راههای مدیریت استرس برای داوطلبان کنکور

unnamed (2)
مشروح خبر

داوطلبان کنکور سراسری امسال نه تنها اضطراب کنکور را دارند بلکه استرس ابتلا به بیماری کرونا را هم تحمل می‌کنندکه این شرایط تقربیا برای همه داوطلبان کنکور سراسری امسال یکسان است. اضطراب آزمون تا حدی طبیعی است، اما اگر این اضطراب مدیریت نشود و از حالت طبیعی خارج شود مانع پیشرفت و موفقیت فرد می‌شود.با توجه به شرایط پیش آمده و الزام به خانه ماندن توصیه می‌شود داوطلبان کنکور با مدیریت زمان و استفاده از موقعیت پیش آماده و مطالعه باکیفیت تر خود را پیش از پیش برای کنکور آماده نمایند. و با انجام راهکاههایی ذیل استرس و اضطراب خود را مدیریت کنند:
1-نفس عمیق بکشید:در این نوع تنفس با عمل دم، شکم منبسط و بعد از چند ثانیه نگهداری نفس، با انجام عمل بازدم حجم هوای داخل شکم تخلیه می‌شود.
2-به تغذیه خود اهمیت بدهید: از مصرف موادی مانند موز، آجیل، حبوبات، محصولات لبنی، گوشت قرمز، ماهی و سبزیجات با برگ سبز ، مرکبات، گوجه فرنگی و بروکلی غافل نشوید.
3-ذهن خود را کنترل کنید: به جای افکار ناامیدکننده و سرزنش خود و برچسب چسباندن، می‌توانید به تفکر واقع‌بینانه در مورد علل و سپس به کار گرفتن راه‌حل‌هایی جهت پیشرفت بپردازید.
4-ورزش روزانه را در برنامه خود داشته باشید: ورزش حتی به اندازه بسیار کم، مانند پیاده‌روی به مدت چند دقیقه را فراموش نکنید.
5-زمان خود را مدیریت کنید: هر شب برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید تا بدانید چه فعالیت‌ هایی و در چه محدوده زمانی باید انجام شود. برنامه‌تان باید انعطاف داشته باشد. قسمتی از زمان را در برنامه‌ی هفتگی جهت جبران عقب ماندگی‌ها قرار دهید. بخش کوتاهی از روز را (مثلا 5 الی 10 دقیقه) صرف ارزیابی فعالیت‌ های خود کنید تا ببینید آیا تمام قوای خود را در جهت اجرای برنامه روزانه به کار گرفته‌ اید یا خیر؟ چون عدم توانایی در مدیریت صحیح زمان یکی از عوامل ایجاد اضطراب است.
6-داشتن خواب کافی و با کیفیت: کم‌خوابی و بی‌خوابی باعث استرس و احساس خستگی می شود و قدرت یادگیری و حافظه را کاهش می دهد. شام سبکی بخورید تا بتوانید راحت بخوابید. خواب کافی به خصوص در شب آخر اهمیت زیادی دارد، استفاده از دمنوش‌های آرامبخش، تماشای فیلم کمدی یا پیاده‌روی کوتاه می‌تواند به خوابی راحت در شب سرنوشت سازتان کمک کند.
7-مصرف خود سرانه قرص‌های ضد استرس ممنوع: مصرف خودسرانه برخی از این داروها باعث اختلال در کارکرد فرد شده و اجازه نمی‌دهد به خوبی حتی درس بخواند و کارایی او به شدت کاهش پیدا می‌کند. زمانی باید به این داروها مراجعه کرد که با تجویز پزشک باشد و در مدت زمان مشخص شده و با دوز مشخصی مصرف شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 11 =

8 + 2 =