دوباره «کرونا» می‌گیریم؟

این روزها در جامعه صحبت هایی شنیده می شود که هرکس یکبار کرونا بگیرد، حداقل تا چند ماه در برابر ابتلای مجدد به آن مصونیت دارد. این صحبت‌ها در حالی است که هیچ منبع علمی آن را تایید نکرده و آنطور که متخصصان می گویند احتمال ابتلای دوباره به کرونا وجود دارد و افراد باید پس از بهبودی هم مانند سایر افراد جامعه رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشته باشند.
به گزارش باختر، دکتر محمدحسین زمانیان، متخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا به این بیماری وجود دارد، گفت: در برخی افراد با ابتلا به کرونا، آنتی بادی بالا نمی رود و این افراد پس از بهبودی هم مجدد در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
وی افزود: افرادی هم که آنتی بادی خون آنها افزایش می‌یابد، تا مدتی که زمان دقیق آن مشخص نیست مصونیت پیدا می کنند، اما این مصونیت 100درصدی نبوده و احتمال ابتلای مجدد این افراد هم وجود دارد.
زمانیان تصریح کرد: همچنین افرادی که بار اول کرونا را به شکل ضعیف گرفته‌اند، این احتمال هست که در صورت ابتلای مجدد، بیماری در آنها به شکل شدیدتری بروز پیدا کند و نمی‌توان در این رابطه بصورت قاطع سخن گفت که چون بار اول سبک گرفته‌اند، بار دوم هم به همین صورت خواهد بود.
این متخصص بیماریهای عفونی در خصوص شدت بیماری در افراد مختلف هم گفت: حدود 80 درصد افرادی که جوان بوده و بیماری زمینه‌ای نداشته‌اند در صورت ابتلا به این بیماری، با یک تب و لرز یک هفته ای یا با علائم کمتر آن را گذرانده اند، اما در 20 درصد موارد هم متاسفانه کرونا در آنها به شکل شدید بروز پیدا کرده و موجب درگیری قلب و ریه شده و بعضا فوت آنها شده است.
وی افزود: بنابراین در مورد ویروس کرونا هیچ چیزی بصورت 100 درصدی و قاطع وجود ندارد و همه افراد در هر سنی و با هر شرایط جسمانی باید رعایت نکات بهداشتی را داشته باشند.
زمانیان به تغییراتی در شیوه انتقال بیماری هم اشاره کرد وافزود: در ماه‌های قبل ویروس عمدتا از شیوه تماسی منتقل می‌شد، به اینصورت که دست آلوده افراد با چشم و دهان و بینی آنها تماس داشته و از این طریق ویروس منتقل می‌شد، اما هم اکنون شیوه انتقال به سمت تنفسی در حال حرکت است، به اینصورت که اگر در محیطی سرپوشیده قرار داشته باشید و فرد آلوده عطسه و یا سرفه کند احتمال انتقال ویروس افزایش می یابد و یا اینکه مدت طولانی با فرد آلوده در یک مکان باشید.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: در همین راستا امروزه تاکید بیشتری بر استفاده از ماسک می شود و راه های دیگر پیشگیری از جمله شست و شوی مکرر دست‌ها نیز همچنان توصیه می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 + = 66