درباره روزنامه باختر

unnamed

در سال 1301 خورشيدي دو برادر فرهنگي كه دغدغه آزادي‌خواهي در سر داشتند و به خوبي دريافته بودند كه (نشر و چاپ) مي‌تواند سهم بسزايي در ارتقاء و روند فرهنگي كرمانشاه داشته باشد با فروش خانه و زندگي خويش مبادرت به تأسيس چاپخانه نمودند و ماشين‌آلات چاپ را از آلمان خريداري و در تاريخ 18 ذيحجه 1320 هجري قمري (شركت چاپ سعادت) را بنيان نهادند.
از آن تاريخ تا به امروز خدمات فرهنگي و مطبوعاتي خاندان سعادت در استان پهناور كرمانشاه با روند صعودي و گسترش فعاليت مطبوعاتي ادامه دارد.
در سال 1328 در همين راستا زنده‌ياد، شادروان فيض‌الله سعادت موفق به اخذ امتياز روزنامه سعادت ايران گرديد و اين نشريه از سال مذكور تا سال 1344 به طور مرتب انتشار يافت و يكي از روزنامه‌هاي معتبر دهه 20 تا نيمه چهل محسوب مي‌گردد كه در مدت 16 سال هفته‌اي سه شماره انتشار يافت.
در خلال اين زمان توسط اين خاندان چاپ سعادت در كرمانشاه و سپس در اسلام‌آبادغرب و قصرشيرين شروع به فعاليت نمود كه در حال حاضر مؤسسه چاپ و نشر سعادت بعنوان يك واحد بزرگ فرهنگي در كرمانشاه به فعاليت مشغول است.
در سال 1368 (19 دي ماه) باختر نيز به عنوان اولين نشريه پس از پيروزي انقلاب اسلامي در حوزه استان مجوز فعاليت گرفت و تا به امروز به عنوان نشريه‌اي مردمي، معتبر داراي بالاترين تيراژ در غرب كشور به گونه‌اي مرتب و در هفته 3 شماره با 28 و 32 صفحه چاپ و در اختيار مردم خوب و قدرشناس كرمانشاه قرار مي‌گيرد.
باختر با موضوع فرهنگي- اجتماعي از بدو انتشار (1368) تاكنون به گونه‌اي مرتب –بدون وقفه در روزهاي فرد- (يكشنبه، سه‌شنبه، پنجشنبه) با 32 و 28 صفحه رنگي با شمارگان 12000 نسخه در استان منتشر و به عنوان نشريه‌اي معتبر با پشتوانه‌ فرهنگي به دست مردم خوب استان كرمانشاه و غرب كشور مي‌رسد كه استقبال مردم از اين نشريه هماره زبانزد بوده است.
كامران سعادت- فرزند شادروان فيض الله سعادت- مدير و صاحب امتياز نشريه باختر كه خود از فرهنگيان باسابقه استان محسوب مي‌شود با همكاري نويسندگان، محققان، پژوهشگران و فرهيختگان استان توانسته است نشريه‌اي در خور توجه و فعال در 25 سال گذشته از چاپ بيرون آورد و امروز به گفته كارشناسان و مردم، اين نشريه بعنوان روزنامه‌اي مردمي و خوشنام (حرف اول را در استان) بزند.
بر اين باوريم كه با توجه به ريشه‌دار بودن باختر و سابقه بيش از يك قرن فعاليت مطبوعاتي اين خاندان، بحول قوه الهي بزودي شاهد انتشار روزانه آن باشيم.