روایت «باختر» از سفر «قاضی القصات » به کرمانشاه

قاچاقچی اصلی همان کاخ نشینی است  که از عده ای کولبر سوء استفاده می‌کند
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با اعضای شورای تامین استان کرمانشاه، با اشاره به اینکه این قاچاقچی حرفه‌ای است که کوله‌برها را سازماندهی می‌کند گفت: کوله‌بری یک مساله است و قاچاق حرفه‌ای مساله‌ای دیگراست. جریاناتی وجود دارند که کوله‌برها را سازماندهی می‌کنند و از آنها سوء استفاده می‌کنند که لازم است با آنها برخورد کرد.
به گزارش باختر، آیت‌الله رئیسی با تاکید بر وظیفه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی برای شناسایی دست‌های پشت‌پرده پدیده قاچاق گفت: قاچاقچی اصلی همان کاخ نشینی است که از عده‌ای کولبر سوء استفاده می‌کند و از آنها بیگاری می‌کشد. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، دست‌های پشت پرده را شناسایی کنند ولو اینکه این افراد در قاچاق، مباشرت نداشته باشند اینها قاچاقچیان اصلی هستند که باید با آنها برخورد شود.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم رسیدگی به معیشت مرزنشینان به عنوان یکی از اولویت های اصلی دستگاه های اجرایی افزود: بازارچه ها و معابر مرزی با نظارت لازم، طبق قانون و مصوبات دولت باید راه اندازی و ساماندهی شوند.
عدم ساماندهی به موقع بازارچه ها و معابر مرزی، پدیده هایی مثل کوله بری را توسعه می دهد. حل کردن مساله کوله بری اصلا مساله پیچیده ای نیست و حل نشدن آن هم قابل توجیه نیست.
رئیس قوه قضاییه در این نشست بر لزوم برخورد بدون ملاحظه با افراد شرور تاکید کرد و گفت: با افراد شرور و شرارت های مسلحانه که بستر ناامنی های اجتماعی را فراهم می کند به شدت برخورد شود و رحم نکنید. لازم است از همه ظرفیت های قانونی برای برخورد بازدارنده با افراد شرور استفاده کنید.
آیت الله رئیسی همچنین معاون حقوقی قوه را موظف کرد تا زیرنظر معاون اول قوه با مشارکت دستگاه های امنیتی و دادگستری استان های مرزی نسبت به تدوین پیش نویس آئین دادرسی اختصاصی برای جرایم امنیتی اقدام کند.
*******
واگذاری یک مجموعه به بخش خصوصی پایان کار نیست/ دولت باید بر مجموعه واگذار شده نظارت کرده و آن را توانمند کند
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که در مسئله تولید نباید کوچکترین وقفه‌ای ایجاد شود، به مباحث پیش آمده برای پالایشگاه کرمانشاه اشاره کرد و از پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه خبر داد و گفت: مرجع اصلی رسیدگی به این پرونده، هیات داوری است و هر رای که هیات داوری صادر کند، برای همه لازم الاجراست.
آیت الله رئیسی گفت: مسئله خصوصی سازی یک ضرورت است چراکه در تمامی برنامه های توسعه کشور به آن تاکید شده است.
ما باید از تصدی گری دولت در اقتصاد بکاهیم و در عوض به نظارت دولت بیافزاییم.
اقتصادی که 70 درصد آن دولتی باشد به درد نمی خورد پس خصوصی سازی یک ضرورت است.
وی ادامه داد: دولت نباید کسی را که کارخانه ای را به او واگذار کرده، رها کند، لذا باید آنها مورد حمایت قرار گیرند، کسی که یک جایی به او واگذار شده که نباید رها شود بلکه باید دولت او را توانمند کند، باید به او وام دهد و نظارت کند.
اما برخی از موارد دچار مشکلاتی به دلیل مقدمه کار واگذاری شده که کار به درستی انجام نشده است که پرونده آنها در مرجع قانونی و تعیین شده در دست بررسی است. و یا اینکه پس از واگذاری عملکرد مثبت نبوده که آن هم باید بررسی شود.
پالایشگاه کرمانشاه هم هیات داوری تعیین کننده نهایی است. سازمان بازرسی هم گزارشات خود را ارائه داده اند.
اما به هیچ عنوان نباید نسبت به پالایشگاه کرمانشاه در مسئله تولید کوچکترین وقفه ای ایجاد شود. و در واقع سازمانهای نظارتی و خود دولت نظارت خود را بر عملکرد مجموعه به درستی انجام دهد.
لذا تمامی گزارشات مربوط به پالایشگاه باید در مرجع قانونی آن رسیدگی شود.در نهایت همت همه بر این باشد که تولید در این استان متوقف نشود و بیکاری
ریشه کن شود.
*******
با حضور رئیس قوه قضاییه در کرمانشاه انجام شد/ گذشت خانواده مقتول از خون فرزندشان
با حضور رئیس قوه قضاییه در کرمانشاه، خانواده مقتولی از خون فرزندشان گذشت کردند و قاتل را بخشیدند.
به گزارش باختر، در دیدار آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه با نهادها و فعالین صلح و سازش، خانواده مقتولی از قصاص قاتل فرزندشان گذشت کردند.
عباس عربی، سردار صلح و سازش در غرب کشور در حاشیه این مراسم، گفت: این خانواده سال ۹۲ بر اثر یک اختلاف جزیی طی یک درگیری فرزند خود را از دست می‌دهند که حکم قصاص قاتل هم آمده و قابل اجرا است. وی ادامه داد: ریش‌سفیدان و بزرگان رفت‌ و آمد بسیاری برای گذشت به منزل خانواده مقتول داشتیم که حقیقتا گذشت نمی‌کردند و اصرار بر قصاص داشتند. عربی اضافه کرد: تا اینکه این خانواده چند روز پیش با شنیدن خبر سفر رییس قوه قضاییه به استان، گفتند قرآن گذشت را از دستان مبارک آیت‌الله رئیسی با دیده منت می‌پذیریم و از قصاص قاتل گذشت می‌کنیم.
این فعال صلح و سازش استان کرمانشاه اضافه کرد: فرهنگ صلح و سازش در استان کرمانشاه را از نیکان خود به ارث برده‌ایم و همراه برای زنده ماندن این فرهنگ تلاش می‌کنیم.وی اضافه کرد: تا به امروز ۴۳۲ پرونده از طرف ائمه جماعات دیگر استان‌ها و دادستان‌های سراسر کشور به این استان، برای صلح و سازش درخواست شده است.
عربی به حضور بزرگان شیعه، سنی و اهل حق در بیش از ۸۷ شهرستان به جزء کرمانشاه در این ایام کرونایی برای انجام صلح و سازش اشاره و بیان کرد: تمامی مسئولان استان کرمانشاه از امام جمعه گرفته تا استاندار برای انجام این کار ما را راهنمایی و تشویق می‌کنند.
******
دیدار مردم کرمانشاه با رئیس دیوان عالی کشور رسیدگی به ۵۰ پرونده در دستور کار قرار گرفت

در دیدار مردمی رئیس دیوان عالی کشور با تعدادی از مردم کرمانشاه، رسیدگی به 50 پرونده در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش باختر، حجت‌الاسلام سیداحمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور امروز در جریان سفر رئیس قوه قضائیه به کرمانشاه، با مردم این استان دیدار مردمی داشت، کرمانشاهی‌ها در این نشست مشکلات حقوقی خود را مطرح کردند. براساس این گزارش، در دیدار مردمی رئیس دیوان عالی کشور با تعدادی از مردم کرمانشاه، رسیدگی به ۵۰ پرونده در دستور کار قرار گرفت.
حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم در حاشیه این نشست مردمی در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: برنامه‌ریزی شده امروز به ۵۰ پرونده که درباره آن‌ها مناقشه وجود دارد، رسیدگی شود. وی اضافه کرد: به سهم خود به ملاقات‌های مردمی که مربوط به دستگاه قضایی است، رسیدگی می‌کنیم و با متقاضیانی که درخواست ملاقات حضوری دارند، دیدار داریم و حرف‌های آن‌ها را گوش می‌کنیم.
رئیس دیوان عالی کشور اضافه کرد: عمدتا این پرونده‌ها یا در استان مشکل دارند یا در تهران، پرونده‌هایی که مربوط به مرکز است راحت‌تر پاسخگو هستیم و پرونده و نامه‌ها را همراه خود می‌بریم و پرونده‌های که مربوط به استان است به مقامات استانی توصیه و تذکر می‌دهیم که زودتر رسیدگی کنند.
*****
رئیس سازمان بازرسی کل کشور خبر داد: آئین‌نامه ساماندهی کولبراندر حال بازنگری است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: آئین‌نامه‌ای در خصوص ساماندهی کولبران از مدت‌ها قبل توسط دولت ابلاغ شده بود که اخیراً در حال بازنگری و بررسی موانع و مشکلات دستورالعمل‌ها است.
به گزارش باختر به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام حسن درویشیان که به همراه رییس قوه قضائیه به کرمانشاه سفر کرده است، در حاشیه بازدید از مرز شوشمی شهرستان پاوه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: گزارش‌هایی در سال‌های اخیر برای بررسی موانع و مشکلات مرز شوشمی به سازمان بازرسی ارسال شده است و امروز در این بازدید برای بررسی دقیق این مشکلات حضور پیدا کردیم که قوه قضائیه می‌تواند به حل این مشکلات کمکی داشته باشد.
وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در خصوص عدم ساماندهی کولبران در مرز شوشمی و شیخ صله، افزود: ساماندهی کولبری و تردد کامیون‌ها در مرز شوشمی شهرستان پاوه و شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی یکی از عمده‌ترین مشکلات موجود است که پس از بررسی موضوع، در مورد آن
تصمیم گیری انجام خواهد گرفت.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه مشکل کولبری فقط مختص استان کرمانشاه نیست و در استان‌های کردستان و آذربایجان غربی نیز با این مشکل رو به رو هستیم، تصریح کرد: آئین‌نامه‌ای در خصوص ساماندهی کولبران از مدت‌ها قبل توسط دولت ابلاغ شده بود که اخیراً در حال بازنگری و بررسی موانع و مشکلات دستورالعمل‌ها است.
وی با اشاره به بازدید از مرز شوشمی گفت:
امروز به همراه معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه بازدید میدانی انجام گرفت تا به همراه سایر اطلاعاتی که به بازرسی کل کشور رسیده با همکاری استانداری کرمانشاه برای مشکلات راه حلی پیدا کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

67 + = 76