دریغ از نابودی باغ های کرمانشاه

resized_555500_619
مشروح خبر

خشکسالی و کم بارشی از هم اکنون دارد رخ خود را نمایان می سازد، چند روز هوای ناپاک کرمانشاه در روزهای آغازین سال شاید اولین نشانه آسیب های خشکسالی بود که بر کرمانشاه گذشت.
مسلماً این پدیده بد، مردم ما را در تابستان با کمبود آب به خصوص آب شرب مواجه می سازد و نقش دیگر آن از هم اکنون در سخنان کارشناسان مبنی بر خشک شدن باغ های استان می باشد که نمود پیدا کرده است.
از هم اکنون باید در اندیشه چاره می بود و حیف است باغ های کهنسال، زیبا و مثمرثمر کرمانشاه را به یک باره از دست بدهیم.
طبق گفته کارشناسان برای جلوگیری از خشک شدن 10 هزار هکتار از باغ های شهرهایمان به 187 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.اگر این مبلغ به این امر اختصاص یابد امید آن است که باغ ها از نابودی رهائی یابند.
سخنان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان در این خصوص خواندنی است...
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: خطر خشک شدن 10 هزار هکتار از باغات استان را تهدید می کند.
منصور احمدی سطح باغات استان کرمانشاه را حدود 42 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: به دلیل کاهش چشمگیر بارش‌های امسال استان، هم اکنون 10 هزار هکتار از این باغات در معرض خشک شدن و کاهش عملکرد هستند.
احمدی با بیان اینکه این سطح از باغات معادل ۲۵ درصد باغ‌های استان است، گفت: امسال قطعا افت عملکرد باغات استان را خواهیم داشت.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته ۳۱۰ هزار تن محصولات باغی در استان کرمانشاه تولید شد، افزود: پیش بینی می‌شود امسال ۲۹ هزار تن معادل هشت درصد کل تولیدات باغی استان، کاهش تولید داشته باشیم.
وی با بیان اینکه بیشترین سطح باغات استان به محصولات گردو، انگور و بادام اختصاص دارد، گفت:بیشترین سطح باغات استان در شهرستان‌های کرمانشاه، صحنه و دالاهو قرار دارند که باغات این شهرستان‌ها بیش از سایر باغات در معرض خشک شدن قرار دارند.
وی در ادامه اشاره ای هم به اقدامات انجام شده در استان برای مقابله با خشکی باغات داشت و گفت: برای جلوگیری از خشک شدن باغات استان حدود 187 میلیارد تومان درخواست اعتبار داده ایم که در صورت تخصیص این اعتبار با استفاده از تانکر اقدام به آبیاری باغات خواهیم کرد و باغات استان را از خشکی نجات می دهیم.
بر اساس آمارهای هواشناسی، میزان بارندگی سال زراعی جاری در استان کرمانشاه تاکنون ۲۹۷ میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته ۳۱ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۸ درصد کاهش داشته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + بیست =

+ 10 = 17