دکتر مرضیه پیری- نماینده انجمن ملی اترک نمایندگی استان کرمانشاه – معاونت امور پیشگیری اداره کل بهزیستی کرمانشاه / چقدر با ماده مخدر گل آشنایی دارید؟

مشروح خبر

ماده اعتیاد آور گل، برخلاف نامش که تداعی کننده زیبایی و محبت است، یکی از
خطرناک ترین مواد اعتیاد آور و در حال حاضر دومین ماده مصرفی در بین سوء مصرف کنندگان مواد اعتیاد آور در کشور می باشد. متاسفانه هنوز بسیاری از افراد و خانواده ها بنا به دلایلی از عوارض مصرف آن آگاهی ندارند؛ از جمله نام این ماده، آزاد سازی مصرف آن در بسیاری از ایالات آمریکا (به دلایل سیاسی و اجتماعی)، و نهایتا نگرش های مثبتی که درباره این ماده وجود دارد مانند «گل اعتیاد آور نیست، گل باعث افزایش شادی می شود و ...».
گل همان ماری جوانای تغییر شکل یافته است که از قسمت های مختلف گیاه شاهدانه cannabis به دست می آید. این ماده با دارا بودن حداقل 24درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی، دارای اثرات اعتیاد آور برای مصرف کنندگان است. شیوه های مصرف گل اغلب به صورت تدخینی است اما متاسفانه اخیرا به صورت خوراکی نیز مصرف می شود. طوری که در تهیه برخی کیک ها و شیرینی ها در مجالس به کار می رود. از جمله مهمترین عوارض مصرف گل، اعتیاد و وابستگی روانی است. علاوه بر این عوارض دیگری نیز در اثر مصرف طولانی مدت این ماده در افراد مصرف کننده مشاهده می شود؛ از جمله افزایش ضربان قلب،گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، خشک شدن دهان و گلو، پرخاشگری و خشم، افسردگی و انزوا، مشکلات حافظه و تمرکز (فراموشی و در نتیجه افت عملکرد تحصیلی و شغلی)، ایجاد سندرم بی انگیزگی و توهمات دیداری و شنیداری. از آثار کوتاه مدت مصرف این ماده، می توان به خنده های بی مورد، قرمز شدن چشم و در نتیجه مصرف قطره نفازولین اشاره کرد.
وابستگی به ماده اعتیاد آور گل یکی از
مخرب ترین انواع اعتیاد هاست و همان گونه که ذکر شد عوارض مخربی دارد. در زمینه پیشگیری از گرایش به این ماده، از جمله مهم ترین وظایف خانواده ها در وهله نخست، آگاهی نسبت به این ماده مصرفی است. علاوه براین، داشتن روابط موثر با فرزندان، آموزش مهارت های دوستیابی به آنان، نظارت صحیح و منطقی بر رفت و آمد فرزندان، جدی گرفتن تغییرات خلقی آنها و در صورت نیاز مشورت با روان شناسان و مشاوران از جمله مهمترین اقدامات خانواده ها در این زمینه است.
در نهایت باید یادآوری کرد خط ملی اعتیاد (شماره 09628) به شما کمک می کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد اعتیاد کسب کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 15 =

82 + = 90