در باختر بخوانید؛ از رهایی تا پیگیری رودخانه ها در اسلام آباد غرب

WhatsApp Image 2020-12-28 at 07.26.06
مشروح خبر

ثریا ملکی

رودخانه های سطح شهر بعنوان شاهجوی جمع شدن روان آبها و با چشم انداز شهری می توانند علاوه بر کارکرد اصلی خود جنبه زیبایی و چشم اندازی در شهرها ایجاد کنند.
در بدو ورود به شهر اسلام آبادغرب توجه هر رهگذری به نهر آب آلوده ای که از وسط شهر می‌گذرد جلب می شود
نهری که با جابجایی مسئولین تاکنون فکر اساسی به حال آن نشده است.
با نگاه به داخل آب متوجه انواع آلودگی های که در آن است می شوید؛ از پسماند و زباله های خانگی رها شده در داخل و اطراف آن تا آلودگیهای صنعتی کارخانه قند،
تاسف بار تر اینکه در طی چند روز گذشته در قسمتی از آن شاهد ریختن گازوییل و مواد نفتی بودیم ،
نهر آبی که می توانست باعث زیبایی شهر باشد،طبق فیلم هایی که توسط تعدادی از علاقه‌مندان به محیط زیست گرفته شده است سر چشمه این نهر آلوده در روستاهای اطراف شهر اسلام آباد بسیار تمیز بوده و حتی آبزیانی چون ماهی ها در آن زیست دارند که این گونه به حال خود رها شده است.
حال سوالی که پیش می آید و آن اینکه آیا در سال‌های متمادی هنوز بودجه ای به این نهر تعلق نگرفته، برای لایروبی و یا پوشش روی آن که این گونه زباله ها داخل آن رها نشود در قسمت‌هایی از آن برای کودکان بسیار خطر ناک است به علت گذشتن این نهر از مناطق مسکونی و نزدیک بودن به منازل مسکونی از دیگر خطرات این نهر در فصل های پر آب است.
در بازدید میدانی متوجه می شویم از داخل شهر در جاهایی از آن با وجود آلودگی باز هم داخل این نهر آبزیان دیده می شوند.
شنیده می‌شود در زمان های نه چندان دور آب این نهر بسیار پاکیزه بوده و نمای زیبایی به شهر
اسلام آباد داده بود ولی متأسفانه اکنون می‌بینیم که با کم لطفی برخی شهروندان و بی مهری مسئولان این نهر آب به آلوده ترین قسمت شهر تبدیل شده است که هم از نظر ورود مسافرین از استانهای دیگر باعث منظره ای ناخوشایند شده است ، همچنین آلودگی آن باعث بیماری و خطر برای کودکان و افراد سالمند است.
در همین خصوص خبرنگار باختر با مراجعه به شهرداری اسلام آباد غرب و مصاحبه ای با شهردار پیگیر موضوع شد که در این دیدار آقای حمیدی تبار شهردار اسلام آباد غرب عنوان کرد: اسلام آباد دارای چندین رود خانه و نهر آب است و حریم و مالکیت و بستر و لای روبی و مرمت و بازسازی و نگهداری آنها طبق قانون و ارجحیت ماده ۵۵شهرداری ها از وظایف آب منطقه ای است و آب منطقه ای در سال ۹۷ از طریق پیمانکار اقدام به لای روبی نهر وسط شهر نمود اما به دلیل سرازیر شدن
شیرابه های آن در سطح شهر این اقدام متوقف شد و انتقال مواد لای روبی شده به کناره های نهر محدود گردید که شهرداری از یکم دی ماه ۱۳۹۹ باید اقدام به انتقال این مواد به خارج از شهرستان کند.
در مورد سرپوشیده کردن این نهر که گفته شد جز وظایف آب منطقه ای است طبق اظهارات آقای شهردار نهر چهار طایفه در قسمت بلوار شهید جهانبخشی به طول چهارصد متر پوشش داده شده که دویست متر آن را شهرداری به دلیل فوت دو نفر که در نهر غرق شده بودند و قصور شهرداری نیز عنوان شده بود تقبل کردند ، برای پوشش نهر ارمنی نیز یک باب مغازه به ارزش حدودی ۳میلیارد تومان برای تامین بودجه سر پوشیده کردن نهر در قسمت مدرسه سلمان فارسی تقبل کرده است.
شهردار اسلام آباد غرب در جواب سوال خبرنگار باختر در مورد ریخته شدن پسماند کارخانه قند در رود خانه و آلودگی و نابودی آبزیان آن این گونه اظهار کردند که در نشستی که با معاون مدیر کل محیط زیست داشته اند هم کارخانه قند به دلیل قدیمی بودن دستگاه تصفیه آن هم آب و فاضلاب در این زمینه مقصر هستند و جریمه تنها راه باز دارندگی این قصور نیست و باید دستگاه های تصفیه کارخانه قند تعویض گردد.
جهت بررسی بیشتر موضوع سراغ مسئولین محیط زیست رفتیم. طی تماس تلفنی خبرنگار باختر با خانم دکتر ولی زاده معاون پایش محیط زیست استان اظهار داشتند در قسمت پایین دست رودخانه راوند که از اتصال انهار ارمنی و چهار طایفه و برف آباد شکل می‌گیرد لایروبی و پاکسازی آن با مشارکت آب منطقه ای و شهرداری از یکم دی ماه آغاز شده است .
آب منطقه ای موظف شده است که با بیل های مکانیکی نیزار داخل رودخانه را جمع آوری کند که گنداب تشکیل شده توسط این موانع جاری گردد و لایروبی آن شکل پذیرد .
شهرداری نیز زباله های شهری اطراف آن که در فصول بارش به همراه آب جابه جا شده را جمع آوری و انتقال دهد.
ولی زاده در پاسخ اینکه چه عاملی باعث مرگ آبزیان شده است افزود: تنها یک عامل را
نمی توان به یقین نام برد و عوامل متعددی باعث مرگ آبزیان شده است و تا حصول نتایج آزمایشات صورت گرفته نمی توان اظهار نظری کرد‌.
خانم ولی زاده در خصوص کارخانه قند و آلودگی حاصل از پسماند آن گفتند که در جلسه ای با حضور مدیر کل محیط زیست استان و ریاست کارخانه قند اسلام آباد غرب آقای ویسی برگزار شد رئیس کارخانه اعلام داشت که موفق به جذب اعتبارات لازم برای ارتقا و تعویض تصفیه خانه کارخانه قند شده اند که در سال‌های آینده در فصول برداشت محصول چغندر قند پسماند کارخانه آن توسط تصفیه خانه مدرن گرفته می شود و آب پاکسازی شده حاصل از تصفیه به رودخانه وارد می شود.
در پایان خانم ولی زاده این نوید را داد که در سال های آینده شاهد پاکسازی رودخانه های اطراف و داخل شهر خواهیم بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 9 =

+ 35 = 41