سه شنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۹
آخرین خبرها

درباره روزنامه باختر

image_pdfimage_print

درباره خودمان
در سال ۱۳۰۱ خورشیدی دو برادر فرهنگی که دغدغه آزادی‌خواهی در سر داشتند و به خوبی دریافته بودند که (نشر و چاپ) می‌تواند سهم بسزایی در ارتقاء و روند فرهنگی کرمانشاه داشته باشد با فروش خانه و زندگی خویش مبادرت به تأسیس چاپخانه نمودند و ماشین‌آلات چاپ را از آلمان خریداری و در تاریخ ۱۸ ذیحجه ۱۳۲۰ هجری قمری (شرکت چاپ سعادت) را بنیان نهادند.
از آن تاریخ تا به امروز خدمات فرهنگی و مطبوعاتی خاندان سعادت در استان پهناور کرمانشاه با روند صعودی و گسترش فعالیت مطبوعاتی ادامه دارد.
در سال ۱۳۲۸ در همین راستا زنده‌یاد، شادروان فیض‌الله سعادت موفق به اخذ امتیاز روزنامه سعادت ایران گردید و این نشریه از سال مذکور تا سال ۱۳۴۴ به طور مرتب انتشار یافت و یکی از روزنامه‌های معتبر دهه ۲۰ تا نیمه چهل محسوب می‌گردد که در مدت ۱۶ سال هفته‌ای سه شماره انتشار یافت.
در خلال این زمان توسط این خاندان چاپ سعادت در کرمانشاه و سپس در اسلام‌آبادغرب و قصرشیرین شروع به فعالیت نمود که در حال حاضر مؤسسه چاپ و نشر سعادت بعنوان یک واحد بزرگ فرهنگی در کرمانشاه به فعالیت مشغول است.
در سال ۱۳۶۸ (۱۹ دی ماه) باختر نیز به عنوان اولین نشریه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه استان مجوز فعالیت گرفت و تا به امروز به عنوان نشریه‌ای مردمی، معتبر دارای بالاترین تیراژ در غرب کشور به گونه‌ای مرتب و در هفته ۳ شماره با ۲۸ و ۳۲ صفحه چاپ و در اختیار مردم خوب و قدرشناس کرمانشاه قرار می‌گیرد.
باختر با موضوع فرهنگی- اجتماعی از بدو انتشار (۱۳۶۸) تاکنون به گونه‌ای مرتب –بدون وقفه در روزهای فرد- (یکشنبه، سه‌شنبه، پنجشنبه) با ۳۲ و ۲۸ صفحه رنگی با شمارگان ۱۲۰۰۰ نسخه در استان منتشر و به عنوان نشریه‌ای معتبر با پشتوانه‌ فرهنگی به دست مردم خوب استان کرمانشاه و غرب کشور می‌رسد که استقبال مردم از این نشریه هماره زبانزد بوده است.
کامران سعادت- فرزند شادروان فیض الله سعادت- مدیر و صاحب امتیاز نشریه باختر که خود از فرهنگیان باسابقه استان محسوب می‌شود با همکاری نویسندگان، محققان، پژوهشگران و فرهیختگان استان توانسته است نشریه‌ای در خور توجه و فعال در ۲۵ سال گذشته از چاپ بیرون آورد و امروز به گفته کارشناسان و مردم، این نشریه بعنوان روزنامه‌ای مردمی و خوشنام (حرف اول را در استان) بزند.
بر این باوریم که با توجه به ریشه‌دار بودن باختر و سابقه بیش از یک قرن فعالیت مطبوعاتی این خاندان، بحول قوه الهی بزودی شاهد انتشار روزانه آن باشیم.