در کرمانشاه اتفاق افتاد/ ماجرای یک مهمانی ناصواب

مدیرگروه کنترل بیماریهای غیرواگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه با خطرناک خواندن مهمانی و دورهمی های خانوادگی در روزهای شیوع کرونا، به بیان یک نمونه واقعی از این مهمانی‌های غیرضروری و خطرناک پرداخت.
به گزارش باختر، دکتر سارا شاه آبادی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه هنوز کرونا به پایان نرسیده گفت: ویروس کرونا در همه جا هست و به راحتی می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، بنابراین ضروری است افراد ازهرگونه تجمع و تماس غیرضروری با افراد دیگر خودداری کنند.
وی افزود: بارها تاکید کرده ایم که مردم نباید مهمانی رفته و مهمانی بگیرند، چرا که انتقال ویروس در این شرایط به خاطر تجمع در یک مکان بسته و ایجاد ارتباط نزدیک بین افراد به سهولت انجام می گیرد.
شاه آبادی به یک نمونه از این مهمانی‌های خطرناک در روزهای شیوع کرونا اشاره کرد وافزود: چند روز پیش خانم جوانی با علائم خفیف سرماخوردگی به یکی از مراکز درمانی مراجعه می کند و بعد از آزمایش مشخص می شود، این خانم مبتلا به کرونا است و با انجام تست کرونا از همسر این زن هم مشخص شد، او هم کرونا مثبت است.
وی افزود: با مثبت شدن تست کرونا این زوج جوان، نگرانی‌های این زوج شروع شد، چرا که دو سه روز قبل از آن، در مهمانی افطاری یکی از بستگان که همه افراد خانواده این زوج هم حضور داشته‌اند، شرکت کرده بودند.
این مسئول تصریح کرد: با انجام تست کرونا از افراد حاضر در آن مهمانی مشخص شد 70 درصد افرادی که در مهمانی حضور داشته‌اند، مبتلا به کرونا هستند.
شاه آبادی افزود: اگر از افراد حاضر در مهمانی، فردی پیر و سالخورده باشد یا دارای بیماری زمینه ای باشد، ابتلا به کرونا می تواند خیلی برای او گران تمام شود و حتی جان او را نیز تهدید کند و قطعا عذاب وجدان این موضوع با این زوج جوان و افراد حاضر در آن مهمانی خواهد بود.
این مسئول تصریح کرد: در همین راستا تاکید داریم که مردم در این روزها از رفتن به مهمانی و مهمانی گرفتن و انجام سفرهای غیرضروری خودداری کنند.
وی تاکید کرد: کنترل «کرونا» تنها با مشارکت مردم امکان پذیر است و اگر مردم همکاری کرده و فاصله گذاری اجتماعی و نیز رعایت نکات بهداشتی را مورد توجه قرار دهند، این بیماری به راحتی کنترل می‌شود.
شاه آبادی با اشاره به افزایش فعالیت های بیماریابی «کرونا»در سطح استان، گفت: افزایش آمار مبتلایان نشان از عملکرد مطلوب کادر بهداشت و درمان استان در بحث بیماریابی دارد و این بیماریابی زمانی نتیجه بخش است که افراد شناسایی شده به مدت 14 روز خود را قرنطینه کرده و از منزل خارج نشوند.
وی در همین راستا از همه افراد خواست تا باز هم در این روزها تحمل کرده و نکات بهداشتی را رعایت کرده و از منزل خارج نشوند و بدانند همکاری خوب آنها تاثیر بسزایی در تسریع نزولی کردن بیماری کرونا دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 7 =