موضوعی که برخی داروخانه‌ها آن را رعایت نمی‌کنند یعنی بدون داشتن مسئول فنی از نسخه بیماران حق فنی دریافت می‌کنند.
بیمار براساس منشور حقوق بیمار در داروخانه‌ها، حق دارد بعد از دریافت دارو از داروساز در داروخانه اطلاعات موردنیاز درباره درمان دارویی اش (از جمله مقدار دارو و نحوه صحیح مصرف دارو) را سوُال نماید و داروساز موظف است تا تفهیم کامل بیمار به تمامی سوالات دارویی بیمار پاسخ گوید.
یکی دیگر از بندهای منشور حقوق بیمار در داروخانه‌ها، حضور مسئول فنی در داروخانه‌هاست، یعنی باید مسئول فنی یا قائم مقام او که دارای مجوز است در زمان پیچیدن نسخه در محل داروخانه حاضر باشد.
اما گزارش‌ها و گلایه‌های مکرر مردمی نشان می‌دهد که در یکی از داروخانه‌های خصوصی کنگاور در بسیاری اوقات به این قانون عمل نمی‌شود؛ موضوعی که مشاهدات و پیگیری خبرنگار ایرنا هم آن را تأیید کرد و مشخص شد که این داروخانه بدون حضور مسئول فنی اقدام به دریافت نسخه و دریافت حق فنی می‌کند.
پاسخ پرسنل داروخانه مذکور درباره اینکه چرا مسئول فنی یا قائم مقام او در زمان پیچیدن نسخه حضور ندارد، متفاوت بود از جمله مسئول فنی چند روزی است به مرخصی رفته، مسئول فنی همین یک ساعت پیش به مرخصی رفته، مسئول فنی تازه از کرمانشاه به سمت کنگاور راه افتاده، هزینه مسئول فنی زیاده چون بابت یک روز ۴۵۰ هزار تومان دریافت می‌کند و…
شهرستان کنگاور هشت داروخانه خصوصی و یک داروخانه دولتی وابسته به بیمارستان شهید چمران دارد که فقط مخصوص بیماران اورژانسی و بخش‌های مختلف بیمارستان است.
این داروخانه باید در شب هم مسئول فنی داشته باشد
در این باره کارشناس واحد نظارت بر درمان شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگاور گفت: مسئول فنی واجد شرایط همان دکتر داروساز است که بدون حضور او نباید دریافت نسخه و عرضه دارو صورت گیرد.
معصومه اکبری ،با تاکید بر اینکه فعالیت داروخانه‌ها بدون داشتن مسئول فنی غیرمجاز است، گفت: مسئولیت پیچیدن نسخه با مسئول فنی یا دکتر داروساز داروخانه است و در این زمینه سازمان غذا و دارو و انجمن داروسازان نظارت می‌کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل در نهایت تبعات قانونی بر عهده مسئول فنی داروخانه خواهد بود.
وی در مورد عرضه دارو، کنترل نهایی و صحت تحویل دارو به مشتری بر اساس نسخه پزشک افزود: مسئول فنی یا داروساز حاضر در داروخانه باید کنترل نهایی دارو را انجام دهد و پاسخگوی سوالات بیماران در این زمینه باشد.
کارشناس واحد نظارت بر درمان شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگاور درباره دریافت حق فنی توسط داروخانه مورد اشاره در زمان حضور نداشتن مسئول فنی اظهار داشت: با معاونت غذا و دارو استان نیز هماهنگ شده که مسئول فنی برای شیفت شب آن داروخانه حضور داشته باشد و در صورت حضور نداشتن مسئول فنی به طور قطع با متخلفین برخورد می‌شود.
اکبری تصریح کرد: البته برخی از داروخانه‌ها نیز از ظرفیت دانشجوهای داروسازی به عنوان قائم مقام مسئول فنی استفاده می‌کنند و همه داروخانه‌ها اجازه دارند از دانشجوی داروسازی (که باید اسامی آنان در معاونت غذا و داروی کرمانشاه ثبت شده باشد) یا داروساز پروانه دار دیگری در زمان غیبت مسئول فنی اصلی استفاده کنند.
اکبری در ادامه در خصوص شرایط اعطای مجوز به داروخانه‌ها گفت: برای دریافت مجوز، متقاضیان در مرحله نخست باید از طریق سامانه مدیریت امور تبادل اطلاعات وزارت بهداشت که تمامی درخواست‌ها در آن ثبت می‌شود درخواست تأسیس داروخانه را و اینکه متقاضی کدام منطقه هستند ثبت کنند و یا به صورت کتبی تقاضای خود را مطرح کنند.
وی اظهار کرد: اعطای مجوز براساس امتیازات کسب شده متقاضیان و هم چنین تعداد جمعیت منطقه درخواستی داده می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را داشته و مدارک و مستندات کافی و کامل را ارائه کنند از طریق جلسه کمیسیون قانونی ماده ۲۰ امور داروخانه‌ها و شرکت‌های توزیع که در دانشکده علوم پزشکی برگزار می‌شود به آنان مجوز اعطا خواهد شد.
این کارشناس مسئول گفت: بعد از اعطای مجوز، متقاضیان می‌توانند در مدت ۶ ماه پروانه تأسیس خود را در مکان مناسب به مرحله بهره برداری برسانند و پس از آن نظارت‌های دانشکده علوم پزشکی بصورت مستمر انجام می‌گیرد.
وی در مورد مجوز و پروانه داروخانه‌های کنگاور نیز گفت: همه داروخانه‌های فعال در بخش خصوصی کنگاور دارای پروانه فعالیت هستند و هیچ داروخانه‌ای قبل از اخذ پروانه اجازه فعالیت ندارد.
اکبری با تاکید بر اینکه تمامی داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش مورد بازرسی قرار می‌گیرند اظهار کرد: جدا از اینکه بازرسی‌هایی توسط دانشگاه انجام می‌شود می‌توانیم بازرسی‌های مشترکی نیز با سازمان‌هایی همچون تعزیرات حکومتی، سازمان‌های بیمه گر از تمامی داروخانه‌ها و مراکز عرضه کالاهای سلامت داشته باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

8 + 1 =